Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Sadzenie wrzosów | O czym pamiętać, by pięknie kwitły?

Wrzosy to prawdziwe księżniczki jesieni. Pojawiają się w sklepach już w sierpniu i kuszą swoimi barwami każdego ogrodnika. Jednak czy warto zwieźć się pokusie i dodać je do swojego ogrodu? Jakie mają wymagania, kiedy najlepiej je sadzić i o czym nie zapominać, by pięknie kwitły? Sprawdź!

Spis treści
Dlaczego warto sadzić wrzosy w ogrodzie?
Jak sadzić wrzosy, by obficie kwitły?
Termin sadzenia
Odpowienie miejsce
Dobra ziemia
Sąsiedztwo roślin
Dalsza pielęgnacja

Co wyróżnia wrzosy i dlaczego warto je sadzić

Wrzosy (ang. Heather, łac. Calluna) już od sierpnia kuszą nas swoją niezwykłą urodą. Te niewielkie krzewinki kwitną w drugiej połowie lata i wczesną jesienią, a ich delikatne łodyżki są wręcz oblepione przez maleńkie rurkowate kwiaty. Nic więc dziwnego, że często kupujemy je pod wpływem chwili. Małe okazy dostępne są już za kilka złotych, a większe krzewinki rzadko kiedy są droższe niż 30 zł. Już za kilkadziesiąt złotych możemy nabyć całkiem spora kolekcję różnokolorowych odmian wrzosów i stworzyć w ogrodzie niewielkie wrzosowisko lub uprawiać na balkonie.

Jak sadzić wrzosy, by kwitły przez wiele lat?

Wbrew obiegowej opinii wrzosy wcale nie są łatwe w uprawie i często nie przeżywają do kolejnego sezonu. Dzieje się tak przeważnie dlatego, że sadzone są w przypadkowym miejscu, niezgodnym z ich wymaganiami. Na szczęście wystarczy przestrzegać zaledwie kilku prostych wskazówek, by posadzić wrzosy raz a dobrze i cieszyć się nimi przez wiele lat. Skorzystaj z naszych rad i posadź wrzosy bezbłędnie.

TERMIN

Wrzosy można kupić przez cały rok, ale najlepiej to zrobić we wrześniu, gdy kwitną i wyglądają najpiękniej. Przesadź je od razu po zakupie, by długo nie pozostawały w małych doniczkach ze sklepu. Jest w nich niewiele ziemi, która nie zawiera wystarczająco składników pokarmowych i bardzo szybko przesycha. Znajdź roślinom odpowiednie miejsce i zabierz się do sadzenia.

MIEJSCE

Idealny będzie słoneczny, cichy zakątek ogrodu, osłonięty przed silnym wiatrem, który może być niebezpieczny na przedwiośniu. Unikaj miejsc, gdzie wiosną stoi woda, bo w takich warunkach wrzosy bardzo często gniją.

ZIEMIA

W zwykłej ziemi ogrodowej (zwłaszcza w ciężkiej i gliniastej) wrzosy nie przetrwają do wiosny. By zdrowo i długo rosły w jednym miejscu musisz wymienić podłoże na przepuszczalne, o kwaśnym odczynie (pH 4,5 - 5,5). Idealny będzie kwaśny torf lub specjalne podłoże do uprawy roślin wrzosowatych.

TOWARZYSTWO

Wrzosy najlepiej wyglądają w towarzystwie innych wrzosów, gdy tworzą barwne poduchy. Możesz dosadzić do nich inne rośliny wrzosowate (np. wrzośce) lub iglaki, które lubią podobne warunki świetlne i glebowe.
► Dowiedz się, jakie rośliny możesz posadzić obok wrzosów

PIELĘGNACJA

Podczas sadzenia warto dodać do gleby specjalną mikoryzę dla roślin wrzosowatych, która obfituje w pożyteczne grzyby, przyczyniające się do lepszego wzrostu wrzosów. Warto także pomiędzy roślinami wysypać ściółkę z kory sosnowej, która zatrzyma w glebie wilgoć i, gdy zacznie się rozkładać, dodatkowo zakwasi podłoże.
► Dowiedz się więcej o prawidłowej pielęgnacji wrzosów


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: iMarzi / Depositphotos

Autor
Sadzenie wrzosów | O czym pamiętać, by pięknie kwitły?
Sadzenie wrzosów | O czym pamiętać, by pięknie kwitły?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz