Logo

Ostrokrzew gładki (Ilex glabra)

Ostrokrzew gładki (Ilex glabra) | To dobry wybór dla miłośników zieleni przez cały rok. Ostrokrzew gładki, przypominający wyglądem bukszpan, ma zimozielone, skórzaste liście i rozłożysty pokrój, co czyni go doskonałym dodatkiem do rabat czy żywopłotów. Tolerancyjny względem gleby, dobrze znosi cień, słońce, a nawet zasolenie. Wymaga jedynie regularnego podlewania i przycinania, by zachować piękny kształt. Jeśli szukasz wytrzymałej rośliny, która przyciąga pszczoły i jest odporna na mróz, ostrokrzew gładki to propozycja, którą warto poznać bliżej.
  • Dekoracyjność: ulistnienie
  • Gleba: żyzna, próchniczna, przepuszczalna
  • Kolor kwiatów: białe
  • Kwiaty: pachnące, pojedyncze
  • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
  • Owoce: kuliste, jagody
  • Pokrój: luźny, kulisty, rozłożysty, zwarty
  • Zapach: kwiaty
  • Wysokość: 1,5-2,5 m
  • Okres kwitnienia: V, VI
  • Kolor owoców: czarne
  • Trwałość liści: zimozielone
  • Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: półcień
  • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, rabaty, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie

    Ostrokrzew gładki (Ilex glabra) to niewysoki, wiecznie zielony krzew z rodziny ostrokrzewowatych (Aquifoliaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie najchętniej zasiedla tereny nadmorskie, wilgotne lasy i torfowiska, ale jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

    Jak wygląda ostrokrzew gładki? Jak go rozpoznać?

    Ostrokrzew gładki dorasta do ok. 1,5-2,5 m wys. Tworzy liczne, cienkie, rozgałęzione, sztywne pędy i posiada gęsty, zaokrąglony, rozłożysty pokrój. Rozwija też liczne, zimozielone, nieduże, owalne, skórzaste, błyszczące, ciemnozielone, krótkoogonkowe liście z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem, układające się na pędach naprzemianlegle. Liście mają gładkie brzegi z nielicznymi, małymi ząbkami i nie posiadają kolców. Roślina przypomina wyglądem popularny bukszpan wiecznie zielony, dla którego stanowi dobry zamiennik.

    Ostrokrzew gładki kwitnie wiosną (V-VI), wydając w kątach liści drobne, miododajne, białe, sześciopłatkowe kwiaty, osadzone na szczytach krótkich, sztywnych łodyżek. Roślina jest dwupienna, dlatego na jednych egzemplarzach tworzy małe, pojedyncze kwiaty żeńskie, a na innych nieco większe kwiaty męskie, zebrane w gęste kwiatostany. Jeśli dojdzie do zapylenia kwiatów żeńskich, po przekwitaniu rozwijają się z nich małe, kuliste, czarne, błyszczące owoce (pestkowce), przypominające jagody, które długo utrzymują się na pędach.

     
    Czy nowy "Katalog Roślin" to must-have dla ogrodników i architektów? Nasza opinia i recenzja
    Przeczytaj także
    Czy nowy "Katalog Roślin" to must-have dla ogrodników i architektów? Nasza opinia i recenzja

    Krzew ma tendencję do tworzenia odrostów korzeniowych.

    Wymagania uprawowe ostrokrzewu gładkiego

    Ostrokrzew gładki jest tolerancyjny względem warunków uprawy i choć najlepiej rośnie na półcienistych stanowiskach i wilgotnych, próchniczych, przepuszczalnych podłożach o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH, poradzi sobie też w słońcu lub cieniu oraz na przeciętnej glebie ogrodowej. Dobrze znosi także zasolenie gleby, zanieczyszczone powietrze i krótkotrwałe zalanie. W naszym klimacie ostrokrzew gładki jest umiarkowanie mrozoodporny (do ok. -15°C/-17°C).

    Ostrokrzew może być rozmnażany przez sadzonki pędowe lub odrosty korzeniowe, a gatunek także przez nasiona.

    Pielęgnacja, czyli jak dbać o ostrokrzew gładki?

    Ostrokrzew gładki należy podlewać regularnie, utrzymując lekko wilgotną glebę, szczególnie w okresie suszy, unikając jednocześnie przelania. Nawożenie warto przeprowadzać wiosną, używając nawozu wieloskładnikowego lub dedykowanego dla roślin zimozielonych, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

    Ze względu na rozłożysty pokrój i tendencję do ogałacania się z liści od dołu, wczesną wiosną (po minięciu silnych przymrozków) roślinę warto przycinać, dzięki czemu się lepiej zagęści i zachowa zwarty pokrój.

    W chłodniejszych rejonach kraju w czasie surowych zim może przemarzać, dlatego wymaga zimowego okrycia.

    Choroby i szkodniki, które mogą zaatakować ostrokrzew

    Ostrokrzew gładki zwykle nie jest atakowany przez szkodniki i choroby, jednak rośliny uprawiane w złych warunkach mogą zapadać na choroby grzybowe (np. plamistości liści).

    Zastosowanie ostrokrzewu gładkiego

    Ostrokrzew gładki może mieć w ogrodzie wiele zastosowań. Doskonale nadaje się jako zamiennik dla bukszpanu, gdyż nie jest atakowany przez zjadającą liście ćmę bukszpanową. Dobrze znosi cięcie i formowanie, dlatego może być wykorzystany do tworzenia żywopłotów lub obwódek. Może być też elementem kompozycji rabatowej z krzewami i bylinami, gdyż ładnie komponuje się z berberysami, tawułami, liliowcami, bodziszkami, jeżówkami czy ozdobnymi trawami.

    Ponieważ berberys gładki ma tendencję do tworzenia odrostów korzeniowych, może być też sadzony na glebach zagrożonych erozją.

    Kwiaty ostrokrzewu są miododajne i mogą stanowić pożytek dla pszczół. Zimą jego owoce są natomiast chętnie zjadane przez ptaki.

    W naszym kraju roślina jest jeszcze mało znana i trudno dostępna, dlatego ciężko jest znaleźć jej odmiany. Warto jednak pamiętać, że chcąc liczyć na owoce, obok odmiany żeńskiej należy posadzić też roślinę męską, bo tylko wtedy może dojść do zapylenia kwiatów i wytworzenia owoców.


    Zdjęcia: Nancy J. Ondra, Stacy / AdobeStock

    Autor
    Ostrokrzew gładki
    Ostrokrzew gładki
    Katarzyna Józefowicz

    Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję.

     

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl