Logo
Patron serwisu
Trawnik na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Łąka kwietna – piękno w Twoim ogrodzie | Podążaj za trendami, inspiruj się naturą i załóż łąkę

Łąka kwietna to wspaniałe rozwiązanie dla każdego ogrodu, który potrzebuje odrobinę koloru i dzikości. Dzięki jej urokom, zyskujemy wiele korzyści, zarówno dla nas samych, jak i dla środowiska. Dlatego, jeśli marzycie o ogrodzie, w którym możecie odpocząć od zgiełku, zanurzyć się w ciszy i śpiewie ptaków, odetchnąć świeżym powietrzem, załóżcie łąkę kwietną! Wierzcie nam, naprawdę warto!

Zapraszamy was do świata tętniącej życiem przyrody, pokażemy wam, dlaczego warto założyć łąkę kwietną, jak stworzyć ogród łąkowy, czym i kim się inspirować i wreszcie, opowiemy trochę o trendach na sezon 2023, a może i na następne! 

Podążaj za trendami, inspiruj się naturą i załóż łąkę

Już od kilku sezonów obserwujemy, jak ogrody zmieniają się w coraz bardziej naturalne, przypominające świątynie dzikiej przyrody. Na ogrodowych festiwalach widać to najbardziej! Na Chelsea Flower Show "Sanctuary Gardens" cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a niemal wszystkie ogrody pokazowe przygotowane na edycję 2023 wyglądają, jakby miały być prezentowane właśnie w tej kategorii. Te ogrodowe sanktuaria do złudzenia przypominają malownicze łąki, bylinowe prerie, w których można schować się przed światem, np. wypoczywając na hamaku. 

Zrównoważone i przyjazne dla środowiska ogrody nie są niczym nowym, ale w 2023 roku zaczną powstawać ogrody przyjazne dla środowiska do samego rdzenia, a nie tylko jako trend stylistyczny – mówi projektantka ogrodów Tomoko Kawauchi MSGD w rozmowie z Housebeautiful.com. – Następną fazą tego ruchu jest tworzenie zdrowych, ekologicznych ogrodów.

Ogród z łąką kwietną
Fot. Wiert / Adobe Stock
Kojarzycie ogrody Pieta Oudolfa? Z pewnością! Jego kwieciste pejzaże zapadają w pamięć. Jeśli chcecie podobny efekt uzyskać w swoim zielonym raju, postawcie na dzikie kwiaty!
Ogród z łąką - The Royal Bank of Canada Garden by Hugo Bugg at the RHS Chelsea Flower Show 2016
Fot. Electric Egg Ltd. / Adobe Stock
Łąka w ogrodzie The Royal Bank of Canada Garden na RHS Chelsea Flower Show 2016.
Ogród z Chelsea - łąka kwietna
Fot. Ajv123ajv / Dreamstime
Łąka w ogrodzie M&G Garden na RHS Chelsea Flower Show 2018

Z czym kojarzy wam się łąka? Czy przypadkiem nie przywodzi wam na myśl beztroskich, rajskich wakacji? Pewnie tak! Łąka kwietna poza wartościami ekologicznymi ma też bogatą symbolikę. W sztuce najczęściej odnosi się do harmonii i poczucia bezpieczeństwa. Podążajcie więc za trendami z Chelsea Flower Show i stwórzcie w swoim ogrodzie łąkę, która da wam prawdziwą duchową ucztę! 

Dlaczego warto założyć łąkę kwietną?

Kolorowa łąka kwietna to doskonała alternatywa dla idealnie zielonego dywanu. Zastąpienie choćby części trawnika łąką to świetne rozwiązanie, które pomaga przyrodzie i nam – oszczędzić czas i pieniądze potrzebne na pielęgnację murawy. Łąka kwietna wygląda pięknie, jest bardziej naturalna od rabat, a przy tym wymaga dużo mniej pracy.

Duża różnorodność kwiatów o pięknych barwach i kształtach oraz tętniące między nimi życie sprawiają, że ogród prezentuje się naprawdę pięknie. Ten widok nie tylko cieszy oko, ale wpływa kojąco na wszystkie zmysły i pomaga się zrelaksować. Co ważne – w zależności od upodobań na łąkę kwietną można przeznaczyć małą rabatę np. pod oknami, aby widok był piękny lub spory skrawek ziemi za domem.  

Stworzenie łąki kwietnej w ogrodzie to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie naturalne piękno i dbają o środowisko naturalne. Patrzenie na kwitnące rośliny i zwierzęta może pomóc zrelaksować się i zredukować stres, a także poprawić nasze samopoczucie. Dzięki obecności różnych gatunków roślin i zwierząt, łąka przyczynia się do zwiększenia bioróżnorodności w naszym ogrodzie. Poza tym pięknie się prezentuje i jest wspaniałym urozmaiceniem dla krótko przystrzyżonych trawników. Dodatkowo to bardzo praktyczne rozwiązanie, bo jest łatwa w założeniu i niezbyt wymagająca w pielęgnacji.

10 powodów by mieć łąkę w ogrodzie

Łąka kwietna w ogrodzie to doskonałe miejsce do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Oto kilka pomysłów, jak odpocząć wśród kwiatów:

Łąka kwietna Substral
Fot. Substral
Łąki kwietne to jeden z największych trendów, który utrzymuje się od kilku sezonów. Te malownicze i cenne zbiorowiska roślinne są królestwem bioróżnorodności. Warto mieć je w swoim ogrodzie, bo to prawdziwy kanon piękna, który dzięki swoim ekologicznym wartościom nigdy nie wyjdzie z mody! Chociaż posiadanie łąki kwietnej wielu wydaje się angażującym i pracochłonnym zajęciem, które w dodatku nie wygląda zbyt estetycznie, nic bardziej mylnego! 
Łąka kwietna Substral
Fot. Substral
Odpoczynek na łące to chyba marzenie każdego. Dlaczego by nie sprawić sobie takiego luksusu we własnym ogrodzie? Nic tak nie relaksuje, jak czas spędzony na łonie natury. Łąka kwietna daje nam namiastkę dzikiej przyrody, dzięki czemu możemy przebywać w zdrowym otoczeniu. 
Bukiet z łąkowych kwiatów
Fot. sonyachny / Adobe Stock
Kwiaty łąkowe doskonale sprawdzą się do bukietów w sielskim stylu! Jeśli uwielbiacie rustykalny design i chcielibyście odnaleźć swoją nową pasję, florystyka z wykorzystaniem kwiatów z własnego kawałka ziemi, to doskonały pomysł! W nadchodzącym sezonie dużą popularnością będą cieszyć się właśnie tzw. CUT FLOWER GARDENS, czyli ogrody z roślinami uprawianymi na kwiat cięty.
Łąka kwietna w donicy
Fot. wernerimages / Depositphotos
Łąkę kwietną można też uprawiać w donicy! Jeśli chcielibyście wprowadzić do swojego ogrodu łąkę kwietną, nie musicie przeznaczać na nią całej działki. Być może jesteście szczęśliwymi posiadaczami niewielkiego balkonu w bloku. Tak, wy też możecie mieć łąkę kwietną! Musicie tylko znaleźć odpowiedni pojemnik i przygotować się na częste wizyty pszczół i motyli. 
Łąka kwietna Substral
Fot. Substral
Łąka kwietna to różnorodność, malowniczy pejzaż, który dzięki dobraniu odpowiednich mieszanek, mamy zagwarantowany! Jeśli macie już dosyć trawników skoszonych pod linijkę i nie chcecie spędzać letnich popołudni na skrupulatnym koszeniu, nie zastanawiajcie się za długo i zasiejcie w swoich ogrodach łąki kwietne! 
Dziecko na łące fot. Anna Om - Adobe Stock
Fot. Anna Om / Adobe Stock
Ogród z łąką kwietną to także doskonała przestrzeń dla dzieci, które mogą biegać i bawić się na świeżym powietrzu, jednocześnie ucząc się o przyrodzie i jej zasadach.
Łąka kwietna Substral
Fot. Substral
Łąka kwietna to idealne miejsce na piknik w gronie rodziny i przyjaciół. Wystarczy przygotować kosz z jedzeniem, koc i cieszyć się pięknym otoczeniem.
Obserwacja motyli na łące
Fot. ksyusha_yanovich / Adobe Stock
Łąka kwietna to doskonałe miejsce do obserwacji przyrody. Można przyjrzeć się bliżej pszczołom, trzmielom, motylom czy biedronkom, które odwiedzają kwiaty.
Łąka kwietna pięknie wychodzi na zdjęciach
Fot. ArturSniezhyn / Adobe Stock
Łąka kwietna to idealne miejsce do robienia zdjęć. Kwiaty, kolory i światło tworzą doskonałą scenerię do robienia pięknych fotografii.
hotel dla owadów na łące kwietnej
Fot. Sander Meertins / Adobe Stock
Zasadzenie łąki kwietnej w ogrodzie, poza tym, że przynosi wiele korzyści dla środowiska i cieszy oko, to także okazja do poznania różnorodności dzikiej przyrody. Hotel dla owadów ustawiony pośrodku łąki szybko odwiedzą dzikie pszczoły i inni zapylacze.

Jak założyć piękny ogród z łąką kwietną?

Łąka kwietna to wspaniałe rozwiązanie do każdego ogrodu, który potrzebuje odrobinę koloru i dzikości. Kiedy kwitnie, zyskuje piękny wygląd i przyciąga uwagę wszystkich, którzy ją zobaczą. Dzięki różnorodności kolorów, stwarza w ogrodzie niepowtarzalny klimat i dodaje mu uroku. W czasach, gdy ogrody stają się coraz bardziej uporządkowane i utrzymane w jednolitym stylu, łąka kwietna pozwala nam cieszyć się wolnością i naturalnością. Wzbogaca estetykę ogrodu i urozmaica krajobraz dzięki dużemu zróżnicowaniu barw kwitnących kwiatów, których wygląd zmienia się dynamicznie wraz z porami roku. 

Ogród z łąką kwietną wcale nie musi być "zarośnięty", "zapuszczony" i "nieuporządkowany". Można zaprojektować go w spójny, przemyślany i logiczny sposób – tak, by finalnie stworzyć przestrzeń o klarownej i harmonijnej kompozycji, w której jest miejsce na mariaż natury i dzikości z nowoczesnym minimalizmem. 

Stworzenie ogrodu łąkowego oznacza zapewnienie przestrzeni dla natury nawet w małych miejscach i pozwolenie roślinom i kwiatom rosnąć bez ograniczeń, ale nie zapominając o stylu i wyrafinowaniu. Co więc trzeba zrobić, aby zbudować własny ogródek łąkowy? Oto kluczowe punkty, dzięki którym na pewno nie popełnisz żadnych błędów:

1. Pamiętaj o różnorodności!

Sekretem udanego ogrodu łąkowego jest różnorodność. Nie zapomnij o kwiatach – makach, stokrotkach, kwiatach polnych – i pozwól im rosnąć swobodnie, ale zawsze zwracając uwagę na estetykę i regularność kompozycji! Na szczęście masz do wyboru gotową mieszankę od Substral z nasionami rodzimych traw i dzikich, rodzimych kwiatów łąkowych

Łąka Kwietna marki Substral to mieszanka otoczkowanych nasion traw oraz rodzimych kwiatów łąkowych, dająca licznym owadom w tym pożytecznym pszczołom, naturalne środowisko do życia i ochronę. Łatwa w pielęgnacji łąka kwietna jest idealna, aby jeszcze lepiej wykorzystać wolne powierzchnie w ogrodzie i czynnie wspierać bioróżnorodność – czytamy na stronie producenta.

Łąka Kwietna marki Substral Mieszanka nasion traw i kwiatów łąkowych
Mieszanka nasion na łąkę kwietną
Łąka kwietna marki Substral to mieszanka otoczkowanych traw (odpornych gatunków w otoczce z gliny, wapnia i alg) i 30 kwiatów łąkowych (rodzimych gatunków jednorocznych i wieloletnich). Kwitnie już w pierwszym roku (przy wiosennym wysiewie). Urośnie na urozmaiconych glebach, w słońcu, ale także w półcieniu. Co najważniejsze, po założeniu nie wymaga dodatkowego nawożenia i czasochłonnej pielęgnacji! Dostępna jest w dwóch gramaturach: 300 g na 30 m² (280 g otoczkowanych nasion traw oraz 20 g nasion kwiatów w osobnym woreczku) oraz 800 g na 80 m² (745 g otoczkowanych nasion traw oraz 55 g nasion kwiatów w osobnym woreczku).
KUP ONLINE

Łąka kwietna założona z nasion Substral łączy właściwości mniej użytkowanych trawników i walory ekologiczne roślin kwitnących. To zróżnicowana biologicznie mieszanka 4 gatunków nasion traw wolnorosnących (kostrzewa czerwona luźnokępowa, kostrzewa czerwona rozłogowa, kostrzewa murawowa, mietlica pospolita) oraz wyselekcjonowanych kolorowych kwiatów łąkowych (aż 7% nasion w mieszance), które zapewniają długi okres kwitnienia (aż do jesieni). W zależności od regionu i położenia z biegiem czasu rozwinie się i ustabilizuje indywidualny skład dostosowany do lokalnych warunków.

Mieszanka zawiera aż 30 jednorocznych i wieloletnich rodzimych gatunków dzikich kwiatów przyjaznych owadom i środowisku. Oto one: mak polny, jastrun właściwy, chaber bławatek, złocień polny, krwawnik pospolity, rzepik pospolity, chaber łąkowy, lepnica rozdęta, przytulia pospolita, goździk kartuzek, bniec czerwony, pięciornik wyprostowany, dziurawiec zwyczajny, orlik pospolity, pięciornik srebrny, przytulia właściwa, wrotycz pospolity, rumianek pospolity, świerzbnica polna, szałwia łąkowa, nostrzyk żółty, żmijowiec zwyczajny, ślaz dziki, trybula leśna, gorczycznik pospolity, rumian żółty, rezeda żółtawa, pyleniec pospolity, czosnaczek pospolity, nostrzyk biały. Zobacz je wszystkie ▼


2. Znajdź dobre miejsce!

Wybór stanowiska na łąkę kwietną to kluczowa kwestia. Ważne są tutaj nie tylko wymagania poszczególnych gatunków, warunki świetlne, czy glebowe, ale także taka lokalizacja łąki, z której my będziemy niemniej usatysfakcjonowani niż nasze rośliny.

Warto zastanowić się, czy chcecie, by wasz cały ogród był utrzymany w naturalistycznym stylu, czy lepiej, gdy tylko jego część będzie nieco bardziej "dzika". 

Jeśli jesteście zdecydowani na ogród w pełni naturalny, nie macie przed sobą zbyt wielu znaków zapytania. W takim przypadku łąka kwietna jest sercem ogrodu, jego głównym ozdobnym elementem, osnową, wokół której zbudowane są wszystkie pozostałe jego elementy, a także sama idea. Czy w takiej sytuacji w części frontowej musicie utrzymać większy porządek i umiar? Nie! Wasz ogródek frontowy może być łąką, którą możecie np. nieco urozmaicić gatunkami o zwartym pokroju. Co powiecie na mocne akcenty z bukszpanowych rzeźb? Spójrzcie, jak robi to Tom Stuart-Smith

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Tom Stuart-Smith (@tomstuartsmith)

Z drugiej strony, jeśli jesteście wiernymi orędownikami ogrodów minimalistycznych i uporządkowanych, załóżcie łąkę kwietną w ogrodzie prywatnym, w części rekreacyjnej, lub po prostu postawcie na mocną, geometryczną kompozycję ścieżek, surowe materiały i okraście to wszystko lekkimi rabatami łąkowymi! To właśnie jeden z największych trendów ostatnich sezonów - połączenie geometrycznej kompozycji z sielskimi nasadzeniami. Widzieliście projekty Wiktora Kłyka? Rzućcie okiem! To eklektyzm w najlepszym wydaniu. 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Wiktor Kłyk (@wiktorklyk)

3. Pomyśl o strefie do relaksu. Medytuj na swojej łące! 

Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, może warto pomyśleć o systemie osłonowym, który pozwoli Ci w pełni doświadczyć łąkowego ogrodu, tworząc schronienie przed słońcem i wiatrem, w którym możesz odpocząć, zjeść obiad lub po prostu usiąść i podziwiać kołyszące się źdźbła trawy.

Możesz też na swojej łące zaaranżować zakątek przeznaczony do wyciszenia, praktyki mindfulness, czy medytacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by znalazło się tam miejsce z miękkim, ciepłym piaskiem, na którym można wygodnie usiąść i zanurzyć się w marzeniach! 

O łąkach kwietnych opowiada Łukasz Przybylak, kierownik Działu Ogrodowego Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Źródło: Budujemy Dom / YouTube


4. Wybierz ponadczasowe materiały

Ogród łąkowy może być klasyczny lub nowoczesny, w zależności od użytych materiałów.

Aby uzyskać tradycyjny wygląd, możesz wybrać materiały z kutego żelaza: idealne na ławkę lub stół w stylu vintage. Aby dodać designerskiego, minimalistycznego akcentu do swojej przestrzeni, dlaczego by nie zdecydować się na szkło? Okna przesuwne pozwalają zamknąć zadaszony obszar bez utraty widoku, co umożliwia podziwianie swojej osobistej prerii bez względu na pogodę. Możesz też zdecydować się na ogród w stylu rustykalnym i postawić na dodatki i meble ogrodowe z drewna! To ponadczasowe rozwiązanie, które nigdy ci się nie znudzi. 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Tommaso del Buono (@tommasodb)

Tommaso del Buono MSGD, jak czytamy na Housebeautiful.com, zauważył rosnącą popularność ciemniejszych kamieni naturalnych i przyznał, że sam w 2023 roku będzie używał znacznie bogatszych, cięższych odcieni do wykończenia ścieżek oraz innych powierzchni twardych, aby dodać głębi swoim projektom i stworzyć kontrastujące tło dla zieleni. Helen Elks-Smith FSGD, z kolei, skupi się na cieplejszych brązach i beżach, na co wpływ ma rosnąca popularność mosiężnych i miedzianych okuć we wnętrzach.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Elks-Smith Landscape Design (@elkssmith)

Zobacz więcej inspirujących pomysłów na łąkę w ogrodzie

Łąka kwietna to ponadczasowy trend! Dlaczego? Bo inspirowana jest naturalnym krajobrazem, który nigdy nie wyjdzie z mody. Pamiętajcie! Jeśli chcecie tworzyć unikalne przestrzenie, które zawsze będą na TOPIE, natchnienia szukajcie w przyrodzie, dzikiej naturze, a z pewnością stworzycie miejsce, które będzie nie tylko estetyczne, ciekawe, ale przede wszystkim różnorodne i ZDROWE! 

Łąka kwietna to idealny sposób, by wykorzystać wolne powierzchnie w ogrodzie i czynnie wspierać bioróżnorodność.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Jyothi / Dreamstime

Artykuł powstał we współpracy z marką Substral.
Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na stronie: www.lovethegarden.pl

Autor
Łąka kwietna – piękno w Twoim ogrodzie | Podążaj za trendami, inspiruj się naturą i załóż łąkę
Łąka kwietna – piękno w Twoim ogrodzie | Podążaj za trendami, inspiruj się naturą i załóż łąkę
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy