Logo
Logo

Róża Lovely Fairy 'Spevu'

Róże to rośliny, które nieustannie cieszą się dużą popularnością, a olbrzymia ilość odmian spotykana w handlu powoduje, że mamy kłopoty z wybraniem tej najciekawszej. Godną polecenia jest odmiana 'Spevu' częściej spotykana i bardziej znana pod handlową nazwą Lovely Fairy.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Róża (Rosa) Lovely Fairy 'Spevu' należy do róż wielokwiatowych i jednocześnie okrywowych. Jest niskim krzewem osiągającym 0,5-1 m wysokości i o podobnej średnicy. Rośnie średnio intensywnie. Jej pędy są zielone, cienkie, przewisające i pokładające się na boki, z dużą ilością dużych i małych kolców. Krzewy są gęste, silnie rozkrzewione.

Liście średniej wielkości, pierzaste, złożone z 5-9 listków. Listki owalne, długości do 4-5 cm, drobno piłkowane, błyszczące i ciemnozielone od góry. Ulistnienie bardzo obfite. Jesienią liście przebarwiają się na ciemnowiśniowo. Długo utrzymują się na krzewie.

Kwiaty o bardzo słabym zapachu, pełne, drobne, średnicy 2-3 cm skupione w duże kwiatostany niejednokrotnie składające się z kilkudziesięciu kwiatów. Zabarwienie ciemnoróżowe. Zakwita w połowie czerwca i kwitnie obficie aż do późnej jesieni.

Odmiana ta jest sportem odmiany ‘Fairy’, otrzymana przez H. Speka w Holandii w 1990 roku.

Róża LOVELY FAIRY Spevu fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Wymagania i uprawa

Róża ta jest dość mrozoodporna (strefa 6a), pędy przemarzają tylko w mroźne i bezśnieżne zimy. Wymaga tradycyjnego okrywania na zimę. Wiosną należy przyciąć wierzchołki pędów i o ile zajdzie potrzeba wycina się pędy przemarznięte.

Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, w miejscach osłoniętych od wiatru i łatwo nagrzewających się. Wymaga gleby żyznej, wilgotnej, dobrze przepuszczalnej, o odczynie lekko kwaśnym. Jest dość tolerancyjna na choroby, ale w wilgotne lata często porażana przez mączniaka prawdziwego i czarną plamistość liści.

Dowiedz się, jak założyć ogród różany.

Gdzie posadzić?

Róża ‘Spevu’ polecana jest szczególnie do nasadzeń w ogrodach przydomowych, parkach i zieleni osiedlowej, a także przy ulicach. Ze względu na charakter wzrostu jest zaliczana do grupy róż okrywowych. Najlepiej wygląda posadzona w grupach złożonych z kilku-kilkunastu egzemplarzy, ale też w kompozycjach z innymi odmianami o podobnej wysokości.

Czasami odmiana ta jest produkowana w formie piennej i sprzedawana w pojemnikach. Może być także sadzona w większych donicach, które na zimę należy dobrze zabezpieczyć lub przenieść do nieogrzewanych pomieszczeń.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Róża Lovely Fairy 'Spevu'
Róża Lovely Fairy 'Spevu'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (7)