Geny, światło i białka: czyli mechanizm zakwitania roślin

Po wielu latach badań naukowcom udało się w końcu dokładnie ustalić, skąd rośliny wiedzą, kiedy kwitnąć! Brakującym elementem układanki okazał się gen kodujący konkretną fotoreceptorową proteinę – białko FKF1!

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
5

Liście to pierwszy krok do kwitnienia!

W określonym momencie roku liście roślin kwitnących produkują specjalne białko FT (ang. flowering locus T), które wędruje do merystemu (tkanka twórcza w roślinie), w którym zachodzą podziały komórek – to tutaj aktywują się procesy, pod wpływem których rozwijają się pąki kwiatowe

Ale kiedy i dlaczego białko FT zaczyna swoją wędrówkę po roślinie?

Białko FKF1

Takato Imaizumi z Uniwersytetu Waszyngtońskiego (USA) skoncentrował się podczas badań na aktywowanym przez światło słoneczne białku fotoreceptorowym FKF1, które podejrzewał o odgrywanie kluczowej roli w mechanizmie rozpoznawania przez rośliny zmian pór roku i tym samym określaniu momentu kwitnienia.

"Synteza białka FKF1 zachodzi każdego dnia późnym popołudniem i jest silnie kontrolowana przez zegar biologiczny rośliny. Jeżeli synteza ma miejsce w okresie krótkich dni, białko nie może być aktywowane, gdyż późnym popołudniem nie ma światła dziennego.

W przypadku dłuższych dni fotoreceptor wykorzystuje światło w roślinie zbiera się większa ilość białka FKF1. Ono z kolei aktywuje białko FT i mechanizm kwitnienia." – tłumaczy Imaizumi.

Przyszłość kwitnienia: mechanizm pod kontrolą?

Molekularny mechanizm kwitnienia naukowcy rozpracowywali na przykładzie rzodkiewnika pospolitego. Te same procesy regulują również kwitnienie podstawowych roślin uprawnych, takich jak ryż, pszenica czy jęczmień.

"Jeżeli bylibyśmy w stanie manipulować czasem kwitnienia, moglibyśmy wpłynąć na zwiększenie plonów" – podkreśla Imaizumi. "Wiedza ta daje nam ogromne możliwości rozwoju technologii produkcji żywności, która z roku na rok stawia przed nami nowe wyzwania."

2012-06-01
Źródło: Nauka w Polsce, www.naukawpolsce.pap.pl , tygodnik "Science"


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Obserwuj
Tematy
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści