Rozchodnik kamczacki (Sedum kamtschaticum) jest niewielkim sukulentem zaliczanym do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Gatunek pochodzi z Azji, ale jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna lub okrywowa.
Jak wygląda rozchodnik kamczacki? Co go wyróżnia?
Rozchodnik kamczacki może dorastać do ok. 10-20 cm wys. Tworzy wałeczkowate, mięsiste, częściowo wzniesione, a częściowo pokładające się, drewniejące u podstawy pędy, pokryte głównie w górnej części wydłużonymi, łopatkowatymi, spłaszczonymi, ząbkowatymi, mięsistymi, błyszczącymi, zielonymi liśćmi, układającymi się na pędzie skrętolegle i tworzącymi na szczycie rodzaj rozetki.
Rozchodnik kamczacki zakwita latem (VI-VIII), rozwijając małe, żółte, gwiazdkowate, pięciopłatkowe kwiaty o wąskich, szpiczastych płatkach otaczających dno kwiatowe wypełnione licznymi pręcikami zakończonymi pomarańczowo-czerwonymi pylnikami. Kwiaty zebrane są na szczycie pędu w nieduże, gęste, wierzchotkowe kwiatostany, a po przekwitnieniu przekształcają się w owocostany (torebki nasienne), wypełnione drobnymi nasionami
🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje
Wymagania i uprawa rozchodnika kamczackiego
Rozchodnik kamczacki jest rośliną mało wymagającą i łatwą w uprawie. Oczekuje słonecznego stanowiska i przepuszczalnego, lekkiego, suchego, piaszczystego, jałowego podłoża, najlepiej o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH. Nie znosi mokrej, ciężkiej, gliniastej gleby i cienia. Jest natomiast w pełni mrozoodporny i wytrzymały na suszę.
Rozchodnik kamczacki może być rozmnażany przez podział w ciągu całego okresu wegetacyjnego, a także przez odkłady poziome lub sadzonki pędowe, a nawet ukorzenianie liści. Gatunek można rozmnażać również przez wysiew nasiona (metoda nieodpowiednia przy rozmnażaniu odmian, gdyż nie daje gwarancji zachowania charakterystycznych cech odmianowych rośliny).
Pielęgnacja rośliny – jak dbać o rozchodnik kamczacki?
Rozchodnik kamczacki doskonale znosi suszę, dlatego nie oczekuje nawadniania. Ponieważ preferuje ubogie, a nawet jałowe gleby, nie wymaga też nawożenia. Nie potrzebuje również zimowego okrycia, gdyż jest w pełni mrozoodporny. Roślina nie musi być także systematycznie przycinana. Warto natomiast co kilka lat ją odmładzać przez podział lub sadzonkowanie, dzięki czemu zachowa ładny, gęsty, zwarty pokrój.
Choroby i szkodniki – na co uważać?
Rozchodnik kamczacki uważany jest za roślinę mało podatną na choroby i szkodniki, jednak uprawiany na zbyt mokrych, zacienionych stanowiskach, może zagniwać lub być atakowany przez choroby grzybowe (np. mączniak, plamistości liści).
Zastosowanie rozchodnika kamczackiego w ogrodzie
Rozchodnik kamczacki to znakomita roślina skalniakowa. Bardzo dobrze wygląda na murkach, miedzy kamieniami, w szczelinach skalnych, na skarpach czy w ogrodach skalnych i żwirowych. Może być też wykorzystywany do tworzenia "zielonych dachów" lub ogrodów wertykalnych. Na rabacie dobrze komponuje się z innymi rozchodnikami i rojnikami, a także z rogownicą kutnerowatą, floksami szydlastymi, macierzankami, goździkami, skalnicami, jeżówkami, rudbekiami, wilczomleczami czy niskimi trawami ozdobnymi. Rozchodnik kamczacki doskonale się też czuje uprawiany w pojemnikach.
Odmiany rozchodnika kamczackiego
- 'Green Edge' – liście zielone, pędy czerwone
- 'Little Miss Sunshine' – odmiana o niskim, zwartym, kępiastym pokroju i jaskrawożółtych kwiatach
- 'Weihenstephaner Gold' – (zdj. 4) to wyjątkowo ozdobna odmiana botaniczna rozchodnika kamczackiego (Sedum kamtschaticum var. floriferum) o czerwonych pąkach kwiatowych, a po rozwinięciu żółtych kwiatach
- 'Variegatum' – (zdj. 5) liście zielone z kremowym obrzeżem, kwiaty żółte
Zdjęcia: zzzzzzz