Mięta meksykańska Plectranthus amboinicus

Mieta meksykanska Plectranthus amboinicus, fot. Spencer Wing - Pixabay
Mięta meksykańska (Plectranthus amboinicus) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
3
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: przewiewna, świeża, przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: fioletowe
Kwiaty: drobne, pachnące, wargowe
Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
Pokrój: wzniesiony, krzaczkowaty
Przydatność do spożycia: liście
Zapach: liście
Wysokość: do 45 cm
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: pojemniki, roślina lecznicza, roślina jadalna, wnętrza

Mięta meksykańska, czyli tak naprawdę Plectranthus amboinicus (syn.: Coleus amboinicus, Coleus aromaticus) to bylina sukulentowa z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Jest znana jest pod wieloma nazwami: mięta grubolistna, mięta kubańska, oregano kubańskie, oregano meksykańskie czy tymianek meksykański. Roślina jest ceniona jako zioło przyprawowe. Naturalnie występuje w obszarze od południowo-wschodniej Afryki do Indii. W Polsce uprawiana jako roślina doniczkowa.

Plectranthus w naturze może dorastać nawet do 1 m wysokości ale w uprawie doniczkowej zwykle nie przekracza 45 cm. Swoim wyglądem przypomina miętę, nieco różni się od niej zwłaszcza pod względem ulistnienia. Liście rośliny są owalne, grube, ząbkowane, gęsto owłosione z wyraźnie zarysowanymi nerwami, a jej pędy są owalne i mięsiste.

Mięta meksykańska kwitnie od lipca do jesieni. Jej kwiaty są małe, fioletowe, zebrane w okółki na końcach pędów (typowo dla rodziny jasnotowatych).

Wymagania i uprawa

Plectranthus amboinicus wywodzi się z krajów egzotycznych, dlatego preferuje przede wszystkim ciepłe i nasłonecznione stanowiska. Zima i ujemne temperatury nie wchodzą w zakres jego tolerancji, stąd roślina ta w naszym klimacie sprawdzi się w uprawie domowej. Warto pamiętać, że mięta meksykańska potrzebuje dużo rozproszonego słońca. Zbyt ostre promienie słoneczne mogą spowodować poparzenia na liściach, a niedobór słońca wyciąganie pędów.

Mięta meksykańska lubi żyzne i umiarkowanie wilgotne podłoże. Źle znosi zarówno przesuszenie, jak i nadmiernie wilgotną, mokrą ziemię.

Roślinę rozmnaża się przez sadzonki pędowe lub wysiew wczesną wiosną.

Zastosowanie

Mięta meksykańska to roślina idealna na parapety, np. kuchenne. W lecie może być trzymana na balkonach czy tarasach w tzw. doniczkowych zielnikach.

Wykorzystywana jest przede wszystkim jako roślina przyprawowa. Sprawdza się w wielu potrawach kuchni indyjskiej, tajskiej i włoskiej. Można przyprawiać nią sałatki, mięsa, sosy, czy aromatyczne zupy. Plectranthus to także doskonały dodatek do napojów, np. lemoniady, czy deserów.

Roślina wykazuje właściwości lecznicze. W krajach swojego pochodzenia to znane remedium na różne dolegliwości. Jej olejki eteryczne mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne. Wszelkie leki z dodatkiem mięty meksykańskiej wykorzystuje się w leczeniu przeziębienia, stanów zapalnych gardła, jamy ustnej, czy w chorobach skóry.

Należy jednak pamiętać, że Plektrantus podany w większej ilości jest trujący i może spowodować uszkodzenia wątroby, nerek, czy układu pokarmowego. Dlatego najlepiej korzystać z jego dobrodziejstw po konsultacji z farmaceutą.

Mięta meksykańska to także znany środek na komary. Jej olejki eteryczne skutecznie odstraszają owady.

 
Zdjęcia: Spencer Wing, Nanoray24/Pixabay

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści