Logo
Logo
5
Do góry

Geny, światło i białka: czyli mechanizm zakwitania roślin

Po wielu latach badań naukowcom udało się w końcu dokładnie ustalić, skąd rośliny wiedzą, kiedy kwitnąć! Brakującym elementem układanki okazał się gen kodujący konkretną fotoreceptorową proteinę – białko FKF1!

Liście to pierwszy krok do kwitnienia!

W określonym momencie roku liście roślin kwitnących produkują specjalne białko FT (ang. flowering locus T), które wędruje do merystemu (tkanka twórcza w roślinie), w którym zachodzą podziały komórek – to tutaj aktywują się procesy, pod wpływem których rozwijają się pąki kwiatowe

Ale kiedy i dlaczego białko FT zaczyna swoją wędrówkę po roślinie?

Białko FKF1

Takato Imaizumi z Uniwersytetu Waszyngtońskiego (USA) skoncentrował się podczas badań na aktywowanym przez światło słoneczne białku fotoreceptorowym FKF1, które podejrzewał o odgrywanie kluczowej roli w mechanizmie rozpoznawania przez rośliny zmian pór roku i tym samym określaniu momentu kwitnienia.

"Synteza białka FKF1 zachodzi każdego dnia późnym popołudniem i jest silnie kontrolowana przez zegar biologiczny rośliny. Jeżeli synteza ma miejsce w okresie krótkich dni, białko nie może być aktywowane, gdyż późnym popołudniem nie ma światła dziennego.

W przypadku dłuższych dni fotoreceptor wykorzystuje światło w roślinie zbiera się większa ilość białka FKF1. Ono z kolei aktywuje białko FT i mechanizm kwitnienia." – tłumaczy Imaizumi.

Przyszłość kwitnienia: mechanizm pod kontrolą?

Molekularny mechanizm kwitnienia naukowcy rozpracowywali na przykładzie rzodkiewnika pospolitego. Te same procesy regulują również kwitnienie podstawowych roślin uprawnych, takich jak ryż, pszenica czy jęczmień.

"Jeżeli bylibyśmy w stanie manipulować czasem kwitnienia, moglibyśmy wpłynąć na zwiększenie plonów" – podkreśla Imaizumi. "Wiedza ta daje nam ogromne możliwości rozwoju technologii produkcji żywności, która z roku na rok stawia przed nami nowe wyzwania."

2012-06-01
Źródło: Nauka w Polsce, www.naukawpolsce.pap.pl , tygodnik "Science"

Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Najpopularniejszy magazyn ogrodniczy na Świecie!
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!