Ołownik uszkowaty Plumbago auriculata

Ołownik uszkowaty
Ołownik uszkowaty (Plumbago auriculata) | To roślina, która nie tylko olśniewa swoim egzotycznym pochodzeniem z Afryki Południowej, ale także niezwykłym wyglądem. Z kwiatami w odcieniach jasnoniebieskiego, roślina ta kwitnie od wiosny do jesieni, tworząc spektakularne, groniaste kwiatostany. Wymaga ciepłego, słonecznego stanowiska i dobrze przepuszczalnej ziemi, co czyni ją idealnym wyborem dla donic i pojemników. Dowiedz się, jak pielęgnować ołownik uszkowaty i jak go zimować, by cieszyć się jego urodą przez długie miesiące, a nawet lata.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
1
Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: niebieskie, białe
Kwiaty: pojedyncze
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Pokrój: luźny, pnącze, kępy, pokładający się, krzaczkowaty
Zapach: kwiaty
Wysokość: ok. 2 m
Okres kwitnienia: V, VI, VII, VIII, IX, X
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: roślina pnąca, roślina dekoracyjna, miejsca eksponowane, pojedynczo, ogrody przydomowe, pojemniki, tarasy

Ołownik uszkowaty (Plumbago auriculata), nazywany też ołownikiem przylądkowym, to wieloletnia roślina z rodziny ołownicowatych, zawciągowatych (Plumbaginaceae). Gatunek pochodzi z Afryki Południowej, ale jest też uprawiany w innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

Jak wygląda ołownik uszkowaty?

Ołownik uszkowaty to bylina o krzaczastym lub półpnącym pokroju (prymitywne pnącze), dorastająca do 2-3/4 m wys (w uprawie ok. 1,5-2 m wys). Roślina tworzy liczne, rozgałęzione, początkowo wiotkie i elastyczne, z czasem drewniejące u podstawy pędy, pokryte licznymi, zielonymi, miękkimi, wydłużonymi, eliptycznymi liśćmi z kilkoma towarzyszącymi im mniejszymi przylistkami i widocznym u ich podstawy „uszkiem” (stąd nazwa gatunkowa). Ołownik nie posiada organów czepnych, dlatego na podpory wspina się za pomocą elastycznych pędów. Kiedy nie znajdzie podparcia, zaczyna przybierać formę krzaczastą.

Ołownik kwitnie od wiosny do jesieni (V-X), tworząc niewielkie, pięciopłatkowe kwiaty, zebrane na szczytach pędów w gęste, groniaste kwiatostany, przypominające kwiaty floksów wiechowatych. U gatunku kwiaty są jasnoniebieskie, ale u odmian mogą być też białe. Znajdujący się pod koroną kwiatu zielony kielich pokryty jest włoskami gruczołowatymi, wydzielającymi kleistą substancję, przez co cały kwiatostan jest lepki.

Wymagania i pielęgnacja ołownika uszkowatego

Ołownik oczekuje w uprawie ciepłego, słonecznego stanowiska i żyznego, próchniczego, przepuszczalnego, lekko wilgotnego podłoża, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. Ołownik nie jest mrozoodporny – jeżeli chcemy go uprawiać dłużej niż jeden sezon, warto to robić w większej donicy, którą będziemy mogli przenieść w bezpieczne miejsce na okres zimy.

Ołownik może być rozmnażany za pomocą sadzonek pędowych lub odrostów korzeniowych, które chętnie tworzy.

Jak pielęgnować ołownik uszkowaty?

Ołownik nie toleruje suszy ani zalania, dlatego powinien być podlewany często, lecz umiarkowanie. Dno doniczki w której rośnie, warto wyłożyć grubą warstwą drenażu (np. keramzytu), pomagającego utrzymać nadmiar wody z dala od jego korzeni. Ołownik przez cały sezon kwitnie obficie, dlatego należy systematycznie zasilać go wieloskładnikowymi nawozami dla roślin kwitnących.

Jak zimować ołownik? O czym pamiętać, by przetrwał zimę?

Na okres zimy należy przenieść go do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia (temp. ok. 5-10°C), zaprzestając w tym czasie nawożenia, a podlewanie ograniczając do niezbędnego minimum. Przed umieszczeniem ołownika w pomieszczeniu zimowym, warto też skrócić jego pędy nawet o połowę, dzięki czemu lepiej zniesie trudne warunki zimowe (w czasie zimowania roślina może zrzucić liście). Wiosną ponownie wystawimy roślinę na zewnątrz, ale dopiero po minięciu przymrozków (po 15 maja).

Choroby i szkodniki mogące pojawić się na ołowniku

Ołownik nie jest szczególnie podatny na choroby, ale egzemplarze uprawiane w niewłaściwych warunkach mogą być porażane przez choroby grzybowe (np. szara pleśń, mączniak prawdziwy) lub atakowane przez szkodniki (np. mszyce, przędziorki).

Zastosowanie ołownika uszkowatego w ogrodzie

W naszym klimacie ołownik należy uprawiać go w pojemnikach, jedynie sezonowo wystawianych na balkon, taras lub do ogrodu. Szczególnie efektownie prezentuje się w dużych, wiszących donicach, z których jego ukwiecone pędy mogą swobodnie zwieszać się w dół. Ładnie wygląda także prowadzony w formie pnącza, wspartego na kratce lub pergoli. Za pomocą odpowiedniego ciecia, można również uzyskać z niego formę pienną (czasem dostępna w sprzedaży).

Ołownik ze względu na swój bujny, krzaczasty pokrój i liczne kwiaty, najlepiej prezentuje się w donicy jako soliter i nie warto łączyć go z innymi roślinami.

Wybrane odmiany ołownika uszkowatego

  • 'Alba' – kwiaty białe
  • 'Dark Blue' – kwiaty lazurowo-niebieskie


Zdjęcia: Iva, Sopear, Andrei, DRBURHAN


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści