Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
Do góry

Agito.pl: Podlewanie ogrodu - porady ogrodnicze i akcesoria do podlewania

Eksperci od Agito.pl radzą kiedy, jak, czym i ile podlewać ogród. Podpowiada także jakie narzędzia powinien posiadać każdy ogrodnik i działkowiec, by cieszyć się pięknymi plonami.

Niedobór wody to najczęstsza przyczyna opóźnienia plonów, nierównomiernych wschodów, a nawet utraty części z nich. Polska leży na obszarze o niskich zasobach wody, gdzie ich głównym źródłem są opady. O ile nie możemy mówić o sezonowej suszy w naszym kraju, tak okresowo występują krótkie lub średnie okresy niedoboru opadów. Rozwiązaniem na to jest zakup podstawowego sprzętu nawadniającego, którego możemy używać sezonowo.

Podlewanie ogrodu - które rośliny trzeba najczęściej podlewać?

Na brak wody reagują najszybciej rośliny o płytkim ukorzenieniu lub dużej masie np.: ogórki, niskie pomidory, kapusta, kalafior, sałata, krzewy jagodowe, truskawki, a także jabłonie i śliwy. Warzywa i owoce potrzebuję największej ilości wody w okresie wegetacji, ponieważ same mogą się składać nawet w 95% z wody. Gdy dostaną jej za mało, gubią owoce, zawiązki owoców i nasion. Przez zahamowanie procesów fizjologicznych nie uda nam się wyhodować roślin o dużej masie, część z nich zakończy swój okres wegetacyjny poprzez uschnięcie. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, iż prawidłowe nawadnianie działki może zwiększyć plony nawet o 30%.

Czy trawnik potrzebuje częstego podlewania?

Rozłożone i młode trawniki trzeba nawadniać nawet dwa razy w ciągu dnia, przed wschodem słońca i po zachodzie. Duża ilość wody pomaga w prawidłowym ukorzenianiu się. Dojrzały trawnik podlewamy według potrzeb, z reguły 2 razy w tygodniu, a gdy temperatura przekracza 30 stopni, nawet 3 razy w tygodniu. Należy obserwować kolor trawy, szczególnie u nasady. Podczas wysokich upałów unikajmy chodzenia po nim, tak by nie łamać podsuszonych źdźbeł.

Ile wody musimy zużyć?

Podlewanie jest czynnością, która wymaga od nas dużej cierpliwości. Powinniśmy robić to powoli, niezbyt dużym strumieniem i systematycznie sprawdzać stan wilgotności ziemi. Musimy też rozróżnić miejsca, które wymagają obfitego nawadniania od tych, którym wystarczy zwykły opad deszczu, a nadmiar wody mógłby zaszkodzić.

Trawniki potrzebują od 10-20 mm wody, w zależności od rodzaju podłoża. Im więcej piachu i im grubsza warstwa filcu, tym więcej wody musimy użyć. Jak zatem sprawdzić, czy trawnik ma odpowiednią wilgotność? Wbić w niego śrubokręt na głębokość 15 cm. Jeśli wchodzi bez dużego oporu to oznacza, że gleba jest dobrze nawodniona. Jeśli nie można przebić się przez warstwę darni, należy natychmiast podlać go dużą ilością wody.

Warzywa i owoce są bardziej skomplikowane. Ilość wody należy dostosować nie tylko do jakości gleby, ale też głębokości ukorzenia. Z reguły jest to od kilku cm przy ogórkach, do nawet 50 cm przy krzewach owocowych. Im lżejsza gleba, tym mniej wody trzeba użyć, im dłuższe korzenie, tym więcej.

Co to oznacza w praktyce? Nie powinniśmy podlewać całego warzywniaka jednakowo, tylko zróżnicować poziom wody pod gatunek roślin od 10-40 mm. Jest to bardziej czasochłonne, ale optymalnie podlewanie zwiększa efektywność naszej pracy – nie marnujemy wody na przelanie i niepełne nawodnienie, zapewniamy najlepsze z możliwych warunków co ma swój efekt podczas zbierania plonów.

Czym podlewać?

Możemy podlewać nasze rośliny „z ręki”, przy pomocy zraszaczy stacjonarnych oraz automatycznego systemu nawadniania i czerpać wodę z kranu ogrodowego, z deszczówki, ze studni lub sztucznego zbiornika.

Rośliny szklarniowe oraz kwiaty będą zadowolone z podlewania kropelkowego, delikatnego i jednocześnie skutecznego.

Trawniki można podlewać zraszaczami różnego typu, podobnie jak i grządki warzywne, pamiętając o tym, by strumień wody nie był zbyt intensywny. Woda stopniowo będzie przenikać przez glebę i nie uszkodzi przy tym rośliny.

podlewanie ogrodu fot. Krzysztof Mandrysz Pixabay Public Domain CC0
fot. Krzysztof Mandrysz Public Domain CC0

Do średniego lub dużego ogrodu lepiej zastosować prosty system automatycznego nawadniania. Aby go zbudować nie potrzeba pozwolenia i można to zrobić we własnym zakresie.

Podstawowym elementem jest pompa ogrodowa, która będzie dostarczać wodę ze studni lub zbiornika oraz studzienka rozdzielcza, czyli miejsce gdzie doprowadzamy wodę i rozdzielamy ją na poszczególne linie.

Potrzeba także sterownika, dzięki któremu zaprogramujemy cykl pracy zraszaczy oraz czujnik deszczu i wilgotności gleby. Do tego należy wyposażyć się w rury, elementy łączące i odpowiednie dysze zraszające.

Jak działa taki system? Po prawidłowym połączeniu wszystkich elementów za pomocą elektrozaworów, ustawiamy harmonogram podlewania wszystkich linii. Mogą one działać niezależnie od siebie i posiadać inną końcówkę zraszającą, w zależności od tego, jakie jest zapotrzebowanie roślin.

Najczęściej stosowaną metodą podlewania są zraszacze ręczne, czyli końcówki nakładane na tradycyjny wąż ogrodowy za pomocą szybkozłączki. Ich zadaniem jest rozpraszanie strumienia wody. Najwygodniejszym z nich jest pistolet, posiadający dźwignię do regulacji natężenia i rodzaju strumienia. Najlepiej sięgnąć po taki wykonany z wytrzymałego materiału np. metalu. Możemy mieć pewność, że nie połamie się przy pierwszym podlewaniu i posłuży przez kilka sezonów.

Zraszacze stacjonarne pozwalają na podlewanie obszaru o określonym zasięgu, najczęściej na obszarze prostokąta lub okręgu, dzięki ruchom oscylacyjnym lub wahadłowym. Zaletą takiego rozwiązania jest częściowa automatyzacja pracy. W zależności od wybranego modelu można regulować kierunek zraszania, zasięg i wielkość kropli. Taką dyszę podłączamy do węża ogrodowego , podłączamy do źródła wody i ustawiamy w wybranym miejscu w ogrodzie. Gdy wielkość ogrodu przekracza zasięg zraszacza, należy go przenosić tak, by pokryć wodą cały obszar i by nie podlewać podwójnie tego samego terenu.

Najwygodniejszym rozwiązaniem, jakie możemy wybrać jest automatyczny system nawadniania. To rozwiązanie wymagające największej inwestycji finansowej, jednak dobrze skonfigurowane zapewnia oszczędność wody i pieniędzy podczas eksploatacji.

Dla tych, którzy nie mają do dyspozycji tak dużego budżetu, można polecić stacjonarne zraszacze podłączane do węży ogrodowych. Musimy tylko zapewnić im źródło wody i przenosić w odpowiednie miejsce, gdy posiadamy dużą działkę. Najbardziej wymagającym sposobem podlewania są dysze ręczne, idealne do małych ogródków. W ich przypadku nie możemy się spieszyć i wypuszczać zbyt dużego strumienia, by nie pokaleczyć roślin. Aby usprawnić sobie pracę z ich pomocą wybierzmy wielofunkcyjne pistolety dobrej jakości, by było wygodne i praktyczne.

Agito.pl podpowiada jakie elementy nawadniające uprzyjemnią pracę w ogrodzie

Pistolet natryskowy ze złączkami Cell-Fast 50535

Pistolet natryskowy ze złączkami Cell-Fast 50535

Pistolet natryskowy w zestawie z szybkozłączkami do podłączenia. Posiada praktyczny spust, który ułatwia wypuszczanie strumienia wody, a do tego regulację siły strumienia.
Cena ok. 20 zł.

Pistolet natryskowy Cell-Fast Shower 50320

Pistolet natryskowy Cell-Fast Shower 50320

Pistolet natryskowy do ręcznego zraszania ogrodu i trawnika. Posiada wygodny system regulacji siły strumienia. Zraszacz sprawdzi się zarówno podczas delikatnego podlewania rabatek kwiatowych, jak i warzyw lub trawników.
Cena ok. 14 zł.

Pompa ogrodowa Kärcher GP 40

Pompa ogrodowa Kärcher GP 40

Niewielka, praktyczna powierzchniowa pompa ogrodowa, która posłuży do pobierania wody do automatycznego systemu nawadniania. Pracuje z mocą 400 W - 799 W i może przetoczyć 3000 litrów wody na 1 godzinę pracy. Waży 7.5 kg i posiada wygodny uchwyt do przenoszenia. Maksymalna wysokość tłoczenia to 9 metrów.
Cena ok. 339 zł.

Wąż ogrodowy z mikro-otworami GF 7032

Wąż ogrodowy z mikro-otworami GF 7032

Wąż, który nie tylko doprowadza wodę od źródła do dyszy, ale także dzięki mikro-otworom, zrasza obszar, na którym leży. Wąż jest polecany do nawadniania trawnika lub grządek.
Cena ok. 43 zł za 15m.

Wózek z wężem 20m Cell-Fast 55620

Wózek z wężem 20m Cell-Fast 55620

Wózek do przechowywania i transportowania węża po ogrodzie wraz z wężem o długości 20m. Jest to model przeznaczony do średnich i dużych ogrodów, może pomieścić 60m węza ½. Wózek jest stabilny i nie przewraca się przy mocniejszych szarpnięciach. Posiada uchwyt z regulacją wysokości, solidne koła i uchwyty do wygodnego przechowywania szybkozłączy i zraszaczy.
Cena ok. 185 zł.

2014-07-17
Tekst i zdjęcia produktów: Agito.pl
zdjęcie tytułowe: ANTHONY THOMAS Freeimages

Warto przeczytać
JESIENNE PRACE
Na czasie
JESIENNE PRACE
Zobacz więcej
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 28383
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => urban-jungle-czyli-modne-kwiaty-w-twoim-domu
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50801
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => las-w-sloiku-jak-zrobic-gdzie-kupic-jakie-rosliny-wybrac
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu