Logo
Logo

NeemAzal – preparat na ziemiórki i inne szkodniki

NeemAzal to preparat owadobójczy służący do zwalczania owadów ssących, gryzących i minujących, np. takich jak ziemiórki, mączliki czy też larwy. Jest wykorzystywany w uprawie warzyw, ziół oraz roślin ozdobnych. W odróżnieniu od chemicznych środków zawiera substancję aktywną pochodzenia naturalnego i nie powoduje szkody dla środowiska naturalnego. Jak działa, jaki ma skład i jak go stosować? Sprawdź!

Z artykułu dowiesz się:
 • Co to i jak działa NeemAzal?
 • Na co stosować NeemAzal?
 • Jak używać NeemAzal krok po kroku?

Czym jest NeemAzal?
Skład i mechanizm działania

NeemAzal oparty jest na naturalnej substancji pochodzenia roślinnego – azadyrachtynie (związek z grupy limonoidów) w 1-procentowym steżeniu. Jest pozyskiwana z miodli indyjskiej nazywanej także melią indyjską lub drzewem Neem (łac. Azadirachta indica).

Działa na owady jako naturalny repelent, czyli odstraszająco. Dodatkowo wnikając do ciała owadów ogranicza ich zdolność rozrodu. Może prowadzić do śmierci owadów, niestety nie jest pod tym względem tak skuteczny jak chemiczne alternatywy. W wielu przypadkach ogranicza szkodliwość owada i zapobiega tworzeniu kolonii (masowemu namnażaniu się). Dość skutecznie działa na fazy larwalne uniemożliwiając przejście do kolejnych faz.

Preparat działa na owady żołądkowo, co oznacza, że muszą pożywić się opryskanymi organami roślinnymi. Aktywność szkodników spada po kilku godzinach. Z kolei na rośliny działa wgłębnie. Przenika do tkanek i tym samym nie jest wymywany. Utrzymuje się i działa przez około 10 dni.

Co zwalcza NeemAzal?
Szkodniki zwalczane przez preparat

NeemAzal w szczególności ma znaczenie w ogrodnictwie ekologicznym. W zasadzie nie ma ograniczeń co do stosowania na konkretnych grupach roślin. Nadaje się do ochrony roślin jadalnych (warzywa, zioła, drzewa i krzewy owocowe) i ozdobnych (drzewa i krzewy, byliny, trawy ozdobne, itp.).

Największe znaczenie ma w zwalczaniu szkodników na jabłoniach, w uprawie ziemniaków i warzyw kapustnych oraz w uprawach warzyw szklarniowych (np. pomidor, ogórek, bakłażan).

NeemAzal jest uniwersalny i zwalcza różne grupy szkodników (gryzące, ssące i minujące). Stosuje się go m.in. na:

Jak stosować NeemAzal?
Dawkowanie, karencja i sposób użycia

Preparat ma formę koncentratu, który należy rozcieńczyć w wodzie. Aplikuje się za pomocą opryskiwacza, np. naramiennego lub plecakowego. Należy ściśle stosować się do zaleceń producenta, np. dotyczących dawek. Dawka zależy od rodzaju upraw.

Przykłady dawkowania

 • Ziemniak – na stonkę – 25 ml na 3 l wody / 100 m² upraw.
 • Jabłoń – na mszyce, miodówki i gąsienice – 15mln na 3-5 l wody / 100 m²
 • Kapustowate – na różne grupy – 30 ml na 3 l wody / 100 m²
 • Zioła – maks. 30 ml na 5 l wody / 100 m²
 • Szpinak – różne grupy – 30 ml na 6 l wody/100 m²
 • Zwykle potrzeba kilkukrotnego (3-4) przeprowadzenia zabiegu w ostępach 7-10 dniowych.
 • U jabłoni odstęp pomiędzy opryskami powinien wynosić 10-14 dni.
 • W przypadku szkodników glebowych, np. pędraków, wykonuje się podlewanie.

Okres karencji

Okres karencji dla NeemAzal wynosi:

 • 3 dni dla ogórka, pomidora, bakłażanu, warzyw kapustowatych;
 • 4 dni dla ziemniaka;
 • 7 dni dla jabłoni i szpinaku;
 • 14 dni dla ziół.

Stosowanie NeemAzal

 1. Należy sporządzić roztwór – zbiornik napełnić wodą, np. do 2/3 pojemności, dodać odmierzoną dawkę preparatu, a następnie uzupełnić do pożądanej objętości wody. Po dokładnym wymieszaniu środek jest gotowy do użycia.
 2. Należy dokładnie opryskać nim rośliny, nie pomijając newralgicznych miejsc, np. spodniej strony blaszek liściowych.
 3. Podobnie jak w przypadku chemicznych środków ochrony, opryskiwacz po pracy należy wypłukać wodą, a resztki cieczy (tzw. popłuczyny) wykorzystać na roślinach.
 4. Zabiegi należy wykonywać w godzinach braku aktywności zapylaczy, np. wieczorem.
 5. Należy używać ochronnego ubioru, butów, rękawic i okularów.
 6. W uprawie pod osłonami zaleca się wietrzenie konstrukcji przed ponownym wejściem.
 7. W czasie pracy nie można spożywać posiłków, pić napojów i palić papierosów.

Uwaga! Jeśli doszło do kontaktu ze skórą czy błonami śluzowymi dane miejsca trzeba dokładnie przemyć wodą. Preparat może powodować wystąpienie reakcji alergicznych.

NeemAzal to ciekawa alternatywna dla chemicznych ŚOR, zwłaszcza, gdy problem ze szkodnikiem nie jest jeszcze nasilony. W przypadku gradacji (masowej inwazji) pozostaje niestety skorzystanie ze skuteczniejszych rozwiązań.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Plant pests and diseases/CC0 1.0/Flickr ed.

Autor
NeemAzal – preparat na ziemiórki i inne szkodniki
NeemAzal – preparat na ziemiórki i inne szkodniki
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)