Nalewka z aloesu | Sprawdź 2 proste przepisy!

Nalewka z aloesu Sprawdz 2 proste przepisy

Aloes to popularna roślina doniczkowa o wspaniałych właściwościach. Może być stosowana w formie okładów, jest częstym składnikiem kosmetyków, ale też doskonale nadaje się na soki i nalewki. Kiedy warto stosować nalewkę z aloesu? Jak zrobić nalewkę z aloesu?

Posłuchaj
00:00
12
Spis treści
Dlaczego warto zrobić nalewkę z aloesu? Jak zrobić nalewki z aloesu? Przepisy O czym warto pamiętać?

Dlaczego warto zrobić nalewkę z aloesu?
Nalewka wzmacniająco-regenerująca

Aloes to roślina lecznicza, której działanie znane i wykorzystywane jest od wielu lat. Znany jest głównie z właściwości łagodzących i leczniczych na skórę, dlatego jest bardzo powszechny w kosmetyce. Jednak warto go wykorzystać również w formie nalewki z aloesu!

Nalewka z aloesu ma działanie przeczyszczające i żółciopędne, dlatego zalecana jest podczas problemów trawiennych i problemów żołądkowych. Duża ilość składników odżywczych sprawia, ze nalewka z aloesu działa przeciwzapalnie i wzmacniająco na organizm. Warto wiec co jakiś czas przeprowadzić sobie kilkudniową kurację nalewką z aloesu, która dobrze wpłynie na całe ciało. W zależności od efektu, jaki chce się osiągnąć, można przygotować nalewkę z aloesu na bazie wina lub spirytusu.

Jak zrobić nalewki z aloesu?
Różne przepisy

Przepis na nalewka wzmacniająco-regenerującą

Składniki:

  • 50 g liści aloesu (już oczyszczonych)
  • 50 g miodu naturalnego
  • 0,5 l czerwonego, wytrawnego wina

Przygotowanie:

Umyte i osuszone liście aloesu pozbawić kolców i zdjąć skórkę, a następnie miąższ zetrzeć na tarce lub rozdrobnić w malakserze. Do powstałej miazgi dodać miód i wino, a następnie całość wymieszać. Całość zamknąć szczelnie w butelce lub słoiku i odstawić w ciemne oraz chłodne miejsce. Po tygodniu nalewkę przecedzić i przelać do butelki szczelnie zamknąć. Nalewkę z aloesu i wina należy przechowywać w lodówce.

Fot. chamillew / AdobeStock

Nalewka z aloesu na problemy trawienne

Składniki:

  • 100 g liści aloesu (po oczyszczeniu)
  • 50 g miodu naturalnego
  • 50 ml spirytusu

Przygotowanie:

Liście z aloesu umyć, osuszyć i obrać ze skóry. Rozdrobnić na tarce lub w malakserze, dodać miód i spirytus, a następnie dokładnie wymieszać. Całość zamknąć w słoiku lub butelce i odstawić do lodówki na tydzień. Po tym czasie odcedzić, przelać do butelek i przechowywać w lodówce. W celu poprawy trawienia spożywa się jedną łyżeczkę bezpośrednio przed posiłkiem.

Warto pamiętać!

  • Do przygotowania aloesu najlepiej wykorzystać roślinę, która ma co najmniej 3 lata, ale nie więcej niż 5.
  • Przed zerwaniem liści nie należy rośliny podlewać przez 3 dni.
  • Liście odcina się razem z łodygami tuż przy podstawie rośliny, a następnie myje, osusza i zawija w papierową torbę. Tak przygotowany aloes należy włożyć do dolnej szuflady lodówki na kilka dni. Dzięki temu aloes będzie miał jeszcze więcej właściwości zdrowotnych.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: photosforyou / Pixabay i chamillew / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Aloes drzewiasty Aloe arborescens

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści