Konfitura z lilaka – pyszny dżem z kwiatów bzu!

Komfitura z kwiatow lilaka, fot. Olllympea - Depositphotos

Lilak nazywany bzem, to cudownie pachnąca roślina, którą powszechnie uprawia się w europejskich ogrodach. Kwiaty tego krzewu nie tylko zdobią i pięknie pachną, ale również wspaniale smakują! Można przygotować z niech wiele specjałów, między innymi konfiturę. Jeżeli więc chcemy spróbować tej pysznej i pachnącej konfitury, musimy się za to zabrać w maju – w czasie kwitnienia lilaków. Całe przygotowanie nie jest skomplikowane, wręcz przeciwnie jest bardzo proste. Zaczynamy!

Posłuchaj
00:00
6

Bez jest bardzo zdrową rośliną która pomaga na wiele dolegliwości zarówno skórnych jak i na przykład trawiennych. Zdecydowanie taka konfitura w domu to prawdziwy skarb. Szczególnie może przydać się zimą gdy odporność organizmu spada. Lilak również bardzo dobrze wspiera organizm w walce z przeziębieniami.

Konfitury można używać do herbaty, do naleśników i do pączków. Z pewnością będzie to ciekawa i smakowita odmiana dla tradycyjnego dżemu. Wystarczy wyobrazić sobie zimowy poranek i na stole gorące tosty i konfiturę z lilaka, która roztacza swój cudowny aromat po całym domu... Nie warto czekać i należy brać się do pracy od razu, tym bardziej że właśnie bzy zakwitły co potwierdza że jest to idealna pora na przygotowanie tego specjału.

Co potrzeba do zrobienia konfitury z lilaka?
Składniki

Aby przygotować 5 małych słoiczków konfitury z lilaka będziemy potrzebować:

  • 4 szklanki kwiatów lilaka
  • 3 szklanki gorącej wody
  • sok z 1 pomarańczy lub grejpfruta
  • 1,5 szklanki cukru (białego, brązowego, ksylitolu... do wyboru)
  • 2,5 łyżeczki pektyny

Według własnego gustu można jeszcze dodać wanilii, cynamonu bądź dowolnego ulubionego aromatu. Tak naprawdę wszystko zależy od naszej inwencji twórczej i upodobań smakowych oraz zapachowych.

Jak zrobić konfiturę z lilaka?
Przygotowanie

  1. W pierwszej kolejności oddzielamy kwiaty od gałązek i listków
  2. Kwiaty wrzucamy do garnka lub innego pojemnika, który można przykryć, zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na minimum 12 godzin.
  3. Po tym odsączamy kwiaty, a powstały sok gotujemy ok 30 minut z pozostałymi składnikami.
  4. Gotowanie na małym ogniu pozwoli zagęścić naszą konfiturę. W tym momencie do powstałej konfitury można dodać odsączone wcześniej kwiaty (lub zebrać trochę zupełnie świeżych), ponieważ są one w pełni jadalne.
  5. Gotową mieszankę gdy jest jeszcze gorąca przelewamy do wyparzonych słoików, mocno zakręcamy i ustawiamy do góry dnem do całkowitego wystygnięcia.

Gotowe!

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Olllympea/Depositphotos

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Lilak pospolity / Bez lilak Syringa vulgaris

Lilak Meyera Syringa meyeri

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści