Kasztanowiec drobnokwiatowy Aesculus parviflora

Kasztanowiec drobnokwiatowy Aesculus parviflora
Kasztanowiec drobnokwiatowy (Aesculus parviflora) | To okazały krzew, który nie tylko zmienia barwę liści w trakcie sezonu, ale także doskonale nadaje się do tworzenia naturalnych osłon w ogrodzie. Jego rozłożyste pędy i bujna forma sprawiają, że idealnie komponuje się w ogrodach leśnych i naturalistycznych, a jednocześnie zapewnia prywatność. Dowiedz się, jak zadbać o tę niezwykłą roślinę, by cieszyć się jej pięknem przez cały rok. Poznaj tajniki uprawy kasztanowca drobnokwiatowego i wykorzystaj jego potencjał, tworząc efektowne kompozycje ogrodowe, które przyciągną wzrok każdego.
Posłuchaj
00:00
2
Dekoracyjność: kwiatostany, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: białe
Kwiatostan: wiechowaty
Kwiaty: luźne, pojedyncze, drobne, pachnące
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: torebka
Pokrój: rozłożysty, krzaczkowaty
Przydatność do spożycia: roślina trująca
Zapach: kwiaty
Wysokość: 3-4 m
Okres kwitnienia: VII, VIII
Kolor owoców: zielone
Trwałość liści: sezonowe
Korona: kopulasta
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: roślina dekoracyjna, miejsca eksponowane, pojedynczo, ogrody przydomowe, duże ogrody, parki
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie

Kasztanowiec drobnokwiatowy (Aesculus parviflora) to okazały krzew z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Naturalnie występuje w Ameryce Północnej, gdzie zasiedla świetliste lasy i półcieniste polany, ale jest też uprawiany w innych rejonach świta jako roślina ozdobna.

Jak wygląda kasztanowiec drobnokwiatowy?

Kasztanowiec drobnokwiatowy może dorastać do ok. 3-4 m wys, ale za pomocą odrostów korzeniowych mocno rozrasta się na boki, osiągając nawet kilkukrotnie większą szerokość i przybierając kopulasty, zaokrąglony pokrój. Krzew posiada wiele pni i liczne, rozłożyste, pokładające się pędy, które po zetknięciu z podłożem, łatwo się ukorzeniają. Liście gatunku są bardzo duże, dłoniasto złożone z kilku (5-7) odwrotne jajowatych, wydłużonych listków z silnie ząbkowanymi brzegami i wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem. Liście osadzone są na długich, cienkich, sztywnych ogonkach i układają się na pędach naprzemianlegle. W trakcie sezonu liście trzykrotnie zmieniają barwę: wiosną są brązowo-czerwone, latem zielone, a jesienią jaskrawożółte.

Kasztanowiec kwitnie latem (VII-VIII), wydając pachnące, liczne, drobne, wydłużone, białokremowe kwiaty z kilkoma małymi płatkami i bardzo długimi pręcikami, zwieńczonymi czerwonymi pylnikami. Kwiaty zebrane są na szczytach pędów w gęste, pierzaste, wniesione, długie, wąskie, wiechowate kwiatostany (roślina jednopienna). Po przekwitaniu kwiaty żeńskie przekształcają się w gruszkowate, pokryte grubą, skórzastą skórką owocostany (torebki), zawierające duże, pojedyncze, pękate, brązowe, błyszczące nasiona. W naszym klimacie roślina rzadko owocuje.

Wszystkie części rośliny, w tym także duże owoce uważa się za silnie trujące zarówno dla ludzi jak i zwierząt.

Wymagania i uprawa kasztanowca drobnokwiatowego

Kasztanowiec drobnokwiatowy w uprawie preferuje półcieniste stanowiska i żyzne, przepuszczalne, lekko wilgotne gleby. W naszym klimacie jest dostatecznie mrozoodporny (należy do strefy 5b, czyli wytrzymuje mrozy do ok. -26°C). Ponieważ roślina nie lubi przesadzania ani przycinania, należy starannie wybrać dla niej docelowe stanowisko.

Krzew rozmnaża się głównie za pomocą odrostów korzeniowych, odkładów i sadzonek pędowych (nasiona zawiązuje rzadko).

Jak pielęgnować roślinę?

Kasztanowca trzeba systematycznie podlewać, szczególnie przez pierwsze 2-3 lata po posadzeniu. Roślinę nawozi się nawozami uniwersalnymi, np. długo działającymi raz w sezonie. Młode egzemplarze warto też zabezpieczać na zimę np. włókniną.

Jakie choroby i szkodniki zagrażają roślinie?

Kasztanowiec drobnokwiatowy jest stosunkowo odporny na choroby i szkodniki, w tym także na uciążliwego szrotówka kasztanowcowiaczka.

Zastosowanie kasztanowca drobnokwiatowego

Kasztanowiec drobnokwiatowy to piękny, ale też niezwykle okazały krzew, dlatego nadaje się do uprawy głównie w dużych ogrodach i parkach. Pięknie prezentuje się posadzony jako soliter na trawniku lub w pobliżu ogrodowych schodów. Może też stanowić doskonałą osłonę dla mniej atrakcyjnych fragmentów ogrodu. Idealnie nadaje się do ogrodów leśnych i naturalistycznych.

W jego towarzystwie ładnie wyglądają byliny (np. rudbekie, jeżówki, pluskwice) i krzewy ozdobne (np. tawuły, pęcherznice, kaliny, krzewuszki), dlatego można wykorzystywać go do tworzenia dużych kompozycji rabatowych. Trzeba jednak pamiętać, że silnie i nieustannie rozrastający się na boki krzew, może z czasem wypierać rośliny ze swojego najbliższego otoczenia.


Zdjęcia: Gerry, Kozioł Kamila, LifeisticAC, Wiert / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści