Tawuła śliwolistna Spiraea prunifolia

Tawuła śliwolistna (Spiraea prunifolia) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
1
Dekoracyjność: cała roślina, kwiaty
Gleba: każda ogrodowa
Wysokość: 150-200 cm
Trwałość liści: sezonowe
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: szpalery, ogrody przydomowe, parki, zieleń miejska, rabaty

Tawuła śliwolistna (Spiraea prunifolia) to krzew należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Osiąga raczej niewielkie rozmiary – do 2m wysokości. To oryginalny gatunek – niekiedy trudny do kupienia w szkółkach. Wytwarza długie, łukowato wygięte pędy, na których wyrastają ciemnozielone, błyszczące liście. Jesienią krzew zabarwia się na pomarańczowo i czerwono. Jego największą ozdobą są obficie pojawiające się wiosną kwiaty o białej barwie.

Uprawa tawuły śliwolistnej

Tawułę śliwolistną powinno się sadzić na stanowiskach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Takie warunki zapewnią obfite kwitnienie. Krzew jest tolerancyjny względem podłoża – może rosnąć również na słabszych glebach. Roślinę warto nawozić od wiosny do lata oraz podlewać – w czasie suszy. Cięcie zwykle przeprowadza się corocznie – po kwitnieniu. Zabieg pozwala na zagęszczenie krzewu. W chłodniejszych rejonach Polski tawułę warto osłaniać przed nadejściem zimy.

Tawuła śliwolistna - zastosowanie

Tawuła śliwolistna to oryginalny gatunek, który można sadzić w kompozycjach z innymi krzewami lub jako ozdobny soliter. Ze względu na niewielkie rozmiary (jak na krzew) nadaje się również do mniejszych ogrodów. Można z niego tworzyć wysokie rabaty i nieformowane szpalery. Szczególnie dobrze prezentuje się w ogrodach orientalnych. W wielu krajach sadzony jest w parkach i zieleni miejskiej.

fot. Rgm3 CC-BY-2.5 Wikimedia Commons

Obserwuj
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści