Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Honda: Narzędzia do sprzątania liści

W tym roku warto poświęcić więcej uwagi sprzątaniu liści z powierzchni trawników. Z powodu bardzo upalnego, suchego lata już w sierpniu ziemię pokryła warstwa wysuszonych liści oraz igliwia. Honda prezentuje swoje narzędzia do sprzątania liści.

Porady ekspertów - dlaczego warto sprzątać liście?

W tym roku warto poświęcić więcej uwagi sprzątaniu liści z powierzchni trawników. Z powodu bardzo upalnego, suchego lata już w sierpniu ziemię pokryła warstwa wysuszonych i porażonych przez przędziorka liści oraz igliwia. Letnia susza sprzyja żerowaniu przędziorków, czego skutkiem jest właśnie wcześniejsze gubienie liści przez rośliny. Proces opadania liści będzie się teraz pogłębiał, im bardziej będziemy się zbliżać do końca jesieni. Trawa, w tym roku wyjątkowo potrzebuje pomocy w regeneracji a przy systematycznym usuwaniu warstwy liści i igliwia z powierzchni trawnika, dotleniamy ją i ułatwiamy przenikanie wody, której roślinność bardzo potrzebuje.” – wyjaśnia Lidia Tokarska - architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów i praktyk prowadzący firmę wykonawczą Zielony Salon. „Jednym ze skutków zaniechania tej pracy będą tzw. „łysiny”, które pojawią na naszym trawniku wiosną.”

Sprzątanie liści w ogrodzie i wokół domu powinno być wykonywane systematycznie. Przede wszystkim w celu dotlenienia powierzchni pokrytych roślinnością. Natomiast w przypadku dłuższych opadów deszczu – po to, by nie dopuścić do gnicia liści przyczyniających się do rozwoju chorób grzybowych trawy, która w tym roku jest osłabiona. Efektem regularnego usuwania liści będzie zdrowy, zielony trawnik.

Wielofunkcyjne urządzenia Honda do sprzątania liści

Najbardziej popularnym narzędziem do zbierania liści są grabie, ale czynność wykonywana tym prostym narzędziem zabiera czas i wymaga sporo wysiłku. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom służącym zwiększaniu komfortu operatora – łatwość obsługi, oszczędność czasu, niezawodność urządzenia – pracę tę można wykonać w mgnieniu oka.

Dmuchawa Honda Versatool do sprzątania liści
kosiarka Honda_HRX do sprzątania liści

Do jesiennego sprzątania w ogrodzie Honda oferuje urządzenia, które jednocześnie służą do innych prac w ogrodzie.


Jednym z nich jest dmuchawa Honda SSBL E Versatool służąca do sprzątania m. in. liści, a zimą łatwo usuwa świeży opad śniegu. Urządzenie generuje silny strumień powietrza ukierunkowany równolegle do ziemi co zwiększa efektywność pracy. Umieszczony od góry wlot powietrza nie powoduje zapychania się urządzenia resztkami roślinnymi.

Dmuchawa SSBL E stanowi element wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool.

Jesienne zastosowanie mają też kosiarka Honda HRX 537 C4 VKE, wyposażona w układ podwójnych noży i system do mulczowania, dzięki czemu pełnią też funkcję odkurzacza i mielarki do liści. W tym przypadku wystarczy kilka przejazdów kosiarką, by pojemny kosz (85 l) napełnił się drobno zmielonymi liśćmi, które następnie można łatwo zutylizować.

Opcjonalnie można w niej zainstalować również zestaw do aeracji trawnika i wówczas nie musimy posługiwać się odrębnym aeratorem.

2015-09-15
Źródło: Honda, zdjęcie główne: Ch. Barnbrock Pixabay

SSBL E


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
Twoja strona ogrodu