Rezeda wonna (Reseda odorata) to roślina jednoroczna z rodzimy rezedowatych (Resedaceae). Gatunek pochodzi z Europy Południowej (min. Grecja) i Afryki Północnej (min. Libia), ale w postaci odmian jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna.
Jak wygląda rezeda wonna?
Rezeda wonna może dorastać do ok. 30-70 cm wys. Roślina tworzy wzniesione lub pokładające się, nagie, kanciaste, cienkie, rozgałęzione łodygi, pokryte dwoma rodzajami miękkich, zielonych, gładkich liści: w dolnych partiach lancetowatych lub łopatkowych i niepodzielnych, w górnych mocno powcinanych lub pierzastych.
Rezeda wonna kwitnie dość długo – już wczesnym latem, aż do jesieni (VII-X), rozwijając drobne kwiaty z zielonymi, kremowymi lub żółto-zielonymi płatkami i jaskrawymi, pomarańczowoczerwonymi pręcikami, zebrane na szczytach pędów w gęste, szerokostożkowate grona. Kwiaty są niepozorne, ale silnie pachnące i miododajne. Po przekwitnieniu przekształcają się w owocostany (torebki), zawierające małe, szare, nerkowate nasiona.
Jakie są wymagania uprawowe rezedy?
Rezeda wonna w uprawie preferuje słoneczne stanowiska i żyzne, próchnicze, lekko wilgotne, wapienne gleby o lekko zasadowym lub zasadowym odczynie pH.
Jako roślina jednoroczna rozmnażana jest i uprawiana z nasion, które wysiewa się wiosną (IV-V/VI) wprost do gruntu. Zbyt gęsto rosnące siewki należy przerwać, pozostawiając rośliny w rzędzie co ok. 5-10 cm. Nasiona można wysiewać sukcesywnie partiami, dzięki czemu kwitnienie roślin jest bardziej wyrównane i dłuższe.
Rezeda często daje też samosiew, jednak potomstwo uzyskane z własnych nasion, może nie powtórzyć cech odmianowych rośliny matecznej, dlatego w nasiona wybranej odmiany najlepiej zaopatrzyć się u sprawdzonego sprzedawcy.
Pielęgnacja rezedy wonnej – jak dbać?
Roślinę należy regularnie podlewać, aby gleba była lekko wilgotna, ale nie nadmiernie mokra. Warto także nawozić ją lekkim nawozem organicznym, aby wspomóc bujne kwitnienie.
Młode siewki można uszczykiwać na wierzchołkach pędów, co opóźni kwitnienie, ale sprawi, że roślina stanie się bardziej krzaczasta i wyda więcej kwiatów.
Choroby i szkodniki – przed czym chronić?
Rezeda wonna zwykle nie sprawia problemów w uprawie i jest stosunkowo odporna na choroby i szkodniki, jednak rośliny uprawiane w niewłaściwych warunkach i na zbyt mokrych stanowiskach mogą być porażane przez choroby grzybowe (np. mączniaki, rdzę).
Jakie jest zastosowanie rezedy wonnej w ogrodzie?
Rezeda wonna ze względu na swoje pachnące kwiaty powinna być wysiewana i uprawiana w pobliżu miejsc wypoczynku (np. altan) lub pod oknami domu. Nie jest szczególnie wyrazista, jednak może stanowić element wypełniający kompozycji rabatowej, gdyż dobrze komponuje się z kwitnącymi bylinami dobrze rosnącymi na glebach zasadowych, takimi jak np. szałwie ozdobne, margerytki czy ostróżki.
Idealnie nadaje się do uprawy w ogrodach wiejskich, romantycznych i naturalistycznych. Sprawdza się też jako roślina wypełniająca na stanowiskach po kwitnących wiosną roślinach cebulowych. Można ją również wysiewać w skrzynkach balkonowych i uprawiać w donicach na tarasach. Nadaje się także na obwódki rabat oraz na kwiat cięty. Roślina może być tez elementem łąki kwietnej.
Wybrane odmiany rezedy wonnej
- 'Grandiflora' – kwiatostany dość duże, kwiaty z czerwono-pomarańczowymi pylnikami, wys ok. 40cm
- 'Goliath' – kwiaty z czerwonymi pylnikami, wys ok. 30
- 'Machet Rubin' – kwiatostany gęste, kwiaty z czerwonymi pylnikami
- 'Ameliorata' – odmiana o dużych kwiatostanach, wys ok. 40 cm
Zdjęcia: Autorstwa Hekerui / CC0 / Wikimedia Commons; Кристина Хрущёва / AdobeStock