Odętka wirginijska Physostegia virginiana

Odętka wirginijska, fot. Doug McGrady (CC BY 2.0) - Flickr
Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
25
Dekoracyjność: kwiatostany
Gleba: przepuszczalna, małe wymagania glebowe
Kolor kwiatów: różowe, fioletowe, białe
Kwiatostan: grono
Kwiaty: wargowe, lejkowate
Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna
Owoce: rozłupnia
Pokrój: wyprostowany, kępy
Wysokość: 1 m
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: nasadzenia naturalistyczne, duże ogrody, pojemniki, kwiat cięty, ogrody wiejskie, rabaty

Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) to bylina z rodziny jasnowatych (Lamiaceae). W naturze zasiedla wilgotne i bagniste tereny Ameryki Północnej, ale jest też uprawiana w wielu innych krajach świata jako roślina ozdobna.

Roślina dorasta do ok. 0,5-1 m. wysokości. Pod ziemią rozwija mocny, rozłogowy system korzeniowy, z którego w sezonie wegetacyjnym wyrastają wzniesione, sztywne, czworokątne w przekroju, zwykle nierozgałęzione pędy, tworzące gęste, szerokie kępy. Pędy pokryte są nakrzyżległymi parami siedzących lub krótkoogonkowych, lancetowatych, zielonych, ząbkowanych na brzegach liści.

Odętka wirginijska kwitnie latem (VI-VIII), tworząc nieduże, wargowe, nieco rozdęte, barwne kwiaty z płatkami zrośniętymi od połowy korony i ząbkowatymi na wierzchołku. Kwiaty zebrane są na szczytach pędów w bardzo gęste, długie (ok. 30 cm), kłosowe kwiatostany. Kwity rozwijają się stopniowo od dołu do góry kwiatostanu i ułożone są na pędzie w czterech pionowych rzędach, skierowanych w cztery różne strony. W zależności od odmiany, kwiaty mogą być białe, różowe lub fioletowe. Po przekwitnieniu z kwiatów rozwijają się owocostany w postaci rozłupni.

Wymagania i uprawa

Odętka wirginijska to roślina łatwa w uprawie. Oczekuje słonecznego lub półcienistego stanowiska i przeciętnej, ale wilgotnej gleby. Nie lubi suszy, gdyż wtedy karleje i ogałaca się z liści u dołu pędów. Po pierwszej fali kwitnienia jej pędy warto przyciąć, dzięki czemu roślina powtórzy kwitnienie. Niektóre odmiany mają zdolność do samooczyszczenia się z przekwitłych kwiatów (np. 'Cristal Peak White').

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Odętka na dobrym stanowisku może być bardzo ekspansywna, mocno rozrastając się za pomocą podziemnych rozłogów w duże kępy. Pozostawiona bez nadzoru, po pewnym czasie może być trudna do usunięcia z ogrodu, gdyż z każdego kawałka podziemnego kłącza pozostawionego w ziemi, wyrasta nowa roślina. Z tego względu łatwo ją natomiast rozmnożyć, gdyż nowe rośliny można uzyskać przez podział kępy, a także wysiew nasion. Aby odętka zachowała ładny, gęsty, kępiasty pokrój, co kilka lat warto ją też odmłodzić.

Zastosowanie

Ze względu na swój ekspansywny charakter, odętka sprawdza się głównie w dużych ogrodach. Na mniejszych działkach należy ograniczyć jej rozrastanie się za pomocą barier korzeniowych lub sadzić w dużych, zadołowanych w ziemi donicach bez dna. Odętka w ogrodzie najlepiej prezentuje się w kompozycjach rabatowych z rudbekiami, floksami wiechowatymi, liliowcami, pysznogłówkami czy dzielżanami.

Można uprawiać ją także w pojemnikach na balkonach i tarasach, a kwiaty ścinać do wazonu.

Wybrane odmiany

  • 'Cristal Peak White' i 'Alba' – kwiaty białe
  • 'Vivid' i 'Autumn Carnival'v – kwiaty liliowo-różowe (zdj. 3)
  • 'Bouquet Rose' – kwiaty jasnoróżowe
  • 'Variegata' – kwiaty fioletoworóżowe, liście zielone z białym obrzeżem 


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: "Physostegia virginiana (obedient false dragonhead)"/Doug_McGrady/CC BY 2.0"Obedient plant"/Helena Jacoba/CC BY 2.0, "Physostegia virginiana 'Vivid'/FD Richards/CC BY-SA 2.0


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Więcej na ten temat
Łatwe porządki? Sprawdźmy! Testujemy myjki wysokociśnieniowe Bosch... nie tylko w ogrodzie
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści