Trojeść krwista Asclepias incarnata

Trojeść krwista
Trojeść krwista (Asclepias incarnata) | To roślina, która wyróżnia się okazałymi, różowoczerwonymi kwiatami i jest doskonałym wyborem na wilgotne, ciężkie gleby. Idealnie nadaje się do sadzenia w pobliżu oczek wodnych i strumieni, gdzie zapewnia nie tylko estetyczny wygląd, ale także staje się miejscem rozwoju motyli monarchów. Trojeść jest odporna na choroby i szkodniki, a jej długie korzenie zapewniają stabilność nawet na podmokłych terenach. Dzięki toksycznemu sokowi mlecznemu, roślina skutecznie broni się przed większością szkodników.
Posłuchaj
00:00
Dekoracyjność: kwiatostany
Gleba: gliniasta, żyzna
Kolor kwiatów: różowe, czerwone
Kwiatostan: baldachogrono
Kwiaty: pojedyncze, pełne, drobne, pachnące
Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna, obojętna
Owoce: torebka
Pokrój: kępy, wzniesiony, zwarty
Przydatność do spożycia: roślina trująca
Wysokość: 1-1,5 m
Okres kwitnienia: VII, VIII
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba stale wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, roślina dekoracyjna, nasadzenia naturalistyczne, ogrody przydomowe, duże ogrody, zieleń miejska, rabaty

Trojeść krwista (Asclepias incarnata) to okazała bylina z rodziny toinowatych (Apocynaceae). Gatunek pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie najchętniej zasiedla wilgotne, podmokłe, a nawet bagniste i okresowo zalewane tereny. Jest popularną rośliną ogrodową na wilgotne tereny.

Jak wygląda i jak rozróżnić trojeść krwistą?

Trojeść krwista może dorastać do ok. 1,2-1,5 m wysokości, tworząc sztywne, grube, wzniesione, w górnej części rozgałęzione pędy, zebrane w gęste kępy. Liście rośliny są zielone wąskie, lancetowate i ostro zakończone. Na pędach układają się naprzemianległymi parami.

Trojeść krwista zakwita latem (VII-VIII), wydając miododajne, pachnące, drobne, różowoczerwone kwiaty, zebrane w niewielkie, płaskie, baldachogrona na szczytach pędów i w kątach liści. Każdy kwiat posiada wygięte do dołu i częściowo skierowane do góry płatki, między którymi znajduje się słupek i pręciki, tworzące wzniesioną koronę pręcikową, otoczoną przez barwne listki. Taka szczególna budowa kwiatu ułatwia zapylanie rośliny przez owady.

Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w pękate, wydłużone, ustawione na pędach pionowo owocostany (torebki), zawierające liczne, drobne, ciemne nasiona, zaopatrzone w aparat lotny w postaci jedwabistych włosków.

Trojeść krwista rozwija grube, częściowo palowe, częściowo kłączowe, białe korzenie, z których część znajduje się tuż pod ziemią, a część mocno rozrasta się w głąb gleby.

Wszystkie tkanki rośliny zawierają toksyczny sok mleczny.

Jak uprawiać i jakie ma wymagania trojeść krwista?

Trojeść krwista w uprawie oczekuje ciepłego, słonecznego stanowiska i żyznej, wilgotnej, a nawet mokrej i ciężkiej gleby. Roślina nie toleruje suszy, na która reaguje szybkim więdnięciem i zrzucaniem liści. W naszym klimacie jest w pełni mrozoodporna.

Ze względu na długi system korzeniowy, nie lubi przesadzania, dlatego należy staranie wybrać dla niej docelowe stanowisko.

Trojeść krwista jako gatunek dobrze rozmnaża się z nasion (może dawać obfity samosiew), jednak odmiany należy rozmnażać przez sadzonki pędowe lub podział młodszych egzemplarzy (starsze rośliny korzenią się głęboko i trudno je wykopać).

Pielęgnacja trojeści

Trojeść krwista potrzebuje stale wilgotnej, a nawet mokrej gleby, dlatego podlewanie jest kluczowym elementem jej pielęgnacji, zwłaszcza w okresach suszy. Roślina nie toleruje przesychania, a długotrwały brak wilgoci prowadzi do szybkiego więdnięcia i opadania liści. Nawożenie trojeści krwistej można przeprowadzać raz do dwóch razy w sezonie, używając nawozów wieloskładnikowych.

Nie wymaga regularnego przycinania, jednak warto usuwać przekwitłe kwiatostany, aby stymulować dalsze kwitnienie i poprawić estetykę.

Choroby i szkodniki trojeści

Trojeść krwista uważana jest za roślinę stosunkowo odporną na choroby i szkodniki.

Jak zastosować trojeść krwistą w ogrodzie?

Trojeść krwista dobrze prezentuje się w pobliżu oczka wodnego, strumienia lub stawu, ale ładnie wygląda też na wilgotnych rabatach w towarzystwie innych bylin o podobnych wymaganiach jak np. krwawnica pospolita, bodziszek błotny, lobelia szkarłatna czy wiązówka błotna. W przeciwieństwie do niektórych trojeści, nie jest ekspansywna i nie rozrasta się zbyt mocno.

Ciekawostki o trojeści krwistej

Trojeść krwista zawiera w tkankach trujący sok mleczny, chroniący ją przed większością szkodników, mimo to jest doskonałym miejscem do rozwoju szczególnego gatunku motyla – monarcha, który właśnie na niej się rozmnaża. Żerującym na roślinie gąsienicom trucizna nie przeszkadza, a nawet pomaga, gdyż kumulują ją w swoich tkankach, przez co same stają się niejadalne dla drapieżników.

Wybrane odmiany trojeści krwistej

  • 'Cinderella' – czerwono-różowe kwiaty i lekko czerwonawe pędy
  • 'Ice Ballet' – białe kwiaty i jasnozielone pędy

Zdjęcia: Juli, Phanly / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści