Herbatka z lilaka – zdrowy napar z bzu!

Herbatka z lilaka, fot. arcadi1962 - Depositphotos

Lilak to nie tylko pięknie wyglądający i cudownie pachnący krzew, ale również roślina która ma wiele właściwości pro zdrowotnych. Nasz pospolity bez posiada wiele właściwości leczniczych i można stosować go zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Warto więc wiedzieć, jak przygotować herbatę z lilaka. Herbatka taka pita regularnie z pewnością będzie mieć wspaniały wpływ na cały organizm. Podniesie odporność i wzmocni wątrobę, a dodatkowo od wewnątrz będzie oczyszczać organizm z różnych toksyn. Zaczynajmy!

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
3

Lilak posiada wiele właściwości leczniczych. Stosowany zewnętrznie świetnie się sprawdzi przy problemach ze skórą, przyspieszy gojenie ran i zadziała antyseptycznie. Ten wszędobylski krzew nazywany też bzem oczyszcza też wątrobę, walczy z pasożytami i grzybami, i przede wszystkim jest lekko przeciwzapalny. Dowiedz się, jak przygotować herbatę z jego pachnących kwiatów, by korzystać z  dobrodziejstw w nich zawartych.

Jak przygotować herbatę z kwiatów lilaka?

Zbiór kwiatów

Aby przygotować herbatkę z lilaka będziemy potrzebować oczywiście kwiatów tej rośliny. Zbieramy zawsze suche kwiaty z miejsc oddalonych od dróg, tak aby byłe czyste i wolne od zanieczyszczeń.

Fermentacja

Najlepiej wziąć litrowy słoik i kwiaty oczywiście bez liści i gałązek wrzucać do słoika i jednocześnie ugniatać, aby zmieściło się ich jak najwięcej. Gdy już słoik mamy pełny kwiatów bzu, to szczelnie go zamykamy i odstawiamy do fermentacji. Jeżeli na zewnątrz panuje upał, to możemy tam wystawić nasz słoik, jeśli jednak nie ma zbyt wysokiej temperatury to ratujemy się piekarnikiem.

Zasada jest prosta kwiaty w zamkniętym słoiku trzymamy do momentu aż stracą kolor i staną się białe.

Po tym etapie otwieramy słoik i wysypujemy kwiaty najlepiej na blaszkę do pieczenia. Po kontakcie z powietrzem automatycznie zbrązowieją i jest to normalna reakcja.

Suszenie

Kolejnym etapem jest suszenie naszych aromatycznych kwiatuszków. Suszenie może odbywać się w słonecznym i przewiewnym miejscu, bądź przy pomocy piekarnika. Jeżeli korzystamy z elektrycznego urządzenia to nastawmy go na 50 stopni i pamiętajmy aby lekko uchylić drzwiczki. Nasze kwiaty będą gotowe gdy będą sypkie i pozbawione całkowicie wilgoci.

Jak stosować i pić herbatę z lilaka?

Jedna łyżeczka herbatki wystarczy na zaparzenie jednej filiżanki. Herbata z lilaka jest delikatna i bardzo zdrowa. Niestety po fermentacji i suszeniu zapach się zmienia, natomiast w dalszym ciągu jest wyczuwalny aromat niezwykłych połączeń jakby odrobina migdałów, karmelu i sianka.

Bez wątpienia każdy powinien spróbować przygotować taką herbatkę, aby własnym podniebieniem i nosem poczuć smak i zapach tego niezwykłego napoju. Wypijana codziennie przynajmniej jedna filiżanka z pewnością wzmocni cały organizm.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: arcadi1962/Depositphotos


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Lilak pospolity / Bez lilak Syringa vulgaris

Lilak Meyera Syringa meyeri

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Gość Ola
18-05-2023 22:40
Czy można robić herbaty i syropy z wszystkich kwiatów lilaka? Np. też z węgierskiego/josikaea czy też jsponskieho/amurskiego czy też meyera? Czy tylko z pospoliteg/vulgaris?
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści