Co to jest Biała Marianna?
Biała Marianna to kruszywo naturalnego pochodzenia, grys wysokiej jakości. Jest odmianą marmuru, dlatego charakteryzuje się dużą wytrzymałością i trwałością, a przy tym jest bardzo dekoracyjnym materiałem. Kolor eleganckiego kruszywa jest biało-kremowy. W przeciwieństwie do otoczaków, które też często wykorzystuje się w ogrodach, Biała Marianna to kamień łamany, który ma ostre krawędzie.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Grys Biała Marianna powstał z rozdrobnionego marmuru dolomitycznego. W sprzedaży dostępny jest w różnych frakcjach, zwykle – 4-10 mm, 8-16 mm, 16-22 mm lub 16-32 mm. Drobne frakcje nadają się do stosowania pod rośliny doniczkowe oraz na małe powierzchnie, większe frakcje wykorzystuje się na ścieżki i rabaty, natomiast największe na podjazdy, rabaty, opaski wokół domów czy do oczek wodnych.
Zastosowanie grysu Biała Marianna
W ogrodach oraz w zieleni we wnętrzach grys znajduje wiele zastosowań. Można go wykorzystywać do tworzenia opasek wokół budynków, wysypywania ścieżek ogrodowych, nawierzchni przy ogrodzeniach, podjazdów do garażu, placyków wypoczynkowych w ogrodzie lub powierzchni przy altanach lub oczkach wodnych.
Biała Marianna służyć może także jako ściółka pod krzewy, drzewa i byliny, znajduje także zastosowanie na skalniakach, rabatach bylinowych oraz w ogrodach żwirowych.
Biała Marianna to kamień ozdobny, który można wykorzystywać jako uzupełnienie przestrzeni między większymi kamieniami, ale trzeba sprawdzić wcześniej, na próbce, czy zestawienie dwóch różnych materiałów będzie do siebie pasować. Źle dobrane materiały mogą w przyszłości zepsuć całą kompozycję lub fragment ogrodu.
Minusy i plusy Białej Marianny
Zarówno zaletą, jak i wadą tego kamienia ogrodowego jest jasny kolor. Z jednej strony Biała Marianna jest elegancka i rozjaśnia wnętrza ogrodowe, ale z drugiej wymaga dbania o to, by zachowała ładny kolor (zastosowana w pobliżu nieutwardzonych nawierzchni, narażona na pyły i brud z okolicy może wymagać częstego płukania (trzeba więc pamiętać o tym, że aby doprowadzić do czystości drobny kamień należy poświecić sporo czasu, energii i pieniędzy – opłata za wodę; należy się tu zastanowić, czy warto myć drobny kamień z punktu widzenia ekonomicznego i ekologicznego, nie mówiąc już o wolnym czasie, który można wykorzystać w zupełnie inny sposób).
Wady
Drobne kruszywo zastosowane zarówno jako nawierzchnia do chodzenia, jak i jako ściółka pod rośliny z czasem wbija się w podłoże, rozsypuje na boki i wymaga uzupełnienia. To również trzeba mieć na uwadze, stosując Białą Mariannę w ogrodzie – im frakcja kamienia jest mniejsza, tym szybciej trzeba ją uzupełnić. Nie stosuje się więc tego kruszywa raz na zawsze.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Jeśli zakładamy nawierzchnię, po której będziemy w ogrodzie często chodzić, trzeba mieć też na względzie wygodę. Po grysie Biała Marianna nie będzie dobrze się poruszało bardzo małym dzieciom, osobom w butach na obcasie czy poruszającym się na wózku inwalidzkim. Kamienna nawierzchnia z Białej Marianny nie jest również dobry materiałem do stosowania w miejscach zabaw dla dzieci (tu lepiej sprawdzi się piasek czy trawa).
Zalety
Do zalet Białej Marianny należy z pewnością wytrzymałość, mrozoodporność i niska nasiąkliwość.
Jasny kolor grysu takiego jak Biała Marianna pozwala tworzyć ciekawe i kontrastowe zestawienia w ogrodzie. Białe kamienie można wykorzystać do optycznego powiększania przestrzeni. Biel w ogrodzie sprawdza w zacienionych miejscach – warto ją stosować, aby rozjaśnić przestrzeń, jako tło dla gatunków ozdobnych z liści i zimozielonych, takich jak np. bluszcz, ostrokrzew, cis czy bukszpan.
Nadaje się też jako ściółka do roślin doniczkowych. Pasuje do wnętrz i ogrodów urządzonych w stylu nowoczesnym, ładnie można na jego tle wyeksponować strzyżone formy roślin, czyli topiary lub drzewka szczepione na pniu.
Czy zatem Biała Marianna zasługuje na naszą uwagę, czy jest hitem czy kitem? Jak każdy materiał, także i ten trzeba dobrać do stylu i charakteru budynku oraz małej architektury ogrodowej oraz innych materiałów budowlanych.
Zdjęcia tytułowe: Photographee.eu, spritnyuk / AdobeStock