Logo
Logo

Własna łąka kwietna? Naturalnie! Dlaczego warto założyć? Jakie nasiona wybrać?

Łąki kwietne to piękne i pożyteczne elementy w ogrodzie, które przyciągają nie tylko nasze oczy, ale również dzikie zwierzęta i owady. Ich uprawa ma wiele korzyści dla środowiska, w tym zachowanie bioróżnorodności, ochronę gleby przed erozją i poprawę retencji wody. Ogrodowe łąki nie wymagają dużo pracy, a ich pielęgnacja jest prostsza niż tradycyjnego trawnika. 

Nie bój się eksperymentować z łąką kwietną i wykorzystać swojej kreatywności, aby stworzyć piękne, przyjazne dla środowiska miejsce. Wysiej odpowiednie nasiona, a wkrótce będziesz mógł cieszyć się bogactwem kolorów, kształtów, zapachów i dźwięków, które przyciągną różne formy dzikiego życia. Z czasem twoja łąka kwietna stanie się oazą dla ptaków, owadów i innych zwierząt, które zawsze miło widzieć w swoim ogrodzie.

Jakie nasiona wybrać na ogrodową łąkę? 

Zgodnie z definicją: "łąka to obszar lądowy, na którym rośnie zwarta roślinność zielna z dominacją lub znacznym udziałem traw". Wbrew pozorom stworzenie jej w ogrodzie wcale nie jest trudne, pod warunkiem, że zaopatrzysz się w odpowiednie nasiona. W dobrych sklepach ogrodniczych i internetowych łatwo znajdziesz gotowe mieszanki nasion na łąki kwietne, które zawierają trawę i kwiaty w różnych proporcjach. Wybór gotowej mieszanki to najlepszy wybór, jeśli łatwo i szybko chcesz mieć własną łąkę. 

Łąka kwietna Substral
Mieszanka nasion na łąkę kwietną
Łąka kwietna marki Substral to otoczkowane trawy i 30 kwiatów łąkowych. Dostępna jest w dwóch gramaturach: 300 g na 30 m² oraz 800 g na 80 m² (nasiona kwiatów znajdują się w osobnym woreczku).
KUP ONLINE

▲ Zalety gotowej mieszanki

✔ Zawiera nasiona 4 gatunków wolnorosnących traw (kostrzewa czerwona luźnokępowa, kostrzewa czerwona rozłogowa, kostrzewa murawowa, mietlica pospolita)

✔ W swoim składzie ma aż 7% nasion rodzimych kwiatów jednorocznych i wieloletnich przyjaznych owadom i środowisku.

✔ Nasiona traw są otoczkowane (pokryte warstwą gliny, wapnia i alg), dzięki czemu urosną w nawet na trudnych podłożach, w pełnym słońcu lub półcieniu.

✔ Urośnie na urozmaiconych glebach, w słońcu, ale także w półcieniu. dzięki czemu łatwo wykorzystasz wolne powierzchnie w ogrodzie. 

Kwitnie już w pierwszym roku przy wysiewie wiosną. W zależności od regionu i położenia z biegiem czasu rozwinie się i ustabilizuje indywidualny skład dostosowany do lokalnych warunków.

✔ Wspiera bioróżnorodność w ogrodzie – jak magnes przyciąga pożyteczne owady (zapylające i zwalczające szkodniki), ptaki i inne małe zwierzęta. 

✔ Łąka kwietna może wydawać się trudniejsza do pielęgnacji niż tradycyjny trawnik, jednak w rzeczywistości wymaga niewiele pracy i zabiegów pielęgnacyjnych.


W mieszance nasion marki Subtral znajduje się aż 30 gatunków rodzimych dzikich kwiatów – tj.: mak polny, jastrun właściwy, chaber bławatek, złocień polny, krwawnik pospolity, rzepik pospolity, chaber łąkowy, lepnica rozdęta, przytulia pospolita, goździk kartuzek, bniec czerwony, pięciornik wyprostowany, dziurawiec zwyczajny, orlik pospolity, pięciornik srebrny, przytulia właściwa, wrotycz pospolity, rumianek pospolity, świerzbnica polna, szałwia łąkowa, nostrzyk żółty, żmijowiec zwyczajny, ślaz dziki, trybula leśna, gorczycznik pospolity, rumian żółty, rezeda żółtawa, pyleniec pospolity, czosnaczek pospolity, nostrzyk biały. Zobacz je wszystkie na zdjęciach


Dlaczego warto mieć własną łąkę kwietną? 

Założenie łąki kwietnej w ogrodzie pozwoli Ci doświadczyć piękna przyrody, zaangażować się w ochronę środowiska i uczynić swój ogród bardziej przyjaznym dla dzikiego życia. Oprócz piękna, jakie łąka kwietna dodaje do Twojego ogrodu, masz szansę obserwować różnorodne owady, ptaki i inne małe zwierzęta, które przyciąga. Możesz też spędzać czas na odpoczynku na łonie natury w otoczeniu piękna flory i fauny.

Łąka kwietna Substral
Fot. Substral

Kolejne zalety łąki kwietnej można właściwie wymieniać bez końca, a każdy jej posiadacz mógłby dodać kolejne punkty do długiej listy wielu plusów. Poniżej wymieniamy te najważniejsze:

 1. Po pierwsze, łąka kwietna jest wyjątkowo atrakcyjna wizualnie.
  Kiedy kwitnie, zyskuje piękny wygląd i przyciąga uwagę wszystkich, którzy ją zobaczą. Dzięki różnorodności kolorów stwarza w ogrodzie niepowtarzalny klimat i dodaje mu uroku. W czasach, gdy ogrody stają się coraz bardziej uporządkowane i utrzymane w jednolitym stylu, łąka kwietna pozwala nam cieszyć się naturalnością.

 2. Po drugie, łąka kwietna to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na pielęgnację ogrodu.
  W odróżnieniu od tradycyjnego trawnika, łąka kwietna nie wymaga intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Oczywiście, trzeba ją odpowiednio wysiać od czasu do czasu ściąć, ale nie ma potrzeby regularnego podlewania, nawożenia czy koszenia. Dzięki temu, łąka kwietna stanowi wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się pięknem natury bez konieczności poświęcania na to zbyt wiele czasu i wysiłku.

 3. Po trzecie, łąka kwietna jest znakomitym źródłem pożywienia dla owadów, zwłaszcza pszczół i motyli.
  Dzięki obecności wielu gatunków roślin kwitnących, łąka przyciąga szeroką gamę owadów, które z kolei pomagają w zapylaniu innych roślin w ogrodzie. Pszczoły i motyle są niezwykle ważne dla bioróżnorodności, a także dla naszego łańcucha pokarmowego, ponieważ zapylają wiele roślin, w tym tych, z które oprawiamy dla smakowitych owoców.

 4. Po czwarte, łąka kwietna jest ważnym elementem ekosystemu.
  Dzięki obecności różnych gatunków roślin i zwierząt, łąka przyczynia się do zwiększenia bioróżnorodności w naszym ogrodzie. Może być domem nawet dla 300 gatunków zwierząt: małych ssaków, ptaków, gadów, płazów, owadów. Wiele gatunków ptaków korzysta z łąk kwietnych jako źródła pożywienia, a gryzonie i inne małe zwierzęta znajdują tam schronienie i pożywienie. Dlatego też, łąka kwietna może stać się naturalnym siedliskiem dla dzikiej fauny. 

 5. Po piąte, łąka kwietna wspomaga bioretencję i oczyszczanie powietrza.
  Większa różnorodność roślin oraz wyższe, gęste nasadzenia pozytywnie wpływają również na podłoże. Plątanina korzeni, które są głębsze niż w przypadku trawnika oraz zacienienie sprawiają, że gleba lepiej magazynuje wodę, a łąka kwietna dobrze znosi nawet okresowe susze. Dodatkowo poprzez wiązanie wody zmniejsza ryzyko okresowych podtopień. W ten sposób, łąki kwietne stanowią naturalny filtr dla wody i gleby, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Duża ilość roślin o różnych właściwościach pomaga zredukować CO2 i korzystnie wpływa na jakość powietrza. Dzięki temu łąka kwietna zmniejsza zanieczyszczenie powietrza, a przebywanie w ogrodzie staje się zdrowsze. Ale to nie wszystko, bo łąka kwietna obniża temperaturę i tworzy lepszy mikroklimat.    
Poza estetycznymi i praktycznymi zaletami, łąki kwietne mają również pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Mogą przyczynić się do ochrony różnorodności biologicznej i zapewnienia miejsc dla dzikiej przyrody.

Mieszkańcy łąki kwietnej
Fot. adventure, balenabianca, Gecko Studio, idho, Karin Jähne, Marcin Rogozinski, MerkAngela.WH, mtruchon, Petr, sbotkinphotography, Valeriy Kirsanov, сергей тор, x.marynka / Adobe Stock
Łąka kwietna tętni życiem! Stanowi doskonałe schronienie i źródło pokarmu dla wielu pożytecznych zwierząt.

Jakie zwierzęta odwiedzą ogród, jeśli będzie w nim łąka?

Łąki kwietne pełnią kluczową rolę w zachowaniu bioróżnorodności. Stanowią siedlisko dla wielu gatunków roślin, zwierząt i owadów, co przyczynia się do ochrony ich populacji. Odpowiednio utrzymane łąki kwietne mogą zapobiec wyginięciu wielu gatunków i ochrony środowiska naturalnego. Dlatego też, tworzenie i utrzymywanie łąk kwietnych w ogrodach to ważna kwestia w ochronie bioróżnorodności.

Na łąkach kwietnych rosną rośliny, które stanowią pokarm dla owadów, ptaków i innych zwierząt. Kwiaty na łąkach przyciągają zapylacze – przede wszystkim: pszczoły, trzmiele, muchówki, motyle, ćmy i inne pożyteczne owady, które pełnią kluczową rolę w procesie zapylania roślin. Odpowiednie warunki na łąkach kwietnych sprzyjają również rozwojowi larw różnych owadów, które stanowią pokarm dla ptaków i innych drapieżników. Oprócz tego, łąki są doskonałym miejscem do żerowania i gniazdowania dla ptaków, również gatunków śpiewających (t.j. szpak, pliszka siwa, kos zwyczajny), które odgrywają ważną rolę w ekosystemie. 

Łąka kwietna to doskonała alternatywa dla trawnika i warto rozważyć jej uprawę w swoim ogrodzie. Dzięki temu możemy cieszyć się pięknymi kwiatami, wspierać przyrodę i jednocześnie zminimalizować ilość pracy, jaką musimy włożyć w pielęgnację ogrodu.

Łąka kwietna Substral
Fot. Substral

Jak założyć własną łąkę? 

Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć tworzenie swojej łąki kwietnej, warto zacząć od planowania. Rozważ, gdzie chcesz ją założyć i jakiej wielkości powinna być. Możesz wykorzystać całą powierzchnię ogrodu lub wydzielić mniejszy obszar, na przykład na skraju działki. Oczywiście im większa, tym lepiej dla środowiska, ale nawet niewielka rabata, czy skrzynka wypełniona kwiatami ozdobi ogród i przyniesie wiele korzyści. Jedną z głównych zalet łąki jest jej wszechstronność, co oznacza, że nie potrzebuje ona żyznej gleby, aby pięknie wyrosnąć i zachwycać swym wyglądem.

Nasiona traw i kwiatów łąkowych
Im bardziej zróżnicowane są rośliny na łące, tym większy jest jej pozytywny wpływ na środowisko i bioróżnorodność ogrodowej fauny. W mieszance Substral znajdują się 4 rodzime trawy i aż 30 kwiatów. Nasiona kwiatów stanowią aż 7% zawartości opakowania. To jeden z najbogatszych składów wśród podobnych mieszanek na rynku!

Niektórzy uważają, że nasiona wystarczy wysypać na trawnik. Oczywiście w ten sposób część roślin wyrośnie, ale łąka nie będzie wyglądała tak dobrze, jakby mogła ze względu na dużą konkurencję. Zdecydowanie lepiej jest dobrze przygotować podłoże, aby nasiona bezproblemowo wykiełkowały, a wszystkie rośliny miały szansę rozwoju. W tym celu trzeba usunąć dotychczasową roślinność i przekopać ziemię na głębokość szpadla. Na większych powierzchniach lepiej użyć glebogryzarki. Następnie ziemię trzeba wyrównać grabiami i pozostawić na kilka dni, by osiadła.

Po przygotowaniu podłoża, można rozpocząć wysiew nasion. Najpierw trzeba wymieszać ze sobą nasiona traw i kwiatów w dużym pojemniku, a następnie wysiać je równomiernie – ręcznie lub przy wykorzystaniu siewnika. Pamiętaj, aby dokładnie przestrzegać zaleceń (10 g/m2) i nie siać nasion zbyt gęsto, bo rośliny nie będą miały wystarczająco miejsca do wzrostu. Po wysiewie trzeba ubić ziemię stopami lub walcem, by związać nasiona z ziemią. Nie trzeba przykrywać ich ziemią, ani grabić, bo wiele kwiatów kiełkuje tylko pod wpływem światła. W pierwszych 4-6 tygodniach należy dbać, aby podłoże było stale wilgotne. Najlepiej je delikatnie zraszać, aby nie wypłukiwać nasion.   

Siew możliwy jest przez większość roku, ale najkorzystniejszymi porami są: wiosna (od marca do maja) lub jesień (od września do listopada). Choć można to także zrobić latem, konieczne jest wtedy regularne podlewanie, aby utrzymać optymalną wilgotność gleby dla roślin.

Łąka kwietna może wydawać się trudniejsza do pielęgnacji niż tradycyjny trawnik, jednak w rzeczywistości wymaga mniej pracy i zabiegów pielęgnacyjnych.

Łąka kwietna Substral
Fot. Substral

Jak dbać o łąkę kwietną?   

Ogromną zaletą łąki kwietnej jest jej łatwa pielęgnacja, z którą poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. Często okazuje się, że łatwiej utrzymać w dobrym stanie łąkę kwietną niż rabaty, a nawet trawnik, który wymaga regularnego nawożenia, koszenia i podlewania.

Łąki kwietnej nie musisz nawozić, ale trzeba zadbać o prawidłową wilgotność podłoża po wysiewie, gdy rośliny podrosną, nie trzeba ich już podlewać z wyjątkiem dłuższych okresów suszy. Nie trzeba też jej częste kosić – wystarczy 1 raz w roku, czyli kilkanaście razy mniej, niż trawnik. W pierwszym roku konieczne jest tylko jednorazowe koszenie jesienią na wysokość nie niższą niż 10-15 cm. Po ścięciu należy zgrabić pokos, by resztki nie gniły.

Podsumowując, łąki kwietne są ważnym elementem w ochronie środowiska naturalnego. Mogą przyczynić się do zachowania różnorodności biologicznej, zapobiegać erozji gleby i zatrzymywać wodę, a także stanowić siedlisko dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Dlatego też, posiadanie łąki kwietnej w naszym ogrodzie to nie tylko piękny i praktyczny element, ale również ważna kwestia w kwestii ochrony środowiska naturalnego.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Substral, Michal Paulus / Dreamstime oraz ultrapro / Depositphotos

logo Substral

Artykuł powstał we współpracy z marką Substral.
Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na stronie: www.lovethegarden.pl

 

Autor
Własna łąka kwietna? Naturalnie! Dlaczego warto założyć? Jakie nasiona wybrać?
Własna łąka kwietna? Naturalnie! Dlaczego warto założyć? Jakie nasiona wybrać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy