Lilia Voodoo
Łacińska nazwa botaniczna pałczychy kroplistej to Sauromatum venosum – brzmi to tak, jakby afrykański szaman rzucił magiczne zaklęcie na bulwy, aby je ożywić. Nic dziwnego, że stały się znane jako lilie Voodoo. Nazwa rodzaju pochodzi od greckiego słowa σαύρος (sauros – jaszczurka) i odnosi się do plamistych pochew kwiatostanów tych roślin.
Kwitnące bulwy pochodzą z tropikalnych regionów Afryki (od Sudanu do Malawi i Zambii), ale występują również na Półwyspie Arabskim i w Indiach. W 1815 roku lilia Voodoo została przywieziona do Europy jako rzadka ciekawostka przyrodnicza i teraz uzbrojeni w klamerki do wieszania prania możemy podziwiać ją również i dzisiaj.
Fot. Amada44/CC BY 3.0/Wikimedia Commons |
|
Piękny wygląd, brzydki zapach
W maju, gdy lilia Voodoo zaczyna rosnąć, wytwarza oryginalny kwiatostan o purpurowej barwie z żółtymi plamkami, osiągający wysokość kilkudziesięciu centymetrów. Połączenie białozielonych i czerwonobrązowych plamek nadaje pochwie fascynujący wygląd. Kwitnienie to moment, gdy lilia Voodoo pokazuje swoją tajną broń – zapach. Aby się przed nią chronić, użyj własnej broni: klamerek do wieszania prania.
Temperatura na dnie kwiatostanu wzrasta – czasami nawet jest wyższa niż temperatura otoczenia. Ciepło wytwarza przenikliwy zapach padliny, który przyciąga muchy zapylające kwiaty. Po kwitnieniu, zapach znika i kwiat wytwarza zielony liść. Po zapyleniu kwiat zasycha, a na jego miejscu pojawiają się duże, oryginalne, wachlarzowate, jasnozielone liście z nakrapianym ogonkiem.
Roślina jest łatwa w uprawie. Wymaga stanowiska częściowo zacienionego i podłoża bogatego w próchnicę, żyznego i przepuszczalnego. Na zimę bulwę należy wykopywać z ziemi, chociaż niektóre źródła podają, że wytrzymuje spadki temperatury nawet do -20 stopni.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie materiałów od iBulb, zdjęcia: iBulb