Logo
Logo
Do góry

Honda: Urządzenia do pielęgnacji zieleni miejskiej

Zieleń – trawniki, drzewa, krzewy, kwiaty – są ozdobą każdego miasta i osiedla. Pełni rolę estetyczną, która staje się wizytówką danego miejsca. Jednak aby mogła się rozwijać, musi być odpowiednio pielęgnowana – na bieżąco, zgodnie z sezonowym kalendarzem prac, jak okresowo w kontekście koniecznej rewitalizacji.

 

Zieleń miejska

Wiele miast na świecie jest znanych nie tylko ze względu na ich historię czy dziedzictwo kulturowe, ale również dlatego, że przestrzeń zielona stała się jedną z wiodących wartości w budowaniu ich tożsamości i promocji.

Tereny zielone spełniają przede wszystkim ważną funkcję ekologiczną – są płucami przestrzeni zurbanizowanych: produkując tlen i oczyszczając powietrze, podnoszą jakość życia mieszkańców. Rośliny, wszelkiego rodzaju – trawa i drzewa, krzewy i kwiaty – eliminują kurz i przemysłowe zanieczyszczenie powietrza, tłumią hałas i stabilizują temperaturę powietrza.

W upalne dni są przeciwwagą dla rozgrzanych ulic i chodników, ścian budynków, dając mieszkańcom przyjemne schronienie - cień i większą wilgotność. Na tym aspekcie właśnie opierała się koncepcja miast-ogrodów powstała pod koniec XIX w. jako konieczna reakcja na zjawisko przeludniania się i industrializacji miast. W czasach obecnych, gdy miasta przeżywają bardzo dynamiczny rozwój, obecność zieleni w przestrzeniach zurbanizowanych stała się kluczowa.

Jednym z działań planowanych w strategiach rozwoju miast jest tworzenie terenów zielonych i zwiększanie ich obszarów. Ale oprócz wyobraźni i projektów architektów zieleni, potrzebne są jeszcze narzędzia i systematyczna praca. Aby zieleń mogła się rozwijać, musi być odpowiednio pielęgnowana – na bieżąco, zgodnie z sezonowym kalendarzem prac, jak okresowo w kontekście koniecznej rewitalizacji.

Różnorodny charakter miejskich terenów zielonych – parki, skwery, zieleńce, zieleń przyuliczna i osiedlowa, itd. wymaga także wszechstronnego parku maszyn i urządzeń do pielęgnacji tej zieleni. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem są wydajne, łatwe w eksploatacji i wielozadaniowe urządzenia, które mogą być wykorzystywane kompleksowo do wielu różnych prac i przez jak najdłuższy okres w ciągu roku. Dodatkowym atutem tego typu maszyn są ich niewielkie rozmiary umożliwiające eksploatację w większej i, tej ciasnej, przestrzeni osiedlowej.

Kompleksowe podejście do pielęgnacji zieleni miejskiej

Eksperci firmy Honda proponują wykorzystanie MULTIPRO – zestawu wyspecjalizowanych urządzeń i maszyn dostosowanych do sprawnej realizacji prac w trudno dostępnych, często kameralnych przestrzeniach, zwłaszcza w miejscach, w których standardowy sprzęt komunalny, ze względu na rozmiary i masę, nie może być zastosowany. Zestaw, konfigurowany do potrzeb, przeznaczony jest do szerokiego zakresu prac - do pielęgnacji zieleni – koszenia, przycinania żywopłotów i drzew, spulchniania gleby i przygotowywania podłoża pod rabaty kwiatowe, kształtowania trawników oraz do całorocznego i kompleksowego utrzymania porządku na terenach publicznie dostępnych – sprzątania i odśnieżania.

Maszyny i urządzenia MULTIRPO są dostępne w prawie 200 autoryzowanych salonach dilerskich Aries Power Equipment – Generalnego dystrybutora maszyn i urządzeń Honda w Polsce.

Honda Versatool_krawedziarka
krawędziarka
Honda Versatool_nozyce
nożyce
Honda Versatool_podkrzesywarka
podkszesywarka
Honda Versatool_wykaszarka
wykaszarka

Narzędzia wielofunkcyjne do pielęgnacji zieleni miejskiej

Kompleksową pielęgnację zieleni, jak: przycinanie krzewów, podcinanie gałęzi drzew, koszenie, spulchnianie gleby i wyrównywanie krawędzi trawnika, sprzątanie liści i innych zanieczyszczeń zapewnia wielofunkcyjne narzędzie Honda Versatool. Stosowane jest również do sprzątania niewielkich powierzchni publicznych oraz usuwania cienkiej warstwy świeżego opadu śniegu.

Pełny zestaw składa się z jednostki napędowej Honda UMC435, 2 przedłużek o długości 50 i 100cm, podkrzesywarki, wykaszarki, 2 modeli nożyc do żywopłotu – krótkich i długich, glebogryzarki o szerokości roboczej 20 cm, krawędziarki i dmuchawy.

Szybkozłącze zapewnia sprawną wymianę elementów. Honda Versatool to urządzenie łatwe w użytkowaniu, przechowywaniu i przyjazne dla otoczenia. Może być konfigurowane do konkretnych potrzeb. Ze względu na praktyczne rozmiary oraz system smarowania olejowego silnika, Honda Versatool jest również wygodny w przechowywaniu – w każdej pozycji i na niewielkiej powierzchni a także w transporcie.

Sercem Honda Versatool jest 4-suwowy silnik Honda GX35 o mocy 1,3KM z automatyczną dekompresją, gwarantujący natychmiastowe uruchomienie. Idealne wyważenie narzędzia, niska waga, silnik o niskim poziomie wibracji podnoszą komfort pracy: minimalizują obciążenie operatora nawet podczas długotrwałej pracy.

Wygodę utrzymania narzędzia zwiększają ergonomiczne uchwyty. Niski poziom wibracji nowoczesnego silnika generuje dźwięk mniej uciążliwy dla ucha – operatora i całego otoczenia. Nie zakłóca spokoju mieszkańców, zwłaszcza podczas koszenia o wczesnej porze. Dodatkowo, silnik ten pracuje na czystej bezołowiowej benzynie i ma o 85% niższy poziom emisji spalin od klasycznych urządzeń z silnikiem 2-suwowym.

Sprawna wertykulacja trawników

Wertykulacja, jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych trawników, polega na pionowym nacinaniu darni. Jej celem jest rozluźnienie gleby, usunięcie warstwy filcu, natlenienie i odmłodzenie darni. Efektem zabiegu będzie stworzenie korzystnych warunków do rozwoju, rozkrzewiania się trawy, ograniczenie rozprzestrzeniania się mchu. Po takim zabiegu trawa staje się bardziej odporna na choroby.

Wertykulację przeprowadza się po rozpoczęciu procesu wegetacji i oczyszczeniu trawnika z kamieni, najlepiej w dzień bezdeszczowy. Skuteczność zabiegu zależy od prawidłowego wykonania kolejnych etapów tj. niskie koszenie, nacięcie darni w jedną stronę, dokładne wygrabienie filcu i resztek roślinnych, następnie – nacięcie darni w drugą stronę („na krzyż”) i ponowne wygrabienie filcu i pozostałości roślinnych. Na koniec należy wykonać nawożenie i dosiać trawę. Zabieg wertykulacji warto przeprowadzić raz w roku i można go powtórzyć pod koniec sierpnia.

Parametry techniczne maszyny do wertykulacji powinny być dostosowane do powierzchni trawnika. W praktyce najlepiej sprawdzają się urządzenia spalinowe – niezależne od źródła energii elektrycznej i nieograniczone długością przewodu, wyposażone w silnik dobrej jakości i o wysokiej mocy oraz łączące funkcje wertykulatora z aeratorem.

Multipro_wertykulator TV510
wertykulator
Honda HRH536 K4 HXE
kosiarka

Przykładem takiej uniwersalnej maszyny jest wertykulator TV 510 o szerokości roboczej 45 cm, który sprawdza się w pracy na trawnikach każdego formatu – silnik Honda GX 160 o mocy 4,8KM zapewnia wysoką wydajność w trybie 1 500 m²/h i niskie zużycie paliwa.

Silnik ten zachowuje ponad 2 000 motogodzin żywotności i może być poddany kilku remontom, tzw. szlifom.

Dodatkowym udogodnieniem, które poszerza zakres zastosowania maszyny, jest możliwość wymiany elementu roboczego na wał aeracyjny lub wzmacniany wał wertykulatora. TV 510 jest łatwy w obsłudze, praktycznie bezawaryjny i może być także wykorzystywany do aeracji trawników.

Profesjonalne koszenie

Do szybkiego, dokładnego i wielogodzinnego koszenia trawy optymalnie na powierzchni do 5 000 m2 a także do zbierania liści służą kosiarki spalinowe Honda UM 616 E – o szerokości koszenia 61 cm i HRH 536 K4 HXE – o szerokości roboczej 53 cm. Są to maszyny niezawodne w natychmiastowym uruchomieniu i podczas intensywnej eksploatacji, łatwe w obsłudze, o solidnej konstrukcji i trwałej obudowie.

Łatwe w manewrowaniu, sprawnie omijają wszelkie przeszkody. Wyposażone w elementy o podwyższonej żywotności, przeznaczone są do wieloletniego użytkowania. Dzięki wydajności i szybkości wykonywanej pracy, niezawodności, mniejszemu zużyciu paliwa - kosiarki te uprawniają organizację pracy i przynoszą wymierne oszczędności w ich eksploatacji.

Wyposażone są w silnik Honda GXV 160 o mocy 4,3 KM, którego atutem jest to, że może być poddany kilku remontom, tzw. szlifom i jest niezawodny przez wiele lat eksploatacji. Jego zaletą jest także funkcjonowanie na czystej bezołowiowej benzynie (etylina 95Pb), obniżony poziom emisji spalin i głośności.

System EASY START zapewnia niezawodny i szybki rozruch kosiarki jednym lekkim pociągnięciem linki rozrusznika. Płynność jazdy zapewnia napęd hydrostatyczny tylnych kół, niezależny od obrotów noża tnącego. Precyzję koszenia, dostosowaną do panujących warunków i kondycji trawy, zapewnia regulacja wysokości koszenia – HRH 536 K4 HXE posiada 6-stopniową grzebieniową regulację ustawienia wysokości noży w zakresie 2,4-7,9 cm, a kosiarka UM 616 E – 4-stopniową w zakresie 1,5 - 7,5 cm.

Ponadto, w kosiarce HRH 536 K4 HXE zastosowany jest zestaw do mulczowania i tylny wyrzut resztek roślinnych - maszyna może być używana z koszem lub bez, zależnie od potrzeb. Kosz jest wykonany z Dralonu® - materiału ograniczającego kurzenie. Jego duża pojemność (83l) usprawnia pracę poprzez zmniejszenie częstotliwości jego opróżniania.

Maszyna jest także wyposażona w patent Honda – hamulec ostrza HONDA ROTOSTOP®, który automatycznie odłącza napęd ostrza od silnika i zatrzymuje noże w pół obrotu w przypadku napotkania na przeszkodę. Jednocześnie umożliwia bezpieczne opróżnianie kosza i przejazd alejkami bez konieczności wyłączania silnika. Kosiarka Honda UM 616E natomiast posiada centralne przednie koło, dzięki któremu skręca praktycznie w miejscu i jest bardzo łatwa w manewrowaniu.

Tekst i zdjęcia produktów: Honda, zdjęcie tytułowe: Roger Mock Pixabay

Warto przeczytać
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu