Oczko wodne należy pielęgnować o każdej porze roku. Dowiedz się, co powinniśmy robić wiosną, latem, jesienią oraz zimą przy oczku wodnym! Zapoznaj się z naszym podziałem prac.
Pielęgnacja oczka wodnego: co robić o każdej porze roku?
Oczko wodne po zimie: jak przygotować oczko wodne na wiosnę?
- Czyścimy nieckę. Jeśli woda ze zbiornika była spuszczona jesienią, przed nalaniem jej do niecki warto zbiornik oczyścić i sprawdzić jego szczelność.
- Usuwamy gromadzące się zanieczyszczenia. Najlepiej wyjmować je sitem lub podbierakiem. Można też skorzystać ze specjalnego odkurzacza, który z dna zbiornika pobiera wodę wraz z zanieczyszczeniami. Jeśli glonów jest dużo, można je wybierać ręcznie lub stosować preparaty chemiczne.
Jak dbać o oczko wodne latem?
- Przerzedzamy rośliny. Pamiętajmy, że nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
- Uzupełniamy wodę. W czasie upałów należy kontrolować poziom wody i w razie potrzeby ją uzupełniać.
- Usuwamy zanieczyszczenia. W dalszym ciągu oczyszczamy zbiornik za pomocą narządzi ręcznych lub odkurzacza.
Oczko wodne na jesień
- Czyścimy dno oczka. W najgłębszych zakamarkach zbiornika (w miejscu, gdzie zimują ryby) w ciągu sezonu zbierają się zanieczyszczenia, w tym także resztki roślin, które gniją, mogą wydzielać trujące gazy i powodować niedobór tlenu w wodzie.
- Przygotowujemy rośliny do zimy. Wycinamy zżółknięte i suche części roślin. Na zimę w zbiorniku możemy pozostawić jedynie rośliny mrozoodporne. Kosze, w których rosną, należy przesunąć do najgłębszej części oczka – na głębokość min. 80 cm.
- Przykrywamy nieckę nylonową siatką, aby uchronić wodę przed zanieczyszczeniem liśćmi.
- Gdy nadejdą pierwsze przymrozki, wyłączamy sprzęt (elementy oświetlenia, filtry i pompy). Pompy zanurzone płycej niż 60–70 cm poniżej lustra wody należy wyjąć ze zbiornika.
Jak przygotować oczko wodne na zimę?
- Wykonujemy przeręble. Jeśli w oczku mają zimować ryby, trzeba zadbać o to, aby nie pokryło się w całości lodem. W tym celu na powierzchni wody można umieścić kawałek grubego styropianu. W sprzedaży są też tzw. sztuczne przeręble – krążki ze styropianu z otworami wentylacyjnymi. Innym rozwiązaniem są pompy lodowe, które pracują w temperaturze do -20°C, przez cały czas poruszając wodę.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: David Murray Chambers/Unsplash