Dlaczego stosuje się opryski ogrodów na komary?
Plaga komarów jest wynikiem intensywnych letnich opadów, po których występują upały. W wielu miejscach liczba insektów jest tak duża, że trudno skutecznie uchronić się przed swędzącymi ugryzieniami, dlatego wiele osób decyduje się na zabieg chemiczny zwalczający komary. Kosztuje kilkaset złotych i polega na opryskaniu całej powierzchni ogrodu preparatem zwalczającym komary przy użyciu specjalnego opryskiwacza ciśnieniowego, który tworzy drobną mgiełkę, która bez problemu pokrywa każdy zakamarek ogrodowych zarośli (gdzie komary lubią odpoczywać).
Czy zabieg odkomarzania jest szkodliwy?
Warto wcześniej zapytać specjalistę, jakim preparatem przeprowadzi zabieg odkomarzania! Na większości stron internetowych firm świadczących takie usługi nie ma informacji o jakimkolwiek działaniu szkodliwym dla ludzi i roślin, jednak dopiero informacja o konkretnym preparacie wykorzystanym do zabiegu pozwoli nam w pełni stwierdzić skalę zagrożenia.
Opryski na komary często (ale nie zawsze!) wykonywane są przy użyciu specjalnych środków ochrony roślin (zwykle posiadających substancję aktywną z grupy chemicznej syntetycznych pyretroidów, zaliczanych do insektycydów drugiej i trzeciej generacji, tj.: cypermetryna lub permetryna, alfa-cypermetryna, tetrametryna czy deltametryna). Są trujące dla owadów oraz ryb, ale mało mało szkodliwe dla ptaków i ssaków (z powodu słabej absorpcji z jelita i szybkiej detoksykacji w ciele organizmów stałocieplnych).
Efekt owadobójczy utrzymuje się nawet przez 2 tygodnie, a po dodaniu specjalnego utrwalacza nawet 2 razy dłużej. Ulewne deszcze znacznie skracają działanie preparatu.
Opryski szkodzą nie tylko komarom!
Pyretroidy charakteryzują się bardzo szybkim działaniem owadobójczym, jednak zabijają nie tylko komary, ale także wszystkie inne owady (we wszystkich stadiach rozwojowych), które zostaną nim opryskane.
Przemieszczenie chmury z obszaru docelowego może mieć szkodliwy wpływ na okoliczne tereny. Pszczoły, pożyteczne chrząszcze, motyle i inne owady nie są odporne i zginą! Komary wcześniej czy później wrócą, bo ich populacja szybko się odbuduje, jednak inne owady mogą nie odwiedzić naszych ogrodów przez długie miesiące!
Warto przeczytać!
Masowe chemiczne zwalczanie komarów budzi wiele kontrowersji. Eksperci odradzają stosowanie zabiegów w ogrodach z uwagi na ich nieselektywne działanie.
- Opryski szkodzą nie tylko komarom (regiony.rp.pl)
- Przyrodnicy alarmują: opryski w parkach szkodliwe i zbędne (wyborcza.pl)
- *Skupiska komarów to nie plaga a normalne zjawisko przyrodnicze (gov.pl)
Tekst: Paweł Romanowski, zdjęcie: Thamkc / Depositphotos i nuzree / Pixabay