Pandan amarylkolistny Pandanus amaryllifolius

Pandan amarylkolistny (Pandanus amaryllifolius) jako roślina domowa
Pandan amarylkolistny (Pandanus amaryllifolius) | To roślina, która zachwyca nie tylko tropikalnym wyglądem, ale i wyjątkowym aromatem liści wykorzystywanych w kuchni azjatyckiej. Jako doniczkowa ozdoba o egzotycznym pokroju, pandan wymaga ciepłego, jasnego stanowiska, wilgotnego powietrza i regularnej pielęgnacji. W zamian pandan amarylkolistny oferuje niepowtarzalny klimat dżungli i liście, które dodają smaku i zapachu potrawom oraz naparom.
Posłuchaj
00:00
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: białe, kremowe, żółte
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
Przydatność do spożycia: liście
Zapach: liście
Wysokość: 1,5-2 m
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: balkony, roślina lecznicza, roślina jadalna, tarasy, wnętrza
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie

Pandan amarylkolistny (Pandanus amaryllifolius), znany także jako pochutnik amarylkolistny, to tropikalna roślina z rodziny pandanowatych (Pandanaceae). Naturalnie występuje w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie osiąga formę dużego krzewu lub niewielkiego drzewa. W Polsce uprawiana jest jako roślina doniczkowa i coraz częściej trafia do domów nie tylko ze względu na swój egzotyczny wygląd, ale również na wielowymiarowe zastosowanie.

Jak wygląda pandan amarylkolistny?

W warunkach domowych pandan może być bardzo duży – osiąga do 2 metrów wysokości i ma szeroki, kopulasty pokrój. Jego wąskie, długie, jasnozielone liście, przypominające nieco ozdobne trawy, wyrastają w formie rozety i w naturze mogą dorastać nawet do 1 metra długości. Liście te osadzone są spiralnie i mają brzegi pokryte drobnymi kolcami, szczególnie w ich górnej części. Ze względu na oryginalny, egzotyczny wygląd liści i ich przyjemny, słodkawy zapach przypominający wanilię, pandan jest rośliną ozdobną przez cały rok.

Pandan to roślina rozdzielnopłciowa. Niestety, w domowych warunkach praktycznie nie kwitnie, a jego owoce się nie zawiązują.

Ogrodnicza lista zakupów: 12 produktów "must have" na kwiecień – co warto kupić na start sezonu 2025?

Jak uprawiać i jakie wymagania ma pandan?

Pandan najlepiej rośnie w widnym miejscu z rozproszonym światłem. Preferuje temperatury od 20 do 26°C latem i 18-20°C zimą, przy czym spadek poniżej 16°C może prowadzić do obumarcia rośliny.

Doniczkę z rośliną należy co kilka dni obracać, ponieważ pandan ma tendencję do wyginania się w stronę światła. W sezonie letnim roślinę można wystawić na balkon lub taras, pod warunkiem, że jest osłonięta od wiatru i silnego słońca. Wymaga gleby przepuszczalnej, z warstwą drenażową na dnie doniczki – idealna będzie uniwersalna ziemia z dodatkiem keramzytu.

Jak pielęgnować pandan?

Podlewanie powinno być regularne – ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale nie przelana. Jesienią i zimą ogranicza się podlewanie, przy jednoczesnym zwiększeniu wilgotności powietrza poprzez nawilżacze, tace z wodą czy zraszanie. W okresie wegetacji pandan wymaga nawożenia co 2-3 tygodnie, najlepiej nawozami przeznaczonymi dla roślin zielonych. Nawożenie należy zakończyć już w sierpniu, gdyż od września roślina przechodzi w stan spoczynku.

Jakie choroby i szkodniki mogą zagrażać roślinie?

Mimo tropikalnego pochodzenia pandan jest stosunkowo odporny na choroby, ale może być narażony na fytoftorozę (gnicie podstawy pędu przy nadmiernym podlewaniu) oraz szarą pleśń, szczególnie przy niskiej cyrkulacji powietrza. Z kolei zbyt suche powietrze sprzyja występowaniu czerwców, takich jak tarczniki, wełnowce i miseczniki.

Czy jest trudny do rozmnożenia?

Pandan rozmnaża się łatwo przez odrosty boczne. Oderwane fragmenty sadzi się w podłożu do ukorzeniania, w warunkach o podwyższonej wilgotności (osłonięte folią) i w temperaturze około 24-26°C. Po kilku tygodniach, gdy pojawią się korzenie, można młode rośliny przesadzić do osobnych doniczek.

Jakie zastosowania może mieć pandan amarylkolistny?

Pandan amarylkolistny to efektowna, tropikalna roślina do dużych wnętrz. Odpowiednio pielęgnowany może być ozdobą przez długie lata, wnosząc egzotyczny akcent do każdej aranżacji.

Największą zaletą pandanu jest jego aromatyczne liście, które mają szerokie zastosowanie kulinarne. Wykorzystywane są do aromatyzowania ryżu, deserów, napojów, a także jako naturalny środek zapachowy – zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Ekstrakty z liści trafiają do mydeł, herbat i olejków. Z rośliny można przygotować także herbatę pandanową, która w Azji uznawana jest za napar wzmacniający, przeciwzapalny i uspokajający. Dodatkowo, liście wykorzystywane są również jako naturalny środek odstraszający owady, zwłaszcza karaluchy.

Zdjęcia: NataliaSavilova, Ольга Симонова, robbitommi, Vanchuree, nungning20, raviwan / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Szybkie porządki w ogrodzie? Z tymi akumulatorowymi urządzeniami STIHL pójdzie jak z płatka
To Cię zainteresuje
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści