Logo
Logo

Z poinsecją na świątecznym stole: od klasycznej elegancji po skandynawski minimalizm

Niezależnie czy pijemy kawę w adwencie, spożywamy kolację przy świecach czy delektujemy się świątecznym obiadem, obok dobrego jedzenia, bardzo ważną część stanowi pięknie udekorowany stół. Nie od dziś wiadomo, że jemy oczami. Poinsecja dzięki swoim czarującym przylistkom jest fantastyczną ozdobą. Eksperci Stars for Europe (SfE) podsuwają wskazówki i pomysły na udekorowanie stołu tą czarującą, zimową rośliną.

Spis treści
Czerwień, złoto, brąz: Klasyczna elegancja z poinsecją Krok po kroku: Twórz własne świeczniki i wazony z poinsecją Różowa poinsecja: Romantyczny akcent na świątecznym stole Kremowa poinsecja: Elegancja i spokój w jednym Skandynawski klimat: Poinsecja w nowoczesnej odsłonie

Bogata dekoracja stołu w czerwieni, złocie i brązu

Poinsecje w zdecydowanym kolorze są niekwestionowanymi gwiazdami na elegancko nakrytym stole w odcieniach czerwieni, złota i brązu. Zarówno jako rośliny doniczkowe w stylowej misie na środku stołu, jak i kwiaty cięte we własnoręcznie wykonanych wazonikach umocowanych w jabłkach przy każdym miejscu, sprawiają, że świąteczny stół nabiera blasku. Gałązki ostrokrzewu (Ilex verticillata) i ozdobne, jesienne liście dodają pięknych akcentów w połyskującej misie pomiędzy jaskrawoczerwonymi przylistkami poinsecji.

Pomysł DIY: Świeczniki na kwiaty i świece z poinsecji

Własnoręcznie wykonane wazony i świeczniki z poinsecją to naturalna, szybka i łatwa dekoracja stołu, która może być prezentowana na wiele sposobów. Poniżej na kolażu i zdjęciu pokazano krok po kroku, jak można wykonać takie dekoracje.

Bogata dekoracja stołu w czerwieni, złocie i brązie
1 - Potrzebne materiały to: miniaturowe poinsecje, złoty brokat, klej w sztyfcie, jabłka pokryte szronem, świece stożkowe, świeczniki z kolcami, probówki, mech, złoty drut rzemieślniczy, wydrążacz do warzyw, ozdobna, czerwona wstążka i szpilki.
2 - Aby wykonać świecznik z poinsecji, ostrożnie wyjmij miniaturową poinsecję z doniczki, owiń bryłę korzeniową mchem i zabezpiecz drutem rzemieślniczym. Wskazówka: podlej roślinę wcześniej, aby bryła korzeniowa była wilgotna. Na koniec włóż świeczniki z kolcami do kul z mchu. Owiń czerwoną wstążkę szpilką do owocu. Ustaw na stole stojaki na poinsecję i świeczniki wraz z udekorowanymi pomarańczami i większą ilością oszronionych jabłek.
3, 4 - Aby uzyskać uchwyt na kwiat poinsecji, wykonaj otwór za pomocą wydrążacza do warzyw, a następnie użyj kleju w sztyfcie, aby rozprowadzić niewielką ilość kleju wokół otworu. Pokryj klej brokatem i strząśnij jego nadmiar. Na koniec umieść probówkę w otworze, napełnij ją wodą i włóż do niej ciętą poinsecję.
1 - Potrzebne materiały to: miniaturowe poinsecje, złoty brokat, klej w sztyfcie, jabłka pokryte szronem, świece stożkowe, świeczniki z kolcami, probówki, mech, złoty drut rzemieślniczy, wydrążacz do warzyw, ozdobna, czerwona wstążka i szpilki. 2 - Aby wykonać świecznik z poinsecji, ostrożnie wyjmij miniaturową poinsecję z doniczki, owiń bryłę korzeniową mchem i zabezpiecz drutem rzemieślniczym. Wskazówka: podlej roślinę wcześniej, aby bryła korzeniowa była wilgotna. Na koniec włóż świeczniki z kolcami do kul z mchu. Owiń czerwoną wstążkę szpilką do owocu. Ustaw na stole stojaki na poinsecję i świeczniki wraz z udekorowanymi pomarańczami i większą ilością oszronionych jabłek. 3, 4 - Aby uzyskać uchwyt na kwiat poinsecji, wykonaj otwór za pomocą wydrążacza do warzyw, a następnie użyj kleju w sztyfcie, aby rozprowadzić niewielką ilość kleju wokół otworu. Pokryj klej brokatem i strząśnij jego nadmiar. Na koniec umieść probówkę w otworze, napełnij ją wodą i włóż do niej ciętą poinsecję.
Gotowa dekoracja stołu z poinsecji, świec, próbówek, jabłek i mchu.

Wspaniała dekoracja stołu z ciętej, różowej poinsecji

Różowe poinsecje, złote wazony i kieliszki, mieniące się bombki choinkowe, świece i sznur lampek dodają świątecznego blasku, romantycznej atmosfery i odrobiny nostalgii na tym wspaniałym, świątecznym stole. Ostrokrzew i liście eukaliptusa towarzyszą ciętym poinsecjom. Więcej ciętych poinsecji zostało wyeksponowanych na talerzach obok szyszek w próbówkach z wodą.

Elegancka dekoracja stołu z kremowych poinsecji

Ciemne, ciepłe odcienie zieleni działają kojąco na zmysły i tworzą relaksujący nastrój. W tej eleganckiej dekoracji stołu pięknie kontrastują z kremową bielą poinsecji. Zapewnij swoim gościom olśniewające powitanie, umieszczając na ich talerzach poinsecje. Wskazówka: aby uniknąć zabrudzenia talerzy owiń łodyżki zieloną taśmą florystyczną lub umieść je w probówce z wodą.

Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania

Dekoracja stołu z poinsecji w stylu skandynawskim

W tej eleganckiej, skandynawskiej aranżacji kremowe poinsecje połączono z gałązkami ostrokrzewu, eukaliptusem, anturium i proteą (łac. Protea neriifolia), tworząc artystyczne aranżacje.

Tekst i zdjęcia: Stars for Europe

Autor
Z poinsecją na świątecznym stole: od klasycznej elegancji po skandynawski minimalizm
Z poinsecją na świątecznym stole: od klasycznej elegancji po skandynawski minimalizm
Stars for Europe

Stars for Europe to inicjatywa marketingowa europejskich hodowców poinsecji Beekenkamp Plants, Dümmen Orange, Selecta One i Syngenta Flowers. W zielonym ogródku publikuje porady i inspiracje o poinsecjach (gwiazdach betlejemskich).

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl