Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
5
Do góry

Geny, światło i białka: czyli mechanizm zakwitania roślin

Po wielu latach badań naukowcom udało się w końcu dokładnie ustalić, skąd rośliny wiedzą, kiedy kwitnąć! Brakującym elementem układanki okazał się gen kodujący konkretną fotoreceptorową proteinę – białko FKF1!

Liście to pierwszy krok do kwitnienia!

W określonym momencie roku liście roślin kwitnących produkują specjalne białko FT (ang. flowering locus T), które wędruje do merystemu (tkanka twórcza w roślinie), w którym zachodzą podziały komórek – to tutaj aktywują się procesy, pod wpływem których rozwijają się pąki kwiatowe

Ale kiedy i dlaczego białko FT zaczyna swoją wędrówkę po roślinie?

Białko FKF1

Takato Imaizumi z Uniwersytetu Waszyngtońskiego (USA) skoncentrował się podczas badań na aktywowanym przez światło słoneczne białku fotoreceptorowym FKF1, które podejrzewał o odgrywanie kluczowej roli w mechanizmie rozpoznawania przez rośliny zmian pór roku i tym samym określaniu momentu kwitnienia.

"Synteza białka FKF1 zachodzi każdego dnia późnym popołudniem i jest silnie kontrolowana przez zegar biologiczny rośliny. Jeżeli synteza ma miejsce w okresie krótkich dni, białko nie może być aktywowane, gdyż późnym popołudniem nie ma światła dziennego.

W przypadku dłuższych dni fotoreceptor wykorzystuje światło w roślinie zbiera się większa ilość białka FKF1. Ono z kolei aktywuje białko FT i mechanizm kwitnienia." – tłumaczy Imaizumi.

Przyszłość kwitnienia: mechanizm pod kontrolą?

Molekularny mechanizm kwitnienia naukowcy rozpracowywali na przykładzie rzodkiewnika pospolitego. Te same procesy regulują również kwitnienie podstawowych roślin uprawnych, takich jak ryż, pszenica czy jęczmień.

"Jeżeli bylibyśmy w stanie manipulować czasem kwitnienia, moglibyśmy wpłynąć na zwiększenie plonów" – podkreśla Imaizumi. "Wiedza ta daje nam ogromne możliwości rozwoju technologii produkcji żywności, która z roku na rok stawia przed nami nowe wyzwania."

2012-06-01
Źródło: Nauka w Polsce, www.naukawpolsce.pap.pl , tygodnik "Science"

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu