Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
Do góry

Honda: Narzędzia do sprzątania liści

W tym roku warto poświęcić więcej uwagi sprzątaniu liści z powierzchni trawników. Z powodu bardzo upalnego, suchego lata już w sierpniu ziemię pokryła warstwa wysuszonych liści oraz igliwia. Honda prezentuje swoje narzędzia do sprzątania liści.

Porady ekspertów - dlaczego warto sprzątać liście?

W tym roku warto poświęcić więcej uwagi sprzątaniu liści z powierzchni trawników. Z powodu bardzo upalnego, suchego lata już w sierpniu ziemię pokryła warstwa wysuszonych i porażonych przez przędziorka liści oraz igliwia. Letnia susza sprzyja żerowaniu przędziorków, czego skutkiem jest właśnie wcześniejsze gubienie liści przez rośliny. Proces opadania liści będzie się teraz pogłębiał, im bardziej będziemy się zbliżać do końca jesieni. Trawa, w tym roku wyjątkowo potrzebuje pomocy w regeneracji a przy systematycznym usuwaniu warstwy liści i igliwia z powierzchni trawnika, dotleniamy ją i ułatwiamy przenikanie wody, której roślinność bardzo potrzebuje.” – wyjaśnia Lidia Tokarska - architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów i praktyk prowadzący firmę wykonawczą Zielony Salon. „Jednym ze skutków zaniechania tej pracy będą tzw. „łysiny”, które pojawią na naszym trawniku wiosną.”

Sprzątanie liści w ogrodzie i wokół domu powinno być wykonywane systematycznie. Przede wszystkim w celu dotlenienia powierzchni pokrytych roślinnością. Natomiast w przypadku dłuższych opadów deszczu – po to, by nie dopuścić do gnicia liści przyczyniających się do rozwoju chorób grzybowych trawy, która w tym roku jest osłabiona. Efektem regularnego usuwania liści będzie zdrowy, zielony trawnik.

Wielofunkcyjne urządzenia Honda do sprzątania liści

Najbardziej popularnym narzędziem do zbierania liści są grabie, ale czynność wykonywana tym prostym narzędziem zabiera czas i wymaga sporo wysiłku. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom służącym zwiększaniu komfortu operatora – łatwość obsługi, oszczędność czasu, niezawodność urządzenia – pracę tę można wykonać w mgnieniu oka.

Dmuchawa Honda Versatool do sprzątania liści
kosiarka Honda_HRX do sprzątania liści

Do jesiennego sprzątania w ogrodzie Honda oferuje urządzenia, które jednocześnie służą do innych prac w ogrodzie.

Jednym z nich jest dmuchawa Honda SSBL E Versatool służąca do sprzątania m. in. liści, a zimą łatwo usuwa świeży opad śniegu. Urządzenie generuje silny strumień powietrza ukierunkowany równolegle do ziemi co zwiększa efektywność pracy. Umieszczony od góry wlot powietrza nie powoduje zapychania się urządzenia resztkami roślinnymi.

Dmuchawa SSBL E stanowi element wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool.

Jesienne zastosowanie mają też kosiarka Honda HRX 537 C4 VKE, wyposażona w układ podwójnych noży i system do mulczowania, dzięki czemu pełnią też funkcję odkurzacza i mielarki do liści. W tym przypadku wystarczy kilka przejazdów kosiarką, by pojemny kosz (85 l) napełnił się drobno zmielonymi liśćmi, które następnie można łatwo zutylizować.

Opcjonalnie można w niej zainstalować również zestaw do aeracji trawnika i wówczas nie musimy posługiwać się odrębnym aeratorem.

2015-09-15
Źródło: Honda, zdjęcie główne: Ch. Barnbrock Pixabay

SSBL E


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Wieści z branży
Quiz - Rozpoznaj 12 roślin kwitnących wczesną wiosną
Rozpoznaj 12 roślin kwitnących wczesną wiosną

Co to za krzew, który kwitnie na intensywny żółty kolor przed rozwojem liści?

Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Twoja strona ogrodu