Dracena rozgałęziona Dracaena surculosa

Dracena rozgałęziona w donicy
Dracena rozgałęziona (Dracaena surculosa) | To egzotyczna piękność prosto z tropikalnych rejonów Afryki. Ta niezwykła roślina, znana również jako dracena centkowana, zachwyca swoim krzaczastym pokrojem i błyszczącymi, skórzastymi liśćmi, które często zdobią drobne, jasne cętki, dodając im uroku. Dracena rozgałęziona nie tylko urozmaici każde wnętrze wprowadzając do niego odrobinę egzotycznego klimatu, jednocześnie będąc stosunkowo łatwą w pielęgnacji i uprawie. Dowiedz się, jak odpowiednio dbać o tę roślinę, aby cieszyć się jej zdrowym wzrostem i dekoracyjnym wyglądem przez cały rok.
Posłuchaj
00:00
5
Dekoracyjność: rozety liściowe, ulistnienie
Gleba: świeża, przepuszczalna, żyzna
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Pokrój: wzniesiony, krzaczkowaty
Przydatność do spożycia: roślina trująca
Wysokość: 1,5-2 m
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: roślina dekoracyjna, wnętrza
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany

Dracena rozgałęziona (Dracaena surculosa), nazywana też draceną centkowaną, to duży krzew lub niewielkie drzewo z rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Gatunek pochodzi z tropikalnych rejonów Afryki, skąd przybył do naszego klimatu jako wyjątkowa, doniczkowa roślina ozdobna.

Czym wyróżnia się dracena rozgałęziona od innych?

Dracena rozgałęziona może dorastać w naturze do ok. 3-4/6 m wys., jednak w uprawie rzadko przekracza 1,5 m wysokości. Roślina ma krzaczasty pokrój i rozwija liczne, wzniesione, sztywne, cienkie pędy, pokryte eliptycznymi, zielonymi, błyszczącymi, skórzastymi liśćmi z wyraźnie zaznaczonym na blaszce podłużnym unerwieniem. Liście u gatunku często ozdobione są drobnymi, jasnymi cętkami (niektóre odmiany przypominają bambusy).

Dracena w dobrych warunkach może zakwitać, wydając małe, biało-zielone kwiaty z wydłużoną koroną i licznymi, długimi pręcikami, zebrane na szczycie pędu w luźne, główkowate lub wiechowate kwiatostany.

Roślina tworzy bulwiaste, rozgałęzione korzenie, za pomocą których się rozrasta.

Wymagania i uprawa draceny rozgałęzionej

Dracena rozgałęziona oczekuje bardzo widnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska oraz żyznego, próchniczego, przepuszczalnego, stale lekko wilgotnego podłoża o lekko kwaśnym odczynie pH (specjalne podłoże dla palm i dracen).

Przez cały rok oczekuje też dość wysokiej temperatury, wyższej latem (ok. 20-24°C) i niższej zimą (ok. 15-18°C).

Roślinę można też rozmnażać przez podział lub odrosty korzeniowe.

Pielęgnacja draceny rozgałęzionej

Dracena rozgałęziona nie toleruje suszy, ale jest też wrażliwa na zalanie, dlatego powinna być podlewana często, lecz umiarkowanie (wierzchnia warstwa podłoża przed kolejnym podlaniem musi przeschnąć). Dracena lubi też wilgotne powietrze, dlatego warto ustawić w jej pobliżu nawilżacz lub umieścić doniczkę na podstawce z mokrymi kulkami keramzytu. Można też zraszać ją mgiełką wodną.

W sezonie wegetacyjnym lubi być zasilana nawozem dla palm i dracen. Zimą należy przerwać nawożenie, a podlewanie ograniczyć do minimum.

Dracena nie wymaga systematycznego ciecia, jeśli jednak nadmiernie się rozrośnie lub zacznie ogałacać z liści od dołu, można skrócić jej pędy, a obcięte fragmenty wykorzystać jako sadzonki i ukorzenić w wodzie.

Choroby i szkodniki draceny rozgałęzionej

Dracena rozgałęziona jest dość podatna na choroby i szkodniki. Najczęściej zagrażają jej choroby grzybowe (np. szara pleśń, fytoftoroza, plamistość liści) oraz przędziorki, wciornastki i tarczniki. Jest też wrażliwa na zalanie, na które reaguje gniciem korzeni i obumieraniem. Po zauważeniu problemu, należy poprawić roślinie warunki uprawowe i zastosować jeden z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin.

Zastosowanie draceny rozgałęzionej

Uprawiane w mieszkaniach draceny rozgałęzione mają różny pokrój, dlatego można eksponować ich urodę na różne sposoby. Odmiany wysokie, o wzniesionych pędach i parasolowatym wierzchołku ładnie wyglądają w dużej donicy ustawionej na niskim stoliku lub na podłodze. Odmiany o luźnym, rozgałęzionym, rozłożystym pokroju dobrze prezentują się w podwieszanych doniczkach lub w doniczkach ustawionych na komodzie bądź półce ściennej.

Dracena rozgałęziona uznawana jest za roślinę toksyczną, dlatego należy trzymać ją z dala od dzieci i zwierząt domowych.

Wybrane odmiany draceny rozgałęzionej

  • 'Milky Way' – rozłożysty pokrój, liście ciemnozielone z kremowym pasem po środku i cętkami na brzegach
  • 'Aurea' – liście wydłużone, jasnozielone z żółtymi, rozmytymi plamkami, wys do ok. 1,5 m
  • 'Mike' – liście wydłużone, zielone z szerokimi, żółtymi pasami i żółtymi, rozmytymi plamkami


Zdjęcia: Verin, nooumaporn / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści