Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Wybrane odmiany

Lepnica nadmorska (Silene uniflora) to niewielka bylina z rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Naturalnie występuje na terenach nadmorskich, głównie w strefie umiarkowanej. Można ją spotkać między innymi na piaszczystych wydmach, skarpach, klifach, zboczach i żwirowych plażach. Bywa też uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna.

Wygląd lepnicy nadmorskiej

Roślina dorasta do ok. 20-30 cm wys. Tworzy rozłożystą kępę cienkich, pokładających się i płożących pędów, pokrytych szarozielonymi, lancetowatymi, zaostrzonymi na wierzchołku liśćmi.

Lepnica kwitnie od wiosny (maj lub czerwiec) do końca sierpnia. Rozwija na szczytach pędów dość duże, pojedyncze, pięciokrotne kwiaty z głęboko powcinanymi, szerokimi, rozłożonymi na boki płatkami oraz znajdującym się pod nimi beczułkowato rozdętym, dużym, zaróżowionym kielichem.

Wymagania i uprawa lepnicy nadmorskiej

Lepnica to roślina niewybredna i łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym i w przepuszczalnej, ubogiej, piaszczystej, umiarkowanie wilgotnej, a nawet suchej glebie z dodatkiem wapnia. Jest dostatecznie mrozoodporna. Dobrze znosi zasolone powietrze.

Lepnicę można rozmnażać przez wysiew nasion (daje też samosiew), ale odmiany ozdobne poleca rozmnażać się za pomocą pobieranych z rośliny matecznej wierzchołkowych sadzonek pędowych.

Pielęgnacja lepnicy nadmorskiej

Istotne jest okrywanie roślin na zimę, ponieważ odmiany ozdobne lepnicy nadmorskiej są z reguły mniej odporne na mróz. Warto też obcinać przekwitnięte rośliny, dzięki czemu lepiej się rozkrzewią i będą obficiej kwitnąć w następnych latach.

Zastosowanie lepnicy nadmorskiej

Lepnica nadmorska dobrze prezentuje się w ogrodach nadmorskich i naturalistycznych. Ze względu na swój rozłożysty pokrój i płożące się pędy, może być doskonałą rośliną zadarniającą i okrywową, tworzącą ładne, gęste kobierce (rośnie szybko i w sezonie może osiągnąć nawet 40 cm średnicy). Dobrze prezentuje się na murkach, skarpach, skalnikach i w ogródkach żwirowych, ale może być też uprawiana w donicach na balkonach i tarasach.

Lepnica nadmorska ładnie wygląda w zestawieniu z goździkami, zawciągiem nadmorskim, maczkiem kalifornijskim oraz niskimi roślinami skalniakowymi.

Liście tej rośliny są jadalne i często wykorzystywane w kuchni krajów śródziemnomorskich.

Wybrane odmiany lepnicy nadmorskiej

  • 'Weisskelchen' – kwiaty białe, kielichy kwiatowe zielone
  • 'Flore Pleno' – kwiaty białe, pełne, postrzępione na brzegach
  • 'Druett's Variegated' – kwiaty i kielichy kwiatowe białe, liście szarozielone z szeroką, kremową obwódką
  • 'Rosea' – kwiaty różowe


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Tony Baggett / AdobeStock