Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
20
Do góry

Jak położyć sztuczny trawnik?

W centrach ogrodniczych i marketach budowlanych można już kupić sztuczną trawę w rolce do samodzielnego montażu. Zobacz jak ją położyć samemu. Prezentujemy instrukcję montażu sztucznej murawy - krok po kroku.

W centrach ogrodniczych i marketach budowlanych można już kupić sztuczną trawę w rolce do samodzielnego montażu. To świetny sposób na oszczędność, zwłaszcza jeśli zamierzasz pokryć nią gładką powierzchnię, np. beton. Jednak jeżeli ma ona nietypowy, skomplikowany kształt lub planujesz wymianę już istniejącego trawnika, lepiej zdać się na fachowca.

Widoczny na zdjęciach trawnik w podmiejskim ogrodzie mierzy niecałe 100 m2 – ułożenie sztucznej murawy zabrało profesjonalistom 2 dni. W pierwszym usunięto istniejącą darń i wytyczono krawędzie, mocując obwódki z drewna impregnowanego ciśnieniowo. Następnie wysypano warstwy grysu granitowego różnej frakcji, by zniwelować nierówności podłoża i zapewnić odpowiedni drenaż. Drugiego dnia położono sztuczną murawę.

Jak położyć sztuczny trawnik - instrukcja montażu krok po kroku

sztuczna trawa w ogrodzie sztuczna trawa w ogrodzie sztuczna trawa w ogrodzie
1 Przygotuj podłoże: wysyp warstwę (4 cm) tłucznia granitowego lub wapiennego frakcji 2–16 mm, a następnie 2 cm miału granitowego; powierzchnię wyrównaj zagęszczarką. Następnie połóż agrotkaninę (zapobiega wyrastaniu chwastów). 2 Sztuczna murawa jest sprzedawana, podobnie jak wykładzina dywanowa, z rolki, o standardowej szerokości 2 lub 4 m. Rozwijaj każdą rolkę zawsze w tym samym kierunku. Do przycinania użyj nożyczek lub noża do tapet. 3 Do spasowania fragmentów murawy użyj taśmy łączeniowej (flizelina z klejem), upewniając się, że nie zostawiasz najmniejszej przerwy. Jeśli zrobisz to dokładnie, miejsce łączenia nie będzie widoczne. Przymocuj taśmę do podłoża.
sztuczna trawa w ogrodzie sztuczna trawa w ogrodzie sztuczna trawa w ogrodzie
4 Nałóż ruchem zygzakowatym klej do sztucznej trawy na taśmę pod pierwszy kawałek murawy, następnie wzdłuż taśmy, by przytwierdzić kolejny pas. 5 Dociśnij krawędzie trawnika do kleju, upewniając się, że dokładnie się zbiegają. Zmierzw źdźbła palcami, by ukryć miejsce łączenia. Jeśli za mocno l 6 Wiele trawników wymaga rozsypania piasku na powierzchni dla obciążenia i utrzymania źdźbeł w pozycji pionowej. Specjaliści używają w tym celu piaskarek, mechanicznych szczotek i dmuchaw o dużej mocy, ale miotła o sztywnym włosiu sprawdzi się równie dobrze.

Poradnik dla kupujących

Jeśli chcesz mieć sztuczną murawę przez wiele lat, szykuj się na większy wydatek. Poniesione koszty zrównoważy jednak oszczędność na czasie i pielęgnacji. Nie wydasz też na rachunki za wodę, nawozy, środki chwastobójcze i energię elektryczną lub paliwo do kosiarki.

Ceny sztucznej trawy zaczynają się od około 14 zł/m², ale jak to zwykle bywa, dostajesz to, za co płacisz. Na drugim końcu skali cenowej, za naturalnie wyglądającą sztuczną murawę zapłacimy ponad 100 zł/m², a wliczając montaż – nawet dwukrotnie więcej.

Tańsze produkty wyglądają mniej realistycznie, mają rzadsze źdźbła i zużyją się znacznie szybciej. Przed podjęciem decyzji warto więc dobrze się zastanowić, do czego trawnik będzie wykorzystywany. Zawsze pytaj o próbki i porównuj je przy różnym oświetleniu, mając na uwadze docelowe miejsce trawnika. Zwróć uwagę także na strukturę oraz wygląd murawy. Gdy potrzebujesz zadarnić niewielką powierzchnię lub o nietypowym kształcie, spytaj sprzedawcę o ścinki z poprzednich montaży bądź końcówki rolek.

Sztuczna trawa występuje zazwyczaj w rolkach szerokości 2 lub 4 m, podziel więc powierzchnię na wielokrotność 2 m, by nie przepłacić za niewykorzystany materiał. Jeśli wymusi to zaplanowanie szerszych obwódek, wykorzystaj dodatkową przestrzeń do uprawy roślin przyjaznych owadom. Sztuczna murawa o krótkich źdźbłach bardziej przypomina świeżo skoszony naturalny trawnik i zazwyczaj jest tańsza od tej o dłuższych źdźbłach.

I jeszcze jedna rada: nie bój się targować i pytać o zniżki. Konkurencja jest duża, warto więc się rozejrzeć i negocjować ceny.

sztuczna trawa w ogrodzie
Tworzywo można ciąć, dopasowując je do kątów i zaokrągleń.
sztuczna trawa w ogrodzie
Twórz standardowe kształty i proste linie.

Sztuczna murawa - za i przeciw

+ Najniższe koszty utrzymania. Wystarczy tylko okazjonalnie usunąć liście (np. dmuchawą). Nie potrzeba żadnego nawadniania!

+ Wykorzystaj ją tam, gdzie prawdziwa nie urośnie. Pod drzewami, w cieniu, na dachu, tarasie lub balkonie.

+ Sprawdza się na małych powierzchniach. To przyjemniejsza alternatywa od kostki brukowej, kiedy wielkość trawnika nie uzasadnia posiadania kosiarki.

+ Ubłocone trampki? Nigdy więcej. Rodzice zakochanych w piłce nożnej urwisów zapomną o zniechęceniu, próbując ratować trawę po rozgrywce pełnej wślizgów. Wybierz sztuczną murawę, a ogród już zawsze będzie piękny.

+ Idealne rozwiązanie dla wielbicieli psów. Koniec z łysymi lub żółtymi plackami na trawniku, zapomnij o śladach ubłoconych łap w domu. Sztuczną trawę łatwo spłukać i zdezynfekować.

+ Trwałość gwarantowana. Nowoczesne sztuczne murawy mają gwarancję (do 10 lat) przed wyblaknięciem i uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV.

+ Szybkie wysychanie. Prawidłowo położony sztuczny trawnik jest dobrze zdrenowany, więc nie ma ryzyka zalegania wody.

+ Pestycydy i herbicydy? Nie ma potrzeby ich stosowania.

- Wysokie koszty początkowe. Nie da się ich uniknąć.

- Wchłania i oddaje ciepło. Jest wykonana z tworzywa sztucznego; w słoneczny letni dzień chodzenie po takim trawniku bosymi stopami to jak spacer po gorącym piasku na plaży.

- Wpływ na środowisko. Usuwając prawdziwą trawę, zabierasz siedlisko i źródło pożywienia owadom i ptakom. Ponadto proces produkcji sztucznej trawy emituje znaczne ilości dwutlenku węgla.

   
Gardeners World Edycja Polska Źródło: Gardeners` World Edycja Polska maj-czerwiec 2015

TEKST: ELEANOR WEST; ZDJĘCIA: PAUL DEBOIS; ELEANOR WEST;
DZIĘKUJEMY LAZYLAWN ZA MATERIAŁ I URBANSCAPINK UK ZA MONTAŻ
   

 

Mollie Potrafi listopad - grudzień 2018

Mollie Potrafi

Światowy bestseller aktywnych kobiet

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec 2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Holistic Health lipiec - sierpień 2019

Holistic Health

Porady lekarzy praktykujących medycynę holistyczną

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Nowość na polskim rynku oraz w Ulubionym Kiosku!

Digital Camera Polska lipiec 2019

Digital Camera Polska

Wszystko o fotografii cyfrowej. Spójrz na świat z perspektywy obiektywu.

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.