Logo
Logo

Herbata z pokrzywy | Jak przygotować napar? Dlaczego warto pić?

Spróbuj herbaty ze świeżych lub suszonych liści i ziela pokrzywy! Ta niezwykła roślina jest źródłem zdrowia. Dowiedz się, jakie ma właściwości zdrowotne i dlaczego warto ją pić. Przygotowanie naparu z pokrzywy jest bardzo łatwe – sprawdź, jak to zrobić!

Herbata / napar z pokrzywy

Pokrzywa to roślina, która wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z niechcianymi spotkaniami, które kończyły się tak zwanym "poparzeniem".  Ze względu na obecność ostrych bardzo małych włosków właśnie takie wrażenie można odnieść, gdy dotykamy tę roślinę. Warto jednak wiedzieć, że pokrzywa to roślina o bardzo wielu właściwościach zdrowotnych. W jej składzie znajduje się sporo wartościowych elementów.

Co zawiera?

Jest źródłem witaminy A, odpowiedzialnej między innymi za wzmacnianie układu immunologicznego, proces widzenia czy produkcję czerwonych krwinek. Zawiera witaminy C i B - dwie witaminy, które odgrywają bardzo ważną rolę w wielu procesach zachodzących w ludzkim organizmie. Ponadto zawiera flawonoidy i zestaw ważnych minerałów, m.in. wapń, żelazo, sód, jod, magnez i fosfor.

Jak przygotować herbatkę? Przepis na napar z miłorzębu

Przygotowanie herbaty nie nastręcza żadnego problemu, aczkolwiek warto pamiętać, że nieco inaczej parzy się świeże liście. Napar w takiej postaci powinien parzyć się raptem pół minuty pod przykryciem. Suszoną wersję należy z kolei parzyć około dwóch minut. Do standardowego kubka wrzucamy łyżeczkę liści i zalewamy wrzątkiem. Po upływie określonego czasu napar jest gotowy do spożycia. Należy dodać, że sam napar odznacza się dosyć delikatnym i neutralnym smakiem. Całość można doprawić odrobiną miodu. 

Właściwości zdrowotne | Dlaczego warto pić?

  • Herbata z pokrzywy do bardzo dobra propozycja dla osób zmagających się z różnego rodzaju alergiami.
  • Zaleca się jej picie kobietom w ciąży, ponieważ ma bardzo dobry wpływ na proces krwiotwórczy oraz układ kostny. Kobiety karmiące piersią również powinny sięgać po pokrzywę w takiej postaci, ponieważ wspiera proces produkcji mleka. 
  • Badania dowodzą, że napar z pokrzywy ma właściwości oczyszczające organizm.
  • Jest moczopędny, a zatem powinny się nim raczyć osoby zmagające się z dolegliwościami nerek.
  • Dowiedziono, że wspiera osoby zmagające się z zapaleniem stawów, a także osoby walczące z anemią.
  • Regularne picie naparu z pokrzywy usprawnia przemianę materii, dlatego tak często jest zalecana w dietach redukcyjnych.
Zbieraj sam świeże liście pokrzywy, a suszone ziele (Urticae herba) kupuj tylko w sprawdzonych sklepach zielarskich lub w aptece. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Stosowanie niektórych ziół, zwłaszcza gdy przyjmujesz inne leki, może być niebezpieczne!


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: lp-studio / Depositphotos

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Twoja strona ogrodu