Jak dbać o balkonowe rododendrony zimą?
Jaka ziemia w donicy będzie najlepsza?
Najlepiej ziemię ogrodową wymieszać z zakupionym kwaśnym torfem. Oczywiście można dodać trochę kory jako ściółkę - to zapobiega parowaniu wody co jest dość istotne w roślinach uprawianych na balkonie (oprócz tego wpływa na pH). No i niestety - donica powinna być możliwie jak największa.
Zimowa pielęgnacja
Różaneczniki uprawiane w gruncie - starsze i głębiej ukorzenione pobiorą wodę z głębszych warstw gleby, chociaż i te warto dokładnie podlać. Różaneczniki uprawiane w donicach, należy podlać tuż przed nastąpieniem mrozów. Roślina powinna otrzymać około 20-30 l wody. Ściółkowanie korzeni dodatkowo zabezpieczy rośliny przed odparowaniem wody i przemarzaniem.
W uprawie pojemnikowej proszę pamiętać, aby stosować nawozy dla roślin kwasolubnych. Z samym dokarmianiem też nie przesadzałbym - roślina jest wrażliwa na zasolenie. Podlewanie najlepiej deszczówką - jak nie ma możliwości - to trudno.
Podlanie roślin zimozielonych, zwłaszcza gdy jesień jest mało deszczowa, to podstawowy warunek przetrwania ich w dobrej kondycji przez okres mrozów i wysuszających wiatrów. Susza fizjologiczna szkodzi im bardziej niż mróz!
Ochrona przed mrozem i wiatrem
- warto zadbać, aby miejsce na balkonie było osłonięte od wiatrów;
- późną jesienią roślinę trzeba obficie podlać (zapobiega to suszy fizjologicznej, na początku jesieni radzę zrezygnować z nawożenia - zwłaszcza azotem (mniejsza mrozoodporność);
- roślinę przed zimą warto owinąć przepuszczalnym materiałem ochronnym - agrowłóknina, juta, itp.
- donicę również trzeba zabezpieczyć - są różne patenty - folia bąbelkowa, styropian, itp.
- zimą radzę pozostawić śnieg, który przysypie donicę - to dodatkowa warstwa ochronna przed mrozem.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Ewa Jankowska