Logo
Logo

Szukasz pomysłów na bożonarodzeniowe aranżacje? Ta roślina to klucz do świątecznej atmosfery

Szukasz sposobu, aby wprowadzić do swojego domu odrobinę świątecznej magii? Poinsecje, czyli gwiazdy betlejemskie, to idealne rozwiązanie, by rozświetlić zimowe dni i nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru. Te niezwykłe rośliny są jak ciepły promień słońca w chłodne, szare popołudnia. Potrafią w jedną chwilę przemienić święta i wnętrza domów.

Niech każdy kąt Twojego domu zabłyśnie świątecznym blaskiem poinsecji!

Spis treści
Czym wyróżnia się gwiazda betlejemska, czyli poinsecja? Skąd pochodzi? Ile jest odmian gwiazdy betlejemskiej? Jak dbać o poinsecję i gdzie ją postawić? Jak tworzyć modne dekoracje z gwiazdą betlejemską? Dekoracje adwentowe Dekoracje do wnętrz Dekoracje na choinkę Dekoracje na świąteczny stół

Postaw na gwiazdę betlejemską | Stworzysz najpiękniejszą dekorację na Boże Narodzenie

Choć wiele osób myśli, że to kwiaty nadają poinsecjom ich charakterystyczny wygląd, w rzeczywistości są to barwne liście zwane przylistkami. To one zmieniają kolor i przyciągają uwagę, podczas gdy prawdziwe kwiaty poinsecji są małe i niepozorne.

Poinsecje pochodzą z ciepłych regionów Meksyku, gdzie były cenione już przez Azteków. Związane są też z poruszającą legendą o biednej dziewczynie, która nie mając środków na drogi prezent, ofiarowała Jezusowi zwykłą zieloną roślinę znalezioną przy drodze, przynosząc ją kościoła na święto Bożego Narodzenia. Według opowieści, roślina przemieniła się – jej liście stały się czerwone – jak u poinsecji. Nazwa rośliny pochodzi od Joela Roberta Poinsetta, pierwszego ambasadora USA w Meksyku, który sprowadził je do Ameryki Północnej w XIX wieku.

Różnorodność poinsecji – więcej niż tylko czerwień

Poinsecja, czyli gwiazda betlejemska (Euphorbia pulcherrima), choć najbardziej znana z czerwonych przylistków, które pięknie komponują się z zielonymi liśćmi, kryje w sobie znacznie więcej możliwości dekoracyjnych niż mogłoby się wydawać. Ponad 100 odmian tej rośliny oferuje bogactwo kolorów i form; pozwalając na tworzenie zróżnicowanych i oryginalnych aranżacji świątecznych.

Oprócz tradycyjnej czerwieni, poinsecje zachwycają paletą barw: od delikatnych bieli, kremów, różnych odcieni różu, po intensywne purpury; a nawet wielokolorowe wariacje, które mogą zawierać paski, plamy i przejścia w różnych tonacjach.

Różne rozmiary i kształty przylistków pozwalają na dopasowanie poinsecji do każdego wnętrza i stylu dekoracji; od minimalistycznych, nowoczesnych przestrzeni po bogato zdobione, klasyczne salony. To, co czyni poinsecję tak wyjątkową, to nie tylko jej świąteczny charakter, ale również możliwość wykorzystania jej w różnorodnych kompozycjach; które mogą być dostosowane do indywidualnych preferencji i potrzeb dekoracyjnych każdego domu.

Dzięki temu, że poinsecje są łatwe w pielęgnacji, mogą stanowić długotrwałą i zmieniającą się z sezonu na sezon dekorację; która za każdym razem wnosi do domów nowy element zaskoczenia i świątecznego nastroju.

Jak utrzymać zdrowie poinsecji w domu?

Aby poinsecje przetrwały święta i cieszyły oko jak najdłużej, ważna jest odpowiednia pielęgnacja.

  • Rośliny te preferują jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione miejsca i stałą temperaturę bez nagłych zmian.
  • Podlewanie powinno być regularne, ale umiarkowane – ziemia powinna być wilgotna, ale nie przemoczona. Ważne jest, aby unikać pozostawiania wody na spodku doniczki, co może prowadzić do gnicia korzeni.
  • Odpowiednie oświetlenie, temperatura i wilgotność to klucz do zdrowych poinsecji. Unikanie typowych problemów, takich jak opadanie liści, jest możliwe poprzez utrzymanie rośliny w optymalnych warunkach i regularne kontrolowanie jej stanu zdrowia
Fot. Stars for Europe
Wybieraj naturalne dodatki do kompozycji tworzonych na Boże Narodzenie. Zbieraj w ogrodzie kształtne szyszki, nie bój się zestawiać roślin z owocami i wykorzystywać jako osłonki stare skrzynki.

Gwiazdy wokół nas – najnowsze trendy

Tworzenie aranżacji z roślin to sposób na wyrażenie swojej osobowości i wrażliwości. Pozwala rozwinąć styl i kreatywność. Wykorzystanie naturalnych materiałów do tworzenia dekoracji z gwiazdami betlejemskimi na Boże Narodzenie, takich jak drewniane skrzynki, wiklinowe kosze czy gliniane naczynia, podkreśla ekologiczny charakter dekoracji. Upcykling starych przedmiotów, czyli na przykład wykorzystanie starego wełnianego swetra lub drucianego kosza jako osłonki na doniczkę, to sposób nie tylko na oszczędność, ale i postępowanie z myślą o ochronie środowiska.

Dodawanie elementów naturalnych do poinsecji, takich jak szyszki, żołędzie, gałązki roślin iglastych, suszone owoce lub kwiatostany bylin i traw ozdobnych, wzbogaca bożonarodzeniowe kompozycje i podkreśla ich naturalny charakter.

Gotowe inspiracje z gwiazdami

Pomysłów na dekoracje z gwiazdami betlejemskimi jest nieskończenie wiele. Oto najciekawsze i najmodniejsze kompozycje w stylu eko i zgodne z trendem upcyklingu.

Czas oczekiwania – dekoracje adwentowe

Dekoracje adwentowe w domach zaczynamy układać około cztery tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia. Poza roślinami muszą znaleźć się w nich świece (najczęściej cztery). Każda kolejna świeca zapalana jest w kolejną niedzielę adwentu. Jako podstawę stosuje się tradycyjne wieńce, ale wyobraźnia pozwala nam wykorzystać też naczynia lub inne materiały – najważniejsze jest stabilne umocowanie świec, np. na korze, plastrze drewna czy na ozdobnej paterze. Dodatki w postaci gałązek, szyszek i ozdób choinkowych oraz sadzonek gwiazd betlejemskich zawsze warto dopasować do stylu wnętrza oraz ozdób świątecznych wykorzystywanych na choince.

wieniec adwentowy z jedną świecą i poinsecją
Fot. Stars for Europe
Jedna prosta gruba świeca z cyframi, oznaczającymi cztery niedziele adwentu może zastąpić cztery świece wykorzystywane zwykle w wieńcach adwentowych. Stonowane brązowe i zielone dodatki oraz złota patera sprawiają, że ten wieniec adwentowy jest elegancki. Jedynym wyróżniającym się kolorystycznie elementem jest miniaturowa gwiazda betlejemska.
wieniec adwentowy z poinsecjami
Fot. Stars for Europe
Pastelowe kolory tego wieńca z czterema świecami rozjaśnią ciemne wnętrze i dobrze komponują się z rustykalnymi dodatkami. Ceramika, plecione elementy oraz drewniane figurki nadają kompozycji przytulną atmosferę.
poinsecje w szklanych wazonach
Fot. Stars for Europe
Nietypowa forma dekoracji adwentowej – świece umieszczone w czterech szklanych wazonach; takich samych, w które wstawiono miniaturowe poinsecje. Taka dekoracja jest łatwa w wykonaniu i może być nawet ustawiona na wąskim parapecie lub komodzie. Mech i zielone gałązki można znaleźć we własnym ogrodzie, więc wykonanie takiej ozdoby wnętrza jest nie tylko łatwe, ale i tanie.
kompozycja z korą i poinsecjami
Fot. Stars for Europe
W tej dekoracji zamiast tradycyjnego wieńca wykorzystano oryginalną, wąski kawałek kory. Kora jest nie tylko podstawą dla świec, ale też przykryciem dla szklanego naczynia, w którym stworzony został miniaturowy świąteczny krajobraz. Luźno ułożone elementy (szyszki, mech, gałązki roślin iglastych oraz sznur lampek w kształcie gwiazdek) wyglądają naturalnie. W tej dekoracji adwentowej trzeba jednak pamiętać o stabilnym przymocowaniu świeczników i zahaczyć je o znajdujące się w naczyniu gałązki.
kokedamy z mchu i poinsecjami
Fot. Stars for Europe
Nietypowa dekoracja adwentowa z trzema świecami i miniaturowymi poinsecjami posadzonymi w kokedamach. Kule z mchu owinięte cienkim drutem florystycznym zostały nabite na cienkie patyczki i zamocowane w plastrze drewna. Dynamiki kompozycji dodaje sosnowa gałązka, umieszczona asymetrycznie.

Czas dekorowania wnętrza domu

Grudzień to miesiąc, gdy dni są najkrótsze w roku, dlatego na czas oczekiwania na Boże Narodzenie i nadejście Nowego Roku warto ozdobić dom w taki sposób, aby było przytulnie, radośnie i kolorowo. Poinsecje doskonale się do tego nadają i pozwalają na tworzenie nieograniczonej liczby kompozycji – wszystko zależy od naszej wyobraźni, gustu oraz zastosowanych dodatków. Dodatkami nie muszą być tylko ozdoby świąteczne. Od kilku sezonów coraz częściej stosuje się naturalne dodatki z ogrodu, ceramikę, drewno, a także mniej oczywiste materiały, takie jak wełna, materiały z recyklingu czy kawałki niepotrzebnych już ubrań. 

poinsecje w wertykalnej kompozycji
Fot. Stars for Europe
Dwie prostokątne białe ramy, doniczki odpowiednie do uprawy roślin w pionie , czerwone gwiazdy betlejemskie oraz kilka egzemplarzy roślin doniczkowych ozdobnych z liści jako wypełnienie. Wykorzystując różne odcienie zieleni oraz kształty liści stworzymy prawdziwe żywe obrazy. Przewieszające się pędy np. trzykrotek sprawią, że wnętrze domu nabierze charakteru urban jungle.
wnętrze z poinsecjami
Fot. Stars for Europe
Stonowane, dyskretne ozdoby na żywo zielonej choince są dopełnieniem posadzonych we wspaniałych złotych donicach poinsecji. Róż zestawiony został ze złotem, ale też z rustykalnym beżem. Widać kontrast nie tylko w kolorach, ale i w wykorzystanych materiałach i ich fakturze. To nie choinka gra tu pierwsze skrzypce; ton nadają różnokolorowe odmiany gwiazd betlejemskich.
dekoracja rustykalna z poinsecjami
Fot. Stars for Europe
Pudrowy róż, delikatny brokat, przypominający szron, który pokrywa cebule hiacyntów oraz rustykalne tło tworzą przyjemną całość. W kolorach, które na pierwszy rzut oka niekoniecznie kojarzą się z Bożym Narodzeniem. Jednak dodatek w postaci wieńca z suszonych kwiatów, żółte poinsecje oraz zimozielone gałązki znajdujące się na paterze dodają całości świątecznego charakteru.
dekoracja rustykalna z poinsecjami
Fot. Stars for Europe
Gwiazdy betlejemskie nie przyrastają w okresie Bożego Narodzenia, więc na świąteczny czas można nimi ozdobić nawet najmniejsze przestrzenie, na przykład półki w kuchni. Pęczek różowych świec przewiązanych wstążką i postawionych niby przez pomyłkę, dodaje tej dekoracji charakteru.
dynie i poinsecje
Fot. Stars for Europe
Późna jesień to czas, gdy w naszych domach pojawiają się ozdobne dynie. Nie ma żadnych przeciwskazań, by wykorzystać je w bożonarodzeniowej dekoracji – doskonale wpisują się w tegoroczne trendy. Kolory dyń powinny jednak pasować do kolorów liści i przylistków poinsecji oraz do osłonek na doniczki.
białe poinsecje we wnętrzu
Fot. Stars for Europe
Świąteczny klimat wokół białej poinsecji tworzą suszone owocostany i kwiatostany roślin ogrodowych, gałązki pokryte porostami i miękki mech. Gliniane osłonki na donice oraz papierowe ozdoby świetnie dopełniają całość, a lampion dodaje ciepłej barwy.
gwiazda z mchu z poinsecją
Fot. Stars for Europe
Druciana gwiazda otulona zielonym mchem to doskonałe tło dla miniaturowej różowej poinsecji. Kompozycja utrzymana została w rustykalnym stylu – druciany kosz wypełniają świeże jabłka, a na pokrytej rdzą tacy leżą szyszki i jutowy sznurek, który w świątecznym okresie będzie wykorzystytwany nie tylko do podwieszania ozdób, ale też do pakowania prezentów.
drzwi ozdobione poinsecją
Fot. Stars for Europe
Każde miejsce w domu jest dobre do wyeksponowania gwiazd betlejemskich. Oplecione giętkimi gałęziami leszczyny, brzozy czy derenia drzwi mogą stać się ramą dekoracji. Wystarczy powiesić na wysokości ludzkiego wzroku kilka koszyków dla poinsecji, powiesić gałązki drzew iglastych, a na końcu zaczepić ozdoby choinkowe.
wazon z bukietem z czerwonymi poinsecjami
Fot. Stars for Europe
Dodatkiem do kompozycji z poinsecjami mogą być zarówno wyraziste owoce, jak i puszyste kwiatostany traw ozdobnych. Więc nie ma powodu, żeby nie połączyć obu tych elementów w jednej kompozycji. Czerwone owoce ostrokrzewu (Ilex verticillata) osadzone na sztywnych gałązkach wraz z umieszczonymi w fiolkach florystycznych ciętymi gwiazdami betlejemskimi to baza tego świątecznego bukietu.
poinsecje przy choince
Fot. Stars for Europe
Ścienny kalendarz adwentowy ze słodkościami w małych woreczkach do Bożego Narodzenia może zniknąć, ale kosze z czerwonymi poinsecjami będą ozdobą wnętrza przez całą zimę. Lekkości tej aranżacji dodają białe i beżowe dodatki.
dekoracja z białymi poinsecjami
Fot. Stars for Europe
Światło – to to, czego najbardziej brakuje nam pod koniec roku. Ukryte za drewnianą makietą lampki rozświetlą nie tylko wnętrza miniaturowych domków, ale też podkreślą urodę stojących obok wazonów. Gwiazda betlejemska z białymi przylistkami będzie wyglądała jak miniaturowe drzewko, na którym leży warstwa białego śniegu. Ta dekoracja nadaje się do dziecięcego pokoju – krajobraz można wzbogacić o miniaturowe figurki zwierząt i odgrywać na jego tle sceny z bajek.
osłonki z juty na poinsecje
Fot. Stars for Europe
Gdy brakuje czasu na tworzenie dekoracji wystarczy stworzyć ciekawe osłonki na doniczki z roślinami. Jutowe worki na prezenty od św. Mikołaja zastąpią każdą nieefektowną osłonkę, a owcza skóra będzie przyjemnym miejscem do odpoczynku. W 15 minut możesz przeobrazić najchłodniejszy kąt w zaciszne miejsce do relaksu.
osłonki z żołędzi na poinsecje
Fot. Stars for Europe
W długie jesienno-zimowe wieczoru warto zabrać się za prace ręczne. W ogrodzie z pewnością znajdziesz mnóstwo materiałów do zrobienia osłonek na doniczki. Pistolet do klejenia na gorąco pozwoli przymocować je do osłonek z tworzywa. Kora, szyszki, żołędzie, gałązki z roślin iglastych oraz łupiny od orzechów są teraz na czasie.
osłonki ze swetra na poinsecje
Fot. Stars for Europe
Jeśli masz w domu niepotrzebne ubrania, również z nich możesz zrobić oryginalne osłonki. Kawałki polaru lub wełnianego swetra przekształcą w mig każdą doniczkę z poinsecją w kojarzącą się ze świątecznym klimatem dekorację. Drewniane, duże guziki będą świetnym wykończeniem.
kompozycja z roślinami doniczkowymi i poinsecjami
Fot. Stars for Europe
Eleganckie zestawienie poinsecji z roślinami o efektownych liściach. Duża, ciemna szkliwiona donica pozwala posadzić kilka różnych odmian poinsecji obok siebie – czerwonych i ciemnoróżowych, a także wypełnić puste przestrzenie między sadzonkami.
bukiet z poinsecjami
Fot. Stars for Europe
W tym bukiecie, który z pewnością przyciągnie uwagę gości przy świątecznym stole, połączono cięte poinsecje, gałązki suszek i żółte kwiaty anturium. Ciemne tło podkreśla urodę roślin, a wysoki wazon stojący na podstawce pozwala przewieszać się długim, zwisającym pędom.
białe poinsecje w misie
Fot. Stars for Europe
Delikatność w każdym calu – kremowe poinsecje wstawiono do płaskiej, białej misy, a jej krawędź ozdobiono puszystymi kwiatostanami miskanta i cienkimi jak papier owocostanami miesiącznicy. Charakterystyczne talarki w blasku świec będzie mienić się niczym gwiazdy na niebie.

Czas ubierania choinki

Na ten moment przede wszystkim dzieci czekają prawie cały rok. Ubieranie świątecznego drzewka to jedna z większych przyjemności. Trend eko można połączyć również podczas tej miłej czynności. Warto powiesić na gałązkach stare, szklane ozdoby, które przez lata leżały schowane na strychu, dodać dekoracje z drewna lub wykonane samodzielnie z papieru, a na końcu w fiolki florystyczne wstawić cięte gwiazdy betlejemskie. 

choinka z poinsecjami
Fot. Stars for Europe
Czerwień, biel i brązy to klasyczne zestawienie kolorów, które na tle ciemnej zieleni choinki zawsze się sprawdzi.
wnętrze z czerwoną poinsecją
Fot. Stars for Europe
Poza prezentami pod świątecznym drzewkiem warto postawić sadzonkę z gwiazdą betlejemską, bo gdy prezenty zostaną wreszcie rozdane, żywa roślina będzie wciąż przykuwać uwagę.
dekoracje na choinkę z poinsecji
Fot. Stars for Europe
Jeśli nie chcesz widzieć szklanych fiolek na choince, cięte gałązki gwiazdy betlejemskiej można zamaskować, chowając je w rożkach przypominających wafelki do lodów.
dekoracje na choinkę z poinsecji
Fot. Stars for Europe
Fiolki florystyczne z poinsecjami można także ukryć w szklanych bombkach – muszą mieć jednak odpowiednio duże otwory.

Pora na dekoracje stołu

Gdy zbliży się czas na dekorowanie świątecznego stołu, pamiętaj, że poza nakryciami i potrawami nie może zabraknąć na nim roślinnej dekoracji. Mniejsza czy większa – to zależy tylko od tego, jaką przestrzenią dysponujesz. Zawsze jednak musi tworzyć całość ze stołową zastawą. 

dekoracja na świąteczny stół z poinsecjami
Fot. Stars for Europe
Czerwień, złoto i brąz grają główne role w tej aranżacji. Gładki szary obrus to subtelne tło. Stworzone własnoręcznie dekoracje z wydrążonymi jabłkami pięknie prezentują się na talerzach i dodają nieco rustykalnego charakteru.
Fot. Stars for Europe
Drewniana dłubanka to idealne naczynie do wiejskiego wystroju wnętrza. Subtelne różowe poinsecje niczym egzotyczne ptaki wychylają się zza jej grubej krawędzi.
Fot. Stars for Europe
Kipiąca rozmaitością kształtów kompozycja z ciętymi poinsecjami w pastelowych kolorach stworzona została na bazie z gałązki sosny pospolitej. Niebanalne dodatki, w postaci zabarwionych na różowo asparagusów i gałązek eukaliptusa dodają lekkości, a szyszki modrzewiowe trochę drapieżności.
Fot. Stars for Europe
Trzy pasujące do siebie elementy – podstawa z szerokiej misy, czerwone sadzonki poinsecji i gałązki ostrokrzewu z owocami. To wystarczy, by stworzyć elegancką, klasyczną dekorację na stół w świąteczny dzień.
Fot. Stars for Europe
Ozdabianie świątecznego stołu to duża sztuka, jeśli jest mało miejsca. Pomocne mogą być jabłka, w których po wydrążeniu niewielkich otworów zmieszczą się wąskie fiolki florystyczne. Miniaturowe gwiazdy betlejemskie można też ustawiać między nakryciami, tworząc kokedamy z mchu.
Fot. Stars for Europe
Kojarzące się z Bożym Narodzeniem pomarańcze owinięte czerwonymi wstążkami wyglądają na stole intrygująco. Czy są tylko dekoracją? A może to małe upominki dla gości?
Fot. Stars for Europe
Dekoracja stworzona zgodnie z najnowszymi trendami – kompozycja roślinna składająca się wyłącznie z roślinnych elementów wstawiona do ceramicznego naczynia. Doskonałym dodatkiem będzie abażur wykonany z masy papierowej oraz lniany obrus.
Fot. Stars for Europe
Bogactwo w kompozycji roślinnej nie musi wyrażać się drogimi dodatkami – piękno kolorowych owoców i delikatność form roślinnych niech zagości na świątecznych stołach.
Fot. Stars for Europe
Prostota i oszczędność w formie, a przy tym serdeczność. To trend w kompozycjach roślinnych w 2023 roku.

Poinsecje to nie tylko rośliny – to żywe dekoracje

Gwiazdy betlejemskie przynoszą świąteczny nastrój i ciepło do naszych domów. Ich pielęgnacja i wykorzystanie w dekoracjach świątecznych to wspaniała tradycja, która może przynieść wiele radości i satysfakcji.

Zachęcamy do eksperymentowania z poinsecjami i tworzenia własnych, unikalnych dekoracji, które rozświetlą świąteczny czas i sprawią, że będzie on jeszcze bardziej wyjątkowy. Nie zapomnij podzielić się swoimi pomysłami i kreacjami – niech magia poinsecji rozprzestrzenia się dalej, wprowadzając radosną atmosferę w każdym domu. Wesołych Świąt!

Źródło: Stars for Europe 

Autor
Szukasz pomysłów na bożonarodzeniowe aranżacje? Ta roślina to klucz do świątecznej atmosfery
Szukasz pomysłów na bożonarodzeniowe aranżacje? Ta roślina to klucz do świątecznej atmosfery
Stars for Europe

Stars for Europe to inicjatywa marketingowa europejskich hodowców poinsecji Beekenkamp Plants, Dümmen Orange, Selecta One i Syngenta Flowers. W zielonym ogródku publikuje porady i inspiracje o poinsecjach (gwiazdach betlejemskich).

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl