Logo
Logo
Do góry

Honda: Narzędzia do sprzątania liści

W tym roku warto poświęcić więcej uwagi sprzątaniu liści z powierzchni trawników. Z powodu bardzo upalnego, suchego lata już w sierpniu ziemię pokryła warstwa wysuszonych liści oraz igliwia. Honda prezentuje swoje narzędzia do sprzątania liści.

Porady ekspertów - dlaczego warto sprzątać liście?

W tym roku warto poświęcić więcej uwagi sprzątaniu liści z powierzchni trawników. Z powodu bardzo upalnego, suchego lata już w sierpniu ziemię pokryła warstwa wysuszonych i porażonych przez przędziorka liści oraz igliwia. Letnia susza sprzyja żerowaniu przędziorków, czego skutkiem jest właśnie wcześniejsze gubienie liści przez rośliny. Proces opadania liści będzie się teraz pogłębiał, im bardziej będziemy się zbliżać do końca jesieni. Trawa, w tym roku wyjątkowo potrzebuje pomocy w regeneracji a przy systematycznym usuwaniu warstwy liści i igliwia z powierzchni trawnika, dotleniamy ją i ułatwiamy przenikanie wody, której roślinność bardzo potrzebuje.” – wyjaśnia Lidia Tokarska - architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów i praktyk prowadzący firmę wykonawczą Zielony Salon. „Jednym ze skutków zaniechania tej pracy będą tzw. „łysiny”, które pojawią na naszym trawniku wiosną.”

Sprzątanie liści w ogrodzie i wokół domu powinno być wykonywane systematycznie. Przede wszystkim w celu dotlenienia powierzchni pokrytych roślinnością. Natomiast w przypadku dłuższych opadów deszczu – po to, by nie dopuścić do gnicia liści przyczyniających się do rozwoju chorób grzybowych trawy, która w tym roku jest osłabiona. Efektem regularnego usuwania liści będzie zdrowy, zielony trawnik.

Wielofunkcyjne urządzenia Honda do sprzątania liści

Najbardziej popularnym narzędziem do zbierania liści są grabie, ale czynność wykonywana tym prostym narzędziem zabiera czas i wymaga sporo wysiłku. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom służącym zwiększaniu komfortu operatora – łatwość obsługi, oszczędność czasu, niezawodność urządzenia – pracę tę można wykonać w mgnieniu oka.

Dmuchawa Honda Versatool do sprzątania liści
kosiarka Honda_HRX do sprzątania liści

Do jesiennego sprzątania w ogrodzie Honda oferuje urządzenia, które jednocześnie służą do innych prac w ogrodzie.

Jednym z nich jest dmuchawa Honda SSBL E Versatool służąca do sprzątania m. in. liści, a zimą łatwo usuwa świeży opad śniegu. Urządzenie generuje silny strumień powietrza ukierunkowany równolegle do ziemi co zwiększa efektywność pracy. Umieszczony od góry wlot powietrza nie powoduje zapychania się urządzenia resztkami roślinnymi.

Dmuchawa SSBL E stanowi element wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool.

Jesienne zastosowanie mają też kosiarka Honda HRX 537 C4 VKE, wyposażona w układ podwójnych noży i system do mulczowania, dzięki czemu pełnią też funkcję odkurzacza i mielarki do liści. W tym przypadku wystarczy kilka przejazdów kosiarką, by pojemny kosz (85 l) napełnił się drobno zmielonymi liśćmi, które następnie można łatwo zutylizować.

Opcjonalnie można w niej zainstalować również zestaw do aeracji trawnika i wówczas nie musimy posługiwać się odrębnym aeratorem.

2015-09-15
Źródło: Honda, zdjęcie główne: Ch. Barnbrock Pixabay

SSBL E


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu