Logo
Logo

Przycinanie oleandra – kiedy i jak najlepiej to zrobić?

Oleander to symbol wakacji w południowej Europie i zdecydowanie jeden z najpopularniejszych doniczkowych krzewów ogrodowych. Gdy kwitnie, zachwyca jak żaden inny krzew, ale im jest starszy, tym kwitnienie jest coraz słabsze, a pielęgnacja dużej rośliny (wnoszenie i wynoszenie z miejsca zimowania) bywa czasem kłopotliwe. Jak więc przycinać oleandry, by je odmłodzić i zmniejszyć ich rozmiary?

Spis treści
Kiedy przycinać oleander? Jak ciąć oleandrer?

Kiedy przycinamy oleandry?

Oleander pospolity (Nerium oleander) kwitnie latem na niezdrewniałych pędach jednorocznych. Podobnie, jak inne krzewy kwitnące w lecie, najlepiej przycinać go po kwitnieniu, czyli w drugiej części lata (np. we wrześniu).

Można także przyciąć krzew po zimie (luty-kwiecień), co znosi dobrze, ale trzeba liczyć się wtedy ze słabszym kwitnieniem w danym sezonie. W takim przypadku usuwamy przede wszystkim pędy chore lub zaschnięte w czasie zimy. Przycinanie oleandrów najpraktyczniej jest wykonać jednak przed zimą, zanim donice z roślinami wniesiemy na zimowe przechowanie mają wtedy mniejsze rozmiary.

Jak ciąć oleandry?

W przeciwieństwie do sposobu cięcia innych krzewów ogrodowych, pędy oleandra tnie się prostopadle (nie na skos), nad pąkiem skierowanymi na zewnątrz korony krzewu. Można usunąć około 1/3 pędów lub nawet więcej – jeśli oleander jest zbyt wysoki.W czasie sezonu warto także na bieżąco usuwać końcówki pędów z przekwitłymi kwiatami. Najlepszym narzędziem do cięcia będzie sekator lub nożyczki (lepsze do ciecia młodych pędów).

Ważne!
Należy bezwzględnie pamiętać, aby w czasie cięcia zakładać rękawice ochronne, ponieważ sok oleandrów jest toksyczny i może spowodować podrażnienia skóry lub zatrucia. Należy także pamiętać, aby w czasie cięcia nie dotykać okolic oczu i ust.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: inkflo / Pixabay

Autor
Przycinanie oleandra – kiedy i jak najlepiej to zrobić?
Przycinanie oleandra – kiedy i jak najlepiej to zrobić?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl