Zobacz ponad 100 darmowych projektów ogrodów!
Założenia: Mała działka o niewielkiej powierzchni 25 m² znajduje się na tyłach miejskiego domu. Z dwóch stron otoczona jest przez ściany budynku – jedna ze ścian jest pełna, pozbawiona otworów, na drugiej mieści się okno i drzwi prowadzące z pokoju dziennego do ogródka. Właściciele pragną osłonić się od hałasu i wzroku przechodniów, chcą również mieć kawałek miejsca, gdzie latem będą mogli usiąść i wypić filiżankę kawy.
Zakątek ogrodowy podzielony został na dwie niewielkie przestrzenie. Pierwszą z nich stanowi drewniany taras (A) znajdujący się przy drzwiach prowadzących do domu. Wtopione jest w niego okrągłe oczko wodne (F) będące łącznikiem pomiędzy dwiema nawierzchniami o odmiennym charakterze. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie w dnie płytkiego oczka wodnego oświetlenia (J), które umożliwi korzystanie z ogrodu po zmierzchu i dostarczy miłych wrażeń.
W południowo-wschodnim kąciku ogrodu posadzono malowniczy klon palmowy (2) z wachlarzowatymi, powcinanymi liśćmi, przebarwiającymi się jesienią na przepiękne, jaskrawe kolory. Na tle białego murku (H) będzie on silnym akcentem przyciągającym uwagę zwłaszcza jesienią. Atrakcyjność drzewa podkreśli oświetlenie (I) umieszczone w ziemi u podstawy pnia.
W przeciwległym rogu działki, pośród grupy ciemnozielonych żywotników zachodnich (1) ustawiona została drewniana ławka (D). Na styku tarasu i nawierzchni z kostki granitowej posadzono poduszkowatą bylinę (6) obficie kwitnącą na ciemnopurpurowy kolor. Rośliny umieszczone w donicach pozwalają na tworzenie w każdym sezonie nowych aranżacji według mody i gustu użytkowników. Taka możliwość zmiany wprowadzi w niedużej ogrodowej przestrzeni nieco urozmaicenia.
Legenda:
A. taras – deska tarasowa
B. rośliny w donicach
C. kostka granitowa
D. ławka
E. stolik z krzesłem
F. zbiornik wodny
G. żwir
H. murek
I. oświetlenie u podstawy pnia
J. oświetlenie w dnie zbiornika wodnego