Wilczomlecz groszkowy Euphorbia lathyris

Wilczomlecz groszkowy (Euphorbia lathyris) - w pierwszym roku uprawy
Wilczomlecz groszkowy (Euphorbia lathyris) | To roślina, która zachwyca oryginalnym pokrojem i nietuzinkowym ulistnieniem. Wymaga stanowiska słonecznego lub lekko półcienistego oraz przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej gleby. Kwitnie od wiosny do jesieni, a jego efektowne kwiatostany i ozdobne liście przyciągają uwagę przez cały sezon. Warto jednak pamiętać, że wilczomlecz groszkowy jest trujący, a jego sok może podrażniać skórę jak również ma właściwości odstraszające gryzonie z ogrodu.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
Dekoracyjność: ulistnienie, pędy
Gleba: przepuszczalna, piaszczysta
Kolor kwiatów: zielonkawe
Kwiaty: niepozorne, pojedyncze, drobne
Odczyn gleby: obojętna
Owoce: torebka
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Przydatność do spożycia: roślina trująca
Wysokość: 1 m
Okres kwitnienia: IV, V, VI, VII, VIII, IX, X
Kolor owoców: zielone
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: roślina dekoracyjna, w grupie, ogrody przydomowe, ogrody wiejskie, skalniaki, rabaty
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Szkodniki i choroby Zastosowanie

Wilczomlecz groszkowy (Euphorbia lathyris) to dwuletnia roślina zielna z rodziny wilczomleczowatych. Naturalnie występuje w krajach śródziemnomorskich (Europa Południowa), ale bywa też spotykany w cieplejszych rejonach Azji, Europy i północno-zachodniej Afryki. Roślina jest też czasami uprawiana w ogrodach.

Jak wygląda i czym charakteryzuje się wilczomlecz groszkowy?

Wilczomlecz groszkowy to duża roślina, która może dorastać do ok. 1 m wys. W pierwszym roku uprawy rozwija silnie ulistniony na całej długości, wzniesiony, sztywny, czerwono nabiegły od dołu i pokryty niebieskosinym nalotem pęd, który w drugim roku częściowo ogałaca się z liści i drewnieje u podstawy. Liście układają się na pędzie nakżyszległe w naprzeciwległych parach. U młodych egzemplarzy są długie, spłaszczone, wąskie, lancetowate, siedzące, całobrzegie, ciemnozielone z sinym, woskowym nalotem na powierzchni i wyraźnie zaznaczonym, jaśniejszym nerwem głównym. Liście na starszych, dwuletnich roślinach są jaśniejsze, szersze i większe, szczególnie w górnych partiach pędu.

Wilczomlecz groszkowy kwitnie w drugim roku uprawy wiosną i kwitnie aż do jesieni (IV-X), rozwijając na szczytach silnie rozgałęzionego pędu zielonkawożółte, drobne, bezpłatkowe kwiaty, otoczone u podstawy dużymi, trójkątnymi, zielonymi liśćmi. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w początkowo zielone, po dojrzeniu brązowe, duże, kuliste, pękate, trójkomorowe owocostany (torebki), zawierające drobne nasiona.

Wilczomlecz groszkowy zawiera w tkankach toksyczny sok mleczny, dlatego jest w całości jest trujący. Sok może powodować też podrażnienia skóry, dlatego wszystkie prace pielęgnacyjne przy roślinie należy wykonywać w rękawicach ochronnych. Korzenie wilczomleczu wydzielają do gleby substancje chemiczne, odstraszające gryzonie, co może być ważną cechą, kwalifikującą gatunek do uprawy w ogrodzie.

Wymagania i uprawa wilczomleczu groszkowego

Wilczomlecz groszkowy najlepiej czuje się na słonecznych lub lekko półcienistych stanowiskach i przepuszczalnych, lekkich, niezbyt żyznych i umiarkowanie wilgotnych glebach. Dobrze znosi przejściową suszę, lecz w czasie przedłużających się okresów bezdeszczowych, potrzebuje nawadniania. Nie oczekuje natomiast nawożenia, gdyż na glebach zbyt zasobnych w składniki pokarmowe, staje się nadmiernie wybujały.

Wilczomlecz groszkowy nie jest w pełni mrozoodporny, dlatego poleca się uprawiać go w najcieplejszych rejonach kraju i okrywać na zimę np. stroiszem.

Wilczomlecz groszkowy może być rozmnażany za pomocą nasion (daje też samosiew), trzeba jednak liczyć się z tym, że nasiona mogą wykiełkować dopiero po roku lub dwóch od siewu. Proces przyspieszy stratyfikacja nasion w niskich temperaturach.

Choroby i szkodniki

Wilczomlecz groszkowy jest uważany za roślinę stosunkowo odporną na choroby i szkodniki, jednak uprawiany na zacienionym stanowisku i zbyt mokrej glebie, może zapadać na choroby grzybowe (np. szarą pleśń) lub zagniwać i zamierać.

Zastosowanie wilczomleczu groszkowego w ogrodzie

Wilczomlecz groszkowy nie jest rośliną szczególnie popularną, choć ze względu na efektowny pokrój (zarówno atrakcyjne ulistnienie młodych roślin, jak i rozkrzewiony pokrój dwuletnich egzemplarzy), może być ciekawą rośliną ozdobną. Gatunek najładniej prezentuje się w pierwszym roku uprawy, dlatego może być też traktowany jako roślina jednoroczna.

Ładnie wygląda na tle ciemnego ogrodzenia, ale efektownie prezentuje się też na skalniaku lub w ogródku żwirowym. Nadaje się do ogrodów w stylu wiejskim, śródziemnomorskim i japońskim. Często oferowany jest też w sprzedaży jako gatunek odstraszający krety, nornice i turkucie.

Zdjęcia: saratm, ingwio, Marc, Laurie, bykot / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści