Kalopanaks siedmioklapowy Kalopanax septemlobus

Kalopanaks siedmioklapowy (Kalopanax septemlobus)
Kalopanaks siedmioklapowy (Kalopanax septemlobus) | To roślina, która zachwyca egzotycznym wyglądem i wyjątkowym pokrojem. To okazałe drzewo o dużych, dłoniasto klapowanych liściach oraz miododajnych kwiatach przyciąga wzrok i owady zapylające. Idealnie nadaje się do dużych ogrodów i parków, szczególnie na eksponowane stanowiska. Lubi wilgotne, przepuszczalne gleby i zaciszne miejsca. Mrozoodporny, choć młode okazy warto chronić przed wiosennymi przymrozkami. Kalopanaks siedmioklapowy to niezwykły soliter, który wnosi orientalny charakter do każdej przestrzeni.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
1
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: białe, kremowe
Kwiatostan: baldach
Kwiaty: pojedyncze, drobne, pachnące
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Owoce: jagody
Pokrój: rozłożysty
Zapach: kwiaty
Wysokość: 10-15 m
Okres kwitnienia: VII, VIII
Kolor owoców: czarne, granatowe
Trwałość liści: sezonowe
Korona: szeroka, nieregularna
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: roślina dekoracyjna, miejsca eksponowane, pojedynczo, duże ogrody, parki
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie

Kalopanaks siedmioklapowy (Kalopanax septemlobus) to okazałe drzewo liściaste z rodziny araliowatych. Gatunek pochodzi z Azji Wschodniej, ale w postaci odmian jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

Jak wygląda kalopanaks siedmioklapowy?

Kalopanaks siedmioklapowy może dorastać do 25-30 m wys (w klimacie umiarkowanym zwykle 10-15 m wys). Drzewo posiada nieregularny, szeroki pokrój i tworzy gruby, rozgałęziony w górnej części i pokryty mocno spękaną korą pień oraz mocne, sztywne pędy. Zarówno na pniu pień jak i na pędach wyrastają liczne, krótkie, grube, ostre kolce.

Liście rośliny są okrągłe w zarazie, duże, dłoniasto klapowane (5-7 klap o zmiennym pokroju, przypominają wyglądem liście fatsji) z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem i pogrubionymi nerwami głównymi na spodniej stronie. Młode liście mają czerwony kolor i owłosiony spód, starsze stają się zielone i błyszczące. Liście osadzone są na bardzo długich, sztywnych, cienkich, nagich ogonkach i układają się skrętolegle, głównie górnej części pędów. Jesienią, przed opadnięciem, przebarwiają się na żółto.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Kalopanaks kwitnie latem (VII-VIII), rozwijając drobne, kremowobiałe, pięciopłatkowe, miododajne kwiaty z wystającymi pręcikami, skupione w główki i zebrane na szczytach pędów w duże, luźne, okazałe, złożone baldachy. Po przekwitaniu kwiaty przekształcają się w kuliste, zebrane w duże kiście, granatowoczarne owoce (jagody), zawierające po dwa nasiona. Owoce są dla ludzi niejadalne, ale chętnie zjadane przez ptaki.

Jak uprawiać i co lubi lakopanaks siedmioklapowy?

Kalopanaks siedmioklapowy oczekuje w uprawie słonecznego lub półcienistego, zacisznego stanowiska i próchniczego, żyznego, głęboko uprawionego, przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego podłoża, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. Nie znosi suszy ani mokrego podłoża, ale lubi wilgotne powietrze.

W naszym klimacie roślina jest dostatecznie mrozoodporna (znosi mróz do ok. -26°C / -23°C), dlatego może być uprawiana na terenie całego kraju z wyjątkiem najzimniejszych regionów. Pewnym zagrożeniem są dla niej natomiast wiosenne przymrozki.

Kalopanaks siedmioklapowy może być rozmnażany przez nasiona, jednak w warunkach amatorskich jest to dość trudne, gdyż bez odpowiedniej obróbki, kiełkowanie nasion może trwać nawet dwa lata.

Pielęgnacja – o co zadbać?

Kalopanaks siedmioklapowy należy podlewać umiarkowanie, dbając o to, by gleba była stale lekko wilgotna, ale nie przelana. W okresie intensywnego wzrostu warto stosować nawozy wieloskładnikowe, najlepiej długo działające przeznaczone dla drzew ozdobnych, które wspomogą jej rozwój.

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Przycinanie jest zazwyczaj zbędne, ale w razie potrzeby można usuwać uschnięte lub uszkodzone gałęzie wczesną wiosną.

Młode okazy warto zabezpieczać przed wiosennymi przymrozkami, przykrywając je agrowłókniną, aby zapobiec uszkodzeniom delikatnych pędów.

Szkodniki i choroby – na co uważać?

Kalopanaks siedmioklapowy uważany jest za gatunek odporny na choroby i szkodniki, jednak nie lubi mokrych, ciężkich gleb, na których jego korzenie mogą zagniwać.

Jakie zastosowanie w ogrodzie może mieć kalopanaks siedmioklapowy?

Kalopanaks siedmioklapowy ze względu na swoje duże rozmiary i rozłożysty pokrój, nadaje się do uprawy głównie w dużych ogrodach i parkach. Dobrze prezentuje się też w okazałych ogrodach japońskich lub wschodnich. Najlepiej sadzić go na eksponowanym stanowisku jako soliter, ale można też zestawiać go z innymi drzewami i krzewami ozdobnymi. Ze względu na miododajne kwiaty, w porze kwitnienia roślina jest atrakcyjna dla pszczół i owadów zapylających, dlatego warto w jej pobliżu umieszczać ule.

Drzewa lepiej jednak nie sadzić w pobliżu ciągów komunikacyjnych, parkingów i zabudowań, gdyż jego drewno jest dość kruche i gałęzie mogą łamać się pod wpływem silniejszych wiatrów.

Zdjęcie: vodolej, binimin, IgorCheri / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści