Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
1
Do góry

Start wiosennego konkursu Akademii Przyjaciół Pszczół

Rozpoczął się konkurs Akademii Przyjaciół Pszczół – program edukacyjny skierowany do placówek edukacyjnych z całej Polski. W ramach akcji, która jest częścią IV edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” szkoły podstawowe, przedszkola, świetlice, domy kultury itp. mogą zdobyć niezbędne wyposażenie pracowni przyrodniczej o wartości 4 500 zł: mikroskopy, lupy, leksykony przyrodnicze, atlasy i inne.

Akademia Przyjaciół Pszczół

Akademie Przyjaciół Pszczół to program edukacyjny, który łączy naukę z zabawą i wprowadza najmłodszych w świat wyjątkowych owadów, jakimi są pszczołowate. W ramach Akademii do tej pory ponad 1500 placówek otrzymało scenariusze ciekawych, interaktywnych i atrakcyjnych dla dzieci zajęć poświęconych pszczołom. Można je realizować w czasie zajęć szkolnym lub pozalekcyjnych kółek przyrodniczych czy wycieczek po okolicy. Budowanie pszczelich hotelików, zabawy w społeczność ula, poszukiwania miododajnych roślin w okolicy – te i inne atrakcyjne zabawy edukacyjne mogą prowadzić wychowawcy z placówek biorących udział w akcji.

Wszyscy, którzy organizują zajęcia dla dzieci, mogą skorzystać z naszych narzędzi edukacyjnych, łączących naukę o pszczołach z zabawą. Zajęcia są przygotowane zostały dla dzieci w wieku do lat 13. W rozpoczynającym się właśnie konkursie Akademii Przyjaciół Pszczół każda, każda zaangażowana placówka, ma szansę na atrakcyjne i cenne nagrody pogłębiające wiedzę o pszczołach” – mówi Agnieszka Jastrzębska, przedstawicielka ZT „Kruszwica” S.A. - organizatora programu.

Jak wziąć udział w konkursie Akademii Przyjaciół Pszczół?

Aby placówka edukacyjna mogła wziąć udział w konkursie Akademii, wystarczy zarejestrować się na stronie www.pomagamypszczolom.pl w zakładce Akademie Przyjaciół Pszczół. Po rejestracji opiekun otrzymuje dostęp do darmowych materiałów edukacyjnych opracowanych przez ekspertów.

Materiały mogą posłużyć jako inspiracja do zorganizowana zajęć poruszających tematykę wyjątkowych, ale zagrożonych wyginięciem owadów pszczołowatych. W ramach zajęć dzieci mogą uczestniczyć także w zajęciach plenerowych. W zależności od możliwości placówki edukacyjnej mogą to być obserwacje przyrody, gry i zabawy zawierające elementy nauki samodzielnego stwarzania środowiska przyjaznego owadom oraz podkreślanie o wyjątkowej roli owadów pszczołowatych w kontekście całego środowiska.

Zdjęcia z aktywności zorganizowanych w ramach Akademii Przyjaciół Pszczół jako pracę konkursową można wysyłać przez formularz zgłoszeniowy na stronie programu do 17 kwietnia br.

Nagrody dla najlepszych pszczelich Akademii

Jury konkursu przyzna 4 nagrody główne oraz 16 wyróżnień (z każdego województwa po jednym). Nagrodą główną, sfinansowaną przez organizatora - firmę ZT Kruszwica, jest wyposażenie pracowni przyrodniczej wraz z zestawem pomocy szkolnych (zeszyty, plany lekcji itp.). Wartość wyposażenia pracowni, dostosowanego do indywidulanych potrzeb nagradzanej placówki, wynosi 4500 zł.

Informacje o konkursie Akademii Przyjaciół Pszczół oraz regulamin są dostępne na stronie www.pomagamypszczolom.pl.


Warto przeczytać

Komentarze

Wieści z branży
Quiz - Rozpoznaj 12 roślin kwitnących wczesną wiosną
Rozpoznaj 12 roślin kwitnących wczesną wiosną

Co to za krzew, który kwitnie na intensywny żółty kolor przed rozwojem liści?

Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Twoja strona ogrodu