Jak działa liść babki na rany? | Na co jeszcze ją stosować?

jak działa babka lancetowata na rany i na co ja jeszcze stosować fot. Depositphotos Pixabay

Zdrowotne właściwości roślin są znane od wieków i przez wiele lat były chętnie wykorzystywane. Z czasem, wraz z rozwojem medycyny, ziołolecznictwo zaniknęło, ale dziś znowu powraca do łask. Jedną z chętniej wykorzystywanych roślin jest babka lancetowata, co wynika z jej wszechstronnego zastosowania i dużej dostępności.

Na co pomaga babka lancetowata? Jak wykorzystać babkę lancetowatą?

Posłuchaj
00:00
20
Spis treści
Jak działa babka lancetowata na rany? Jak jeszcze wykorzystać babkę? Przepis na maseczkę z babki Kiedy i w jaki sposób zbierać babkę?

Babka lancetowata na rany i ukąszenia

Najbardziej popularnym zastosowaniem babki lancetowatej (Plantago lanceolata) jest łagodzenie bólu i świądu, które umożliwia wykorzystanie tej rośliny na rany i ukąszenia. Związki zawarte w babce działają przeciwzapalnie i przeciwwirusowo, co zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji.

Dodatkowo babka lancetowata przyspiesza gojenie się ran i zmniejsza dolegliwości po ukąszeniach owadów (zarówno ból, jak i świąd).

Jak stosować babkę lancetowatą na rany i ukąszenia owadów? Wystarczy cały, świeży liść (lub lekko rozgnieciony, aby puścił soki) przyłożyć do rany i zabezpieczyć np. bandażem. Taki okład można stosować przez 6-8 godzin.

Na co jeszcze można stosować babkę lancetowatą?

Babka lancetowata ma wiele właściwości, gdyż jest bogata w składniki prozdrowotne. Dzięki temu można ją wykorzystać w wielu sytuacjach zarówno w formie okładów, jak i naparów. Jest doskonała podczas problemów żołądkowo-jelitowych (biegunka, wrzody, stan zapalny), infekcjach gardła oraz kaszlu.

Jak zrobić napar z babki?

Wystarczy łyżkę suszonej babki lancetowatej zalać 1,5 szklanki wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez kilka minut na małym ogniu. Gotowy napar należy przecedzić przez sitko i wystudzić. Wystarczy pić go 2 razy dziennie po pół szklanki, aby zmniejszyć dolegliwości.

babka lancetowata na rany fot. WikimediaImages Pixabay
Fot. WikimediaImages / Pixabay
Babka lancetowata kwitnie od maja do września. Można ją spotkać prawie w całej Polsce.

Relaksująca maseczka z babki lancetowatej

Ze względu na właściwości przeciwzapalne i łagodzące, maseczka z babki lancetowatej przynosi skórze ukojenie i ułatwia gojenie się zmian skórnych. Dodatkowo jest to doskonały sposób na relaks.

Przepis na maseczkę z babki

  • Garść liści z babki rozdrobnij i zmiksuj z 1 żółtkiem jaja i łyżką oliwy z oliwek (lub oleju arganowego).
  • Gotową maseczkę nałóż na twarz i pozostaw na 15 minut.
  • Potem dokładnie umyj twarz ciepłą wodą.

Jak zbierać babkę lancetowatą

Czas zbiorów jest bardzo długi, a świeże liście można zbierać od maja do września, pamiętając, aby robić to w suche dni, gdy liście nie są mokre.

Zebrane liście należy dokładne opłukać, a następnie używać na świeżo lub wysuszyć. Gotowe listki rozkłada się pojedynczo w suchym, przewiewnym i zacienionym miejscu. Używać należy jedynie dobrze wysuszonych liści, które są zielone i nie zmieniły swojego koloru.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcia tytułowe: FotoHelin / Depositphotos, WikimediaImages / Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Babka lancetowata Plantago lanceolata

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści