Logo
Logo

Gdzie ustawić tunel ogrodowy? Co warto wiedzieć o uprawie roślin pod folią?

Uprawa roślin w tunelach ogrodowych staje się coraz popularniejsza. Foliowa szklarnia pozwala na uzyskanie plonów kilka tygodni wcześniej niż w przypadku klasycznych grządek. Ponadto chroni rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i daje możliwość cieszenia się własnymi zbiorami bez użycia chemii i sztucznych nawozów. Przed podjęciem decyzji o montażu konstrukcji warto jednak poznać kilka istotnych faktów na temat upraw pod folią. Poniżej najważniejsze informacje.

Co to jest tunel ogrodowy? 

Tunel ogrodowy, zwany inaczej foliową szklarnią lub foliowcem, to konstrukcja służąca do uprawy i ochrony roślin. Jest zazwyczaj zbudowana z metalowych rurek tworzących szkielet pomieszczenia oraz z folii, która stanowi powłokę izolującą. Jej optymalna wysokość waha się w granicach dwóch metrów, a szerokość wynosi od dwóch do trzech metrów.

Jeśli chodzi o wnętrze tunelu, po jego bokach zazwyczaj znajdują się grządki uprawne, a na środku jest wyznaczone miejsce do przemieszczania się. Wejście do szklarni stanowi foliowa powierzchnia zamykana często na zamek błyskawiczny.

Gdzie ustawić tunel ogrodowy?

Planując montaż foliowca, trzeba wziąć pod uwagę trzy najważniejsze aspekty. Po pierwsze, należy wybrać odpowiednią lokalizację i przygotować miejsce do postawienia konstrukcji. Następnie, trzeba przemyśleć jej ustawienie względem słońca, a na końcu zaplanować ochronę przed wiatrem. O czym warto pamiętać?

  • Przygotowanie miejsca – teren, na którym stanie tunel ogrodowy, powinno się najpierw wypoziomować, przekopać oraz nawieźć. Po tych czynnościach można przejść do postawienia stelażu szklarni. Gleba do uprawy roślin powinna być jak najlepszej jakości. Dlatego jako podłoże można wykorzystać np. ziemię z torfem dodatkowo wzbogaconą kompostem.

  • Ustawienie względem słońca – tunele najczęściej ustawia się w mocno nasłonecznionym miejscu. Najlepiej, aby konstrukcja była skierowana w kierunku wschodnio-zachodnim. Dzięki takiemu rozmieszczeniu rośliny mają doskonałe warunki do rozwoju – promienie docierają do sadzonek przez większość dnia i odpowiednio nagrzewają wnętrze foliowca.

  • Ochrona przed wiatrem – tunel foliowy nie jest tak odporny na podmuchy wiatru, jak jego szklany odpowiednik. Dlatego trzeba go odpowiednio chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, które mogą zniszczyć materiał konstrukcji. Z tego względu tunel najlepiej ustawić w pobliżu zabudowań lub drzew i unikać dużej, otwartej przestrzeni.

Oprócz wyżej wspomnianych kwestii warto też sobie zapewnić swobodny dostęp do każdej części szklarni. Dzięki temu praca przy montażu, wietrzenie wnętrza, a także uprawa roślin będą znacznie łatwiejsze.

Gatunki, które można uprawiać pod folią

Foliowiec to prosty i tani sposób na uprawę wielu gatunków roślin. To także metoda na wydłużenie okresu wegetacyjnego oraz uzyskanie obfitych zbiorów, szczególnie warzyw ciepłolubnych. Wśród najczęściej uprawianych roślin wymienia się:

  • pomidory – w tunelach najlepiej rosną odmiany Boderine, Brooklyn, Tsarine czy Ivet. Rozsadę najlepiej wyprodukować w domu, a następnie sadzonki wysadzić w foliowej szklarni na początku maja. Pomidory wymagają obfitego podlewania oraz intensywnego nawożenia. Aby zapobiec gniciu owoców, podłoże warto wzbogacić o wapń;

  • ogórki – uprawa tych warzyw pod osłoną sprawia, że ogórki można zbierać nawet kilka tygodni wcześniej niż w przypadku klasycznej szklarni. W tunelu najlepiej uprawiać ogórki z rozsady, posiane na przełomie marca i kwietnia. Sadzenie roślin do gruntu można rozpocząć cztery tygodnie później. Trzeba pamiętać, że powyższy gatunek potrzebuje dużo słońca, jednak pierwsze sadzonki muszą być ustawione w półcieniu;

  • papryka – również to warzywo powinno być uprawiane z rozsady, ponieważ ma długi okres wegetacyjny i duże wymagania cieplne. Przed wsadzeniem roślin do gleby najpierw należy odpowiednio nawodnić podłoże, aby wzmocnić system korzeniowy sadzonek. Uwaga! Papryki nie powinno się hodować w pobliżu roślin kapustnych. Mogą powodować opóźnienie kwitnienia papryki.

 

Ważne informacje na temat uprawy tunelowej

Rozpoczynając uprawę roślin w tunelu ogrodowym, trzeba pamiętać o niezbędnych zabiegach pielęgnacyjnych. Ważną rolę odgrywa tu ochrona sadzonek przed chorobami grzybowymi. Aby uniknąć rozwoju szkodliwych drobnoustrojów, tunel należy regularnie wietrzyć. Ten zabieg pozwoli na pozbycie się z foliowca nagromadzonej wilgoci.

Z kolei w okresie zimowym nie wolno podlewać roślin zimną wodą z kranu. Może to spowodować stres fizjologiczny, co w przypadku ogórków objawia się żółknięciem i opadaniem liści. Wodę należy najpierw umieścić w beczce i poczekać, aż nabierze odpowiedniej temperatury. Trzeba też pamiętać o regularnym nawadnianiu sadzonek. W okresie letnim rośliny podlewa się nawet dwa razy dziennie.

Po zakończeniu sezonu ogrodowego konstrukcję i materiał trzeba oczyścić, zdezynfekować i ocenić stan pokrycia. Co dwa – trzy lata warto też zmienić ustawienie tunelu i zadbać o odkwaszenie gleby pod uprawę.

Ogród w tunelu, czyli obfite i zdrowe plony

Tunel ogrodowy to doskonała alternatywa dla klasycznej szklarni. Uprawa roślin w takiej konstrukcji jest ekologiczna, tania i daje większe możliwości niż tradycyjna hodowla w gruncie, ponieważ wydłuża okres wegetacyjny.

W popularnym foliowcu można sadzić wiele warzyw, a szczególnie gatunki o dużych wymaganiach cieplnych. Odrobina wiedzy i pracy zapewnią w tym przypadku ekologiczne, obfite i zdrowe plony. To rozwiązanie, które z pewnością zadowoli każdego pasjonata ogrodnictwa!

Materiał partnera