Lepnica nadmorska Silene uniflora

Lepnica nadmorska
Lepnica nadmorska (Silene uniflora) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna, piaszczysta, bogata w wapń, małe wymagania glebowe, uboga
Kolor kwiatów: białe
Kwiaty: pojedyncze, duże
Odczyn gleby: lekko zasadowa
Pokrój: płożący, kobierce, zwarty
Przydatność do spożycia: liście
Wysokość: 20-30 cm
Okres kwitnienia: V, VI
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: murki, skarpy, roślina okrywowa, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, pojemniki, balkony, tarasy, skalniaki, obwódki rabat
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Wybrane odmiany

Lepnica nadmorska (Silene uniflora) to niewielka bylina z rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Naturalnie występuje na terenach nadmorskich, głównie w strefie umiarkowanej. Można ją spotkać między innymi na piaszczystych wydmach, skarpach, klifach, zboczach i żwirowych plażach. Bywa też uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna.

Wygląd lepnicy nadmorskiej

Roślina dorasta do ok. 20-30 cm wys. Tworzy rozłożystą kępę cienkich, pokładających się i płożących pędów, pokrytych szarozielonymi, lancetowatymi, zaostrzonymi na wierzchołku liśćmi.

Lepnica kwitnie od wiosny (maj lub czerwiec) do końca sierpnia. Rozwija na szczytach pędów dość duże, pojedyncze, pięciokrotne kwiaty z głęboko powcinanymi, szerokimi, rozłożonymi na boki płatkami oraz znajdującym się pod nimi beczułkowato rozdętym, dużym, zaróżowionym kielichem.

Wymagania i uprawa lepnicy nadmorskiej

Lepnica to roślina niewybredna i łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym i w przepuszczalnej, ubogiej, piaszczystej, umiarkowanie wilgotnej, a nawet suchej glebie z dodatkiem wapnia. Jest dostatecznie mrozoodporna. Dobrze znosi zasolone powietrze.

Lepnicę można rozmnażać przez wysiew nasion (daje też samosiew), ale odmiany ozdobne poleca rozmnażać się za pomocą pobieranych z rośliny matecznej wierzchołkowych sadzonek pędowych.

Pielęgnacja lepnicy nadmorskiej

Istotne jest okrywanie roślin na zimę, ponieważ odmiany ozdobne lepnicy nadmorskiej są z reguły mniej odporne na mróz. Warto też obcinać przekwitnięte rośliny, dzięki czemu lepiej się rozkrzewią i będą obficiej kwitnąć w następnych latach.

Zastosowanie lepnicy nadmorskiej

Lepnica nadmorska dobrze prezentuje się w ogrodach nadmorskich i naturalistycznych. Ze względu na swój rozłożysty pokrój i płożące się pędy, może być doskonałą rośliną zadarniającą i okrywową, tworzącą ładne, gęste kobierce (rośnie szybko i w sezonie może osiągnąć nawet 40 cm średnicy). Dobrze prezentuje się na murkach, skarpach, skalnikach i w ogródkach żwirowych, ale może być też uprawiana w donicach na balkonach i tarasach.

Lepnica nadmorska ładnie wygląda w zestawieniu z goździkami, zawciągiem nadmorskim, maczkiem kalifornijskim oraz niskimi roślinami skalniakowymi.

Liście tej rośliny są jadalne i często wykorzystywane w kuchni krajów śródziemnomorskich.

Wybrane odmiany lepnicy nadmorskiej

  • 'Weisskelchen' – kwiaty białe, kielichy kwiatowe zielone
  • 'Flore Pleno' – kwiaty białe, pełne, postrzępione na brzegach
  • 'Druett's Variegated' – kwiaty i kielichy kwiatowe białe, liście szarozielone z szeroką, kremową obwódką
  • 'Rosea' – kwiaty różowe


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Tony Baggett / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści