Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
1
Okazje

Honda: Przygotowanie podłoża pod ogrodowe uprawy glebogryzarką

Przekopanie gleby, wymieszanie jej z nawozem, z zasady jest pracą ciężką, ale może być z łatwością wykonana za pomocą glebogryzarki. Dowiedz się jaką glebogryzarkę wybrać do Twojego ogrodu. Porad udzielają eksperci firmy Honda.

 

Przygotowanie podłoża pod ogrodowe uprawy

Dobrze przygotowana gleba w ogrodzie jest jednym z warunków sukcesu ogrodnika. Od jej przygotowania na nowy sezon zależy piękno rabat kwiatowych i jakość plonów, jeśli w ogrodzie mamy także zakątek warzywny czy zielny.

Spulchnianie i napowietrzanie wraz z dożywieniem gleby jest wskazane przede wszystkim po odejściu zimy, by stworzyć roślinom – trawie, jeśli planujemy założyć trawnik oraz kwiatom, warzywom i ziołom jak najlepsze warunki do kiełkowania, zapuszczania korzeni i dalszego rozwoju. Warto tę czynność powtórzyć, zależnie od potrzeb i prowadzonych upraw, jeszcze kilkakrotnie w sezonie.

Przygotowanie podłoża pod ogrodowe uprawy glebogryzarką Honda

Glebogryzarki czyli wyspecjalizowane maszyny służą do:

 • przekopywania, spulchniania i napowietrzania ziemi,
 • przygotowania podłoża pod siew, do zakładania trawników oraz ogródków warzywnych i do sadzenia roślin,
 • mieszania gleby z nawozami naturalnymi i sztucznymi,
 • rozdrabniania grud po orce,
 • z podłączanymi przystawkami, jak pług do orki, kultywator, obsypnik do ziemniaków, lemiesz do odśnieżania - mają znacznie szerszy zakres zastosowania przez okrągły rok.

Do istotnych parametrów technicznych glebogryzarki należą:

 • szerokość robocza – powinna być dostosowana do wielkości powierzchni, na której będzie pracować,
 • moc silnika – im wyższa moc silnika, tym większa wydajność i niezawodność urządzenia,
 • opcje zmiany parametrów pracy – taka możliwość oznacza zwiększoną efektywność urządzenia, łatwość obsługi i lepszą jakość wykonywanych czynności. Opcja zmiany prędkości obrotowej ostrzy umożliwia dostosowanie trybu pracy do rodzaju gleby,
 • wielozadaniowość – maszyny współpracujące z innymi urządzeniami mają szerszy zakres zastosowania, pełniąc funkcje innych urządzeń,
 • regulacja uchwytu rączek – ułatwia obsługę glebogryzarki,
 • mobilność – koło transportowe lub małe gabaryty znacznie ułatwiają przemieszczanie maszyny.

W przypadku planowanych grządek warzywnych, warto też sprawdzić jakość gleby. Wynikiem takiej analizy będzie określenie odczynu pH i zawartości składników pokarmowych NPK.

Najlepszym sposobem użyźnienia podłoża jest rozścielenie kompostu, dzięki czemu zwiększymy właściwości sorpcyjne gleby i jednocześnie ograniczymy wypłukiwanie nawozów.

Zależnie od odczynu pH podłoża można także przeprowadzić wapnowanie, które poprawia strukturę gruzełkową gleby i zwiększa stopień jej dotlenienia.

Łopata czy glebogryzarka?

Przekopanie gleby, wymieszanie jej z nawozem, z zasady jest pracą ciężką, ale może być z łatwością wykonana za pomocą glebogryzarki – której parametry powinny być dostosowane do warunków, potrzeb i planowanego zakresu prac, np. urządzenia w wersji mini do pracy na wąskich zagonkach jak glebogryzarka SSCL E Honda Versatool i Honda FG 110 czy maszyny wielozadaniowe, przeznaczone do całorocznej eksploatacji, jak np. najbardziej zaawansowane technicznie glebogryzarki Honda FJ 500.

Jaka glebogryzarka?

Prawidłowy wybór glebogryzarki będzie łatwy, jeśli zestawimy nasze konkretne potrzeby z kluczowymi parametrami maszyny.” - Mariusz Czarnocki, Menedżer Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w firmie Aries Power Equipment - Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce.

Do najważniejszych cech glebogryzarki należy moc silnika, szerokość robocza, ergonomia i komfort obsługi. Ważne, z punktu widzenia optymalnego wykorzystania maszyny, są także różne możliwości jej zastosowania. Warto pamiętać, że nowoczesne glebogryzarki są maszynami wielofunkcyjnymi, przystosowanymi do łączenia ich z osprzętem. Na przykład model Honda FJ 500 z dołączonym lemieszem zastępuje zimą odśnieżarkę.”

Glebogryzarki Honda

Glebogryzarka SSCL E Honda Versatool

Glebogryzarka SSCL E Honda Versatool
Urządzenie o szerokości roboczej 20 cm jest przeznaczone do przygotowania podłoża pod niewielki trawnik lub uprawy warzywne – spulchnienia, napowietrzenia oraz do przemieszania ziemi z nawozem.

Glebogryzarka SSCL E, pracująca na silniku jednostki napędowej Honda UMC 435, sprawdza się w spulchnianiu nawet ubitej gleby.

Zaletą jej małych rozmiarów jest bardzo duży stopień dokładności pracy i nie narażanie rosnących blisko roślin na ewentualne uszkodzenia. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie do pracy na ograniczonym terenie – wąskich grządkach, ogródkach warzywnych i zielnikach, w uprawach prowadzonych na podniesionych grządkach i w tunelach.


Glebogryzarka Honda FG110 - uniwersalna

Glebogryzarka Honda FG110 - uniwersalna
Spalinowa glebogryzarka-opielacz Honda FG110 z serii MINI – lekka i kompaktowa – o szerokości roboczej 23 cm jest idealnym narzędziem do pracy na niewielkich i wąskich powierzchniach: w ogródkach i przydomowych warzywnikach, w szklarniach i tunelach, inspektach czy też np. przy uprawie truskawek.

Służy do spulchniania i napowietrzania gleby, jej przygotowania pod siew i uprawy, do nasadzeń krzewów ozdobnych i mieszania ziemi z nawozami. Doskonale sprawdza się przy rekultywacji uszkodzonych fragmentów trawnika.

Silnik, znajdujący się pionowo nad nożami sprawia, że maszyna lekko zagłębia się w ziemię. Niezawodność i wydajność maszyny zapewnia przyjazny dla otoczenia 4-suwowy silnik o mocy 1KM. Jego nowoczesna konstrukcja wpływa na mniejsze zużycia paliwa i obniżenie poziomu emisji spalin, zaś niski poziom wibracji – na obniżenie dźwięku pracy silnika, która jest znacznie mniej uciążliwa dla otoczenia. Niewielkie rozmiary FG110 i waga (13 kg) umożliwiają sprawne przenoszenie oraz przewożenie maszyny w bagażniku samochodowym.


Honda F220 - glebogryzarka, wertykulator, aerator, odśnieżarka w jednym

Honda F220 - glebogryzarka, wertykulator, aerator, odśnieżarka w jednym
Glebogryzarka Honda F220 o uniwersalnej szerokości roboczej 45 cm, pracująca na silniku Honda GXV 57 o mocy 2 KM jest stosowana do szeregu różnorodnych prac w ogrodach wszelkiego formatu – na małych i dużych powierzchniach. Łączona z dodatkowym osprzętem, służy do spulchniania i napowietrzania ziemi, mieszania jej z nawozami, do wertykulacji i aeracji, a zimą – do odśnieżania. Współpracuje również z pługiem do orki, kultywatorem czy obsypnikiem do ziemi.

Wyposażona jest w bęben z 4 zestawami ostrzy oraz zbiornik paliwa o pojemności 0,67 l, które przyczyniają się do zwiększonej wydajności pracy. Regulowane ergonomiczne rączki podwyższają komfort obsługi a specjalna blokada bezpieczeństwa dodatkowo czuwa nad bezpiecznym wykonywaniem pracy. Składane rączki i specjalny uchwyt znacznie ułatwiają transport oraz przechowywanie, a przednie koło transportowe – ułatwia przemieszczanie maszyny.


Honda FJ500 SER i FJ500 DER

Honda FJ500 SER i FJ500 DER
Najnowsze modele glebogryzarek Honda – FJ500 SER i FJ500 DER – to wielozadaniowe, profesjonalne maszyny, które z powodzeniem mogą być użytkowane przez ogrodników-amatorów, ale których wymagania są większe od potrzeb „standardowego” właściciela ogródka.

Honda FJ500 SER, wyposażona w przyjazny dla środowiska silnik 4-suwowy GX160 H1 o mocy 4,8 KM z udoskonalonym zapłonem elektronicznym i bardzo wygodne ostrza o regulowanej szerokości roboczej (35, 63, 90 cm), jest przeznaczona do pracy w każdych warunkach – na wąskich i szerokich pasach upraw.

Kilka wprowadzonych rozwiązań ułatwia pracę i zwiększa wydajność maszyny, np.: ostrza mają specjalne wrzeciona ułatwiające usuwanie korzeni i chwastów owijających się w czasie pracy na osi, sześciokątne osie z jednej strony minimalizują zużycie wału, a z drugiej – stwarzają możliwość podłączania większej liczby akcesoriów.

Dodatkowo, ich kształt, zwiększa wytrzymałość ostrzy i stabilizuje kierowanie maszyną, wysokie umiejscowienie wlotu powietrza sprawia, że do silnika trafia czystsze powietrze, co dodatkowo zapewnia bezpieczną pracę w przestrzeniach pod osłoną, zaś kranik spustowy w gaźniku usprawnia usunięcie paliwa.

Honda FJ500 SER jest maszyną niezawodną i, wskutek solidności i jakości zastosowanych rozwiązań, z założenia - przeznaczoną do wieloletniego użytkowania. Manewrowanie nią usprawniają biegi w przód/tył oraz regulacja rączek, które można ustawić, na jednym z 5 stopni wysokości - odpowiednio do wzrostu i głębokości pracy w glebie.

Dostępny jest także model FJ500 DER z silnikiem o mocy 4,8KM, kołem transportowym, 2 biegami w przód i 1 w tył oraz z opcją ustawienia kąta rączek, co zwiększa komfort pracy, ponieważ operator może nadzorować efekty idąc obok maszyny. Dodatkowy osprzęt (opcje): wertykulator, obsypnik, pług do orki zagonowej, pług z przedpłużkiem, zestaw do odśnieżania.

www.mojahonda.pl

Warto przeczytać
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu