Piękno w harmonii z naturą
Ogrody naturalistyczne zaskakują bogactwem roślin, nie naruszają równowagi ekologicznej i są korzystne dla środowiska, a przy tym zachwycają pięknem i wywołują pozytywne emocje, pozostając w harmonii z energią świata przyrody. Ich poprawne zaprojektowanie bywa jednak wyzwaniem.
Nigel Dunnett – mistrz naturalistycznych nasadzeń
W swoim przełomowym dziele czołowy propagator nasadzeń naturalistycznych Nigel Dunnett dzieli się swoją niezrównaną wiedzą ekologiczną i ogrodniczą oraz prezentuje fantastyczne metody pracy gwarantujące sukces każdego projektu. Stosując się do zbioru prostych zasad przedstawionych w rozdziale „Podstawowe narzędzia projektanta”, dowiecie się, jak odczytywać krajobraz i tworzyć ogrody złożone z warstw, które zapewniają im atrakcyjność przez cały rok. Znajdziecie też wskazówki dotyczące projektowania nasadzeń, które oddają ducha natury, zapewniają wielozmysłowe doznania, angażują emocjonalnie i nie wymagają nadmiernej pielęgnacji.
Podstawowe narzędzia projektanta
Szczegółowe, praktyczne informacje są poparte bogactwem przykładów, ilustracji, szkiców i wykresów. To niezastąpiony przewodnik dla wszystkich, którzy pragną przeżyć przygodę, jaką jest naturalistyczna uprawa ogrodu.
Praktyczne wskazówki poparte przykładami
Nigel Dunnett to jedna z czołowych postaci w świecie projektowania nasadzeń, znawca roślin, projektant, a także pionier naturalistycznego i ekologicznego podejścia do tworzenia kompozycji roślinnych. Jego ogrody i krajobrazy obfitują w rośliny i dziką faunę, przynoszą liczne korzyści środowisku i ubogacają życie ludzi. W swojej metodzie projektowania, będącej owocem dziesięcioleci eksperymentowania i ścisłej współpracy z architektami i artystami, łączy naukę i sztukę, by tworzyć nie tylko spektakularne i piękne ogrody, lecz także dobrze funkcjonujące, zrównoważone zbiorowiska roślinne.
Projekty Nigela Dunnetta – inspirujące przykłady z całego świata
Spośród projektów jego autorstwa warto wymienić rozległe łąkowo-leśne nasadzenia w Trentham Gardens w Staffordshire oraz Beech Gardens i High Walk na londyńskim Barbicanie będące znakomitymi przykładami „zaprojektowanych zbiorowisk roślinnych”. Za ten ostatni projekt Nigel otrzymał w 2018 roku nagrody: Landscape Institute’s Planting Design Award i Landscape Institute Fellows’ Award za najbardziej niezwykły projekt. Należy też wspomnieć o Londyńskim Parku Olimpijskim Królowej Elżbiety i ogromnych połaciach żywo ubarwionych łąk, które zmieniły nasze postrzeganie zieleni publicznej.
Nigel z wielkim oddaniem dzieli się swoimi pomysłami i swoją metodologią z szerokim gronem odbiorców, czego dowodem jest ta książka, a także jego działalność w charakterze ambasadora kampanii „Zazieleniania Szarej Brytanii” Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego oraz praca profesora projektowania nasadzeń i ekologii roślin na Uniwersytecie w Sheffield. Inspiracją dla wielu ogrodników są jego ogrody pokazowe nagradzane na wystawach ogrodniczych w Chelsea (złoty medal w 2013 roku) i pokazowe zielone dachy w Hampton Court, a także sposoby zbierania wody deszczowej i ekologiczne nasadzenia. Nigel jest autorem kilku książek dotyczących tematów, w których się specjalizuje, a ponadto prowadzi wykłady na uniwersytetach, w szkołach projektowania i towarzystwach miłośników roślin na całym świecie. Współpracuje z portalem edukacyjnym Garden Masterclass Polska.