Dlaczego warto siać kwiaty zimą?
Zimowy wysiew pozwala na wcześniejsze rozpoczęcie sezonu ogrodniczego, co daje roślinom więcej czasu na rozwój. Dzięki odpowiednim warunkom w szklarni lub inspekcie możemy zapewnić młodym roślinom stabilne środowisko, co przekłada się na ich zdrowy wzrost. Zimowy wysiew oszczędza czas wiosną, kiedy ogrodnik ma wiele innych prac do wykonania. Ponadto, kwiaty wysiane zimą często są bardziej odporne i lepiej przystosowane do warunków atmosferycznych.
Zimą wysiewa się zwykle 5 popularnych kwiatów zwanych "piątką szklarniową". U tych roślin kwiaty pojawiają się nawet po czterech miesiącach od wysiewu nasion. Dzięki temu, że ich nasiona wysiejemy w styczniu, będziemy mogli podziwiać ich kwiaty tuż po posadzeniu samodzielnie przygotowanej rozsady do gruntu – zwykle sadzimy ją po tzw. zimnych ogrodnikach, czyli po 15. maja. Jeśli nie zdążymy wysiać nasion piątki szklarniowej w styczniu, możemy z powodzeniem zrobić to w lutym, a nawet w marcu – wtedy odpowiednio później rośliny zakwitną.
Pamiętaj, że przy styczniowym wysiewie konieczne jest doświetlanie pojawiających się siewek, ponieważ dzień jest jeszcze zbyt krótki. Jeżeli zatem nie mamy możliwości doświetlania pojawiających się wschodów za pomocą specjalnych lamp, poczekajmy z wysiewem do lutego.
Jakie kwiaty warto wysiać zimą?
Zimowy wysiew sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku kwiatów zaliczanych do "piątki szklarniowej". Oto one:
-
Begonia stale kwitnąca – Roślina o mięsistych liściach i drobnych, wielobarwnych kwiatach, które pięknie rozświetlają rabaty oraz donice.
-
Petunia ogrodowa – Charakteryzuje się dużymi, trąbkowymi kwiatami w intensywnych kolorach, od bieli po głębokie fiolety. Doskonale nadaje się do wiszących koszy i balkonowych skrzynek.
-
Szałwia błyszcząca – Jej kwiaty mają intensywnie czerwony kolor i rosną w gęstych gronach na wyprostowanych łodygach. To roślina, która wprowadza do ogrodu dynamiczny akcent.
-
Lobelia przylądkowa – Delikatne, drobne kwiaty w odcieniach błękitu, różu lub bieli idealnie nadają się na obwódki rabat. Tworzy zwarte kępy i doskonale komponuje się z innymi roślinami.
-
Żeniszek meksykański – Znany z drobnych, puszystych kwiatów o odcieniach niebieskiego, które przypominają małe pomponiki. Jest świetnym wyborem do obsadzania niskich rabat i donic.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak przygotować się do wysiewu zimowego?
Przygotowanie rozsady "piątki szklarniowej" krok po kroku:
-
Wypełnij podłożem przygotowane pojemniki, następnie wyrównaj i lekko ubij.
-
Rozsyp nasiona równomiernie na całej powierzchni podłoża.
-
Przysyp nasiona żeniszka i szałwii cienką warstwą podłoża (grubości równej dwu-trzykrotnej średnicy nasion), natomiast bardzo drobnych nasion begonii, petunii i lobelii nie przysypuj ziemią, tylko lekko je wgnieć.
-
Zwilż po wysianiu podłoże delikatnie wodą.
-
Przykryj pojemniki z wysianymi nasionami folią lub przezroczystą pokrywą (np. z plexi) i ustaw w miejscu ciepłym (optymalnie 18-20°C) i dobrze oświetlonym (może to być np. parapet okienny).
-
Oznacz poszczególne pojemniki nazwami wysianych gatunków kwiatów (można np. doczepić puste opakowanie po nasionach).
-
Zdejmij przykrycie i utrzymuj stałą wilgotność podłoża (najlepiej przez zraszanie), gdy pojawią się siewki. Nie dopuść do wyschnięcia ziemi.
-
Przepikuj siewki, jeśli rosną gęsto. Zrób to, gdy mają po kilka listków.
-
Zahartuj rozsadę około dwa tygodnie przed wysadzeniem roślin do gruntu. Polega to na wietrzeniu w ciągu dnia lub wystawieniu na kilka godzin na zewnątrz (przy umiarkowanie ciepłej pogodzie).
Zdjęcie tytułowe: Tatiana Dragunova, kajasja / Adobe Stock