Kasztanowiec drobnokwiatowy (Aesculus parviflora) to okazały krzew z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Naturalnie występuje w Ameryce Północnej, gdzie zasiedla świetliste lasy i półcieniste polany, ale jest też uprawiany w innych rejonach świta jako roślina ozdobna.
Jak wygląda kasztanowiec drobnokwiatowy?
Kasztanowiec drobnokwiatowy może dorastać do ok. 3-4 m wys, ale za pomocą odrostów korzeniowych mocno rozrasta się na boki, osiągając nawet kilkukrotnie większą szerokość i przybierając kopulasty, zaokrąglony pokrój. Krzew posiada wiele pni i liczne, rozłożyste, pokładające się pędy, które po zetknięciu z podłożem, łatwo się ukorzeniają. Liście gatunku są bardzo duże, dłoniasto złożone z kilku (5-7) odwrotne jajowatych, wydłużonych listków z silnie ząbkowanymi brzegami i wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem. Liście osadzone są na długich, cienkich, sztywnych ogonkach i układają się na pędach naprzemianlegle. W trakcie sezonu liście trzykrotnie zmieniają barwę: wiosną są brązowo-czerwone, latem zielone, a jesienią jaskrawożółte.
Kasztanowiec kwitnie latem (VII-VIII), wydając pachnące, liczne, drobne, wydłużone, białokremowe kwiaty z kilkoma małymi płatkami i bardzo długimi pręcikami, zwieńczonymi czerwonymi pylnikami. Kwiaty zebrane są na szczytach pędów w gęste, pierzaste, wniesione, długie, wąskie, wiechowate kwiatostany (roślina jednopienna). Po przekwitaniu kwiaty żeńskie przekształcają się w gruszkowate, pokryte grubą, skórzastą skórką owocostany (torebki), zawierające duże, pojedyncze, pękate, brązowe, błyszczące nasiona. W naszym klimacie roślina rzadko owocuje.
Wszystkie części rośliny, w tym także duże owoce uważa się za silnie trujące zarówno dla ludzi jak i zwierząt.
Wymagania i uprawa kasztanowca drobnokwiatowego
Kasztanowiec drobnokwiatowy w uprawie preferuje półcieniste stanowiska i żyzne, przepuszczalne, lekko wilgotne gleby. W naszym klimacie jest dostatecznie mrozoodporny (należy do strefy 5b, czyli wytrzymuje mrozy do ok. -26°C). Ponieważ roślina nie lubi przesadzania ani przycinania, należy starannie wybrać dla niej docelowe stanowisko.
Krzew rozmnaża się głównie za pomocą odrostów korzeniowych, odkładów i sadzonek pędowych (nasiona zawiązuje rzadko).
Jak pielęgnować roślinę?
Kasztanowca trzeba systematycznie podlewać, szczególnie przez pierwsze 2-3 lata po posadzeniu. Roślinę nawozi się nawozami uniwersalnymi, np. długo działającymi raz w sezonie. Młode egzemplarze warto też zabezpieczać na zimę np. włókniną.
Jakie choroby i szkodniki zagrażają roślinie?
Kasztanowiec drobnokwiatowy jest stosunkowo odporny na choroby i szkodniki, w tym także na uciążliwego szrotówka kasztanowcowiaczka.
Zastosowanie kasztanowca drobnokwiatowego
Kasztanowiec drobnokwiatowy to piękny, ale też niezwykle okazały krzew, dlatego nadaje się do uprawy głównie w dużych ogrodach i parkach. Pięknie prezentuje się posadzony jako soliter na trawniku lub w pobliżu ogrodowych schodów. Może też stanowić doskonałą osłonę dla mniej atrakcyjnych fragmentów ogrodu. Idealnie nadaje się do ogrodów leśnych i naturalistycznych.
W jego towarzystwie ładnie wyglądają byliny (np. rudbekie, jeżówki, pluskwice) i krzewy ozdobne (np. tawuły, pęcherznice, kaliny, krzewuszki), dlatego można wykorzystywać go do tworzenia dużych kompozycji rabatowych. Trzeba jednak pamiętać, że silnie i nieustannie rozrastający się na boki krzew, może z czasem wypierać rośliny ze swojego najbliższego otoczenia.
Zdjęcia: Gerry, Kozioł Kamila, LifeisticAC, Wiert / AdobeStock