Logo
Logo

Nalewka z aloesu | Sprawdź 2 proste przepisy!

Aloes to popularna roślina doniczkowa o wspaniałych właściwościach. Może być stosowana w formie okładów, jest częstym składnikiem kosmetyków, ale też doskonale nadaje się na soki i nalewki. Kiedy warto stosować nalewkę z aloesu? Jak zrobić nalewkę z aloesu?

Spis treści
Dlaczego warto zrobić nalewkę z aloesu?
Jak zrobić nalewki z aloesu? Przepisy
O czym warto pamiętać?

Dlaczego warto zrobić nalewkę z aloesu?
Nalewka wzmacniająco-regenerująca

Aloes to roślina lecznicza, której działanie znane i wykorzystywane jest od wielu lat. Znany jest głównie z właściwości łagodzących i leczniczych na skórę, dlatego jest bardzo powszechny w kosmetyce. Jednak warto go wykorzystać również w formie nalewki z aloesu!

Nalewka z aloesu ma działanie przeczyszczające i żółciopędne, dlatego zalecana jest podczas problemów trawiennych i problemów żołądkowych. Duża ilość składników odżywczych sprawia, ze nalewka z aloesu działa przeciwzapalnie i wzmacniająco na organizm. Warto wiec co jakiś czas przeprowadzić sobie kilkudniową kurację nalewką z aloesu, która dobrze wpłynie na całe ciało. W zależności od efektu, jaki chce się osiągnąć, można przygotować nalewkę z aloesu na bazie wina lub spirytusu.

Jak zrobić nalewki z aloesu?
Różne przepisy

Przepis na nalewka wzmacniająco-regenerującą

Składniki:

  • 50 g liści aloesu (już oczyszczonych)
  • 50 g miodu naturalnego
  • 0,5 l czerwonego, wytrawnego wina

Przygotowanie:

Umyte i osuszone liście aloesu pozbawić kolców i zdjąć skórkę, a następnie miąższ zetrzeć na tarce lub rozdrobnić w malakserze. Do powstałej miazgi dodać miód i wino, a następnie całość wymieszać. Całość zamknąć szczelnie w butelce lub słoiku i odstawić w ciemne oraz chłodne miejsce. Po tygodniu nalewkę przecedzić i przelać do butelki szczelnie zamknąć. Nalewkę z aloesu i wina należy przechowywać w lodówce.

Fot. chamillew / AdobeStock

Nalewka z aloesu na problemy trawienne

Składniki:

  • 100 g liści aloesu (po oczyszczeniu)
  • 50 g miodu naturalnego
  • 50 ml spirytusu

Przygotowanie:

Liście z aloesu umyć, osuszyć i obrać ze skóry. Rozdrobnić na tarce lub w malakserze, dodać miód i spirytus, a następnie dokładnie wymieszać. Całość zamknąć w słoiku lub butelce i odstawić do lodówki na tydzień. Po tym czasie odcedzić, przelać do butelek i przechowywać w lodówce. W celu poprawy trawienia spożywa się jedną łyżeczkę bezpośrednio przed posiłkiem.

Warto pamiętać!

  • Do przygotowania aloesu najlepiej wykorzystać roślinę, która ma co najmniej 3 lata, ale nie więcej niż 5.
  • Przed zerwaniem liści nie należy rośliny podlewać przez 3 dni.
  • Liście odcina się razem z łodygami tuż przy podstawie rośliny, a następnie myje, osusza i zawija w papierową torbę. Tak przygotowany aloes należy włożyć do dolnej szuflady lodówki na kilka dni. Dzięki temu aloes będzie miał jeszcze więcej właściwości zdrowotnych.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: photosforyou / Pixabay i chamillew / AdobeStock

Autor
Nalewka z aloesu | Sprawdź 2 proste przepisy!
Nalewka z aloesu | Sprawdź 2 proste przepisy!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Twoja strona ogrodu