Logo
Logo

Jak dobrać doniczkę do rośliny? Poznaj typy i rodzaje doniczek – wady i zalety

Doniczka to najważniejsze akcesorium, które jest niezbędne, jeśli chce się prowadzić uprawę roślin w domu. Oferta sklepów to bogactwo kolorów, rozmiarów i kształtów, a dodatkowo proponowane doniczki wykonane są z różnych materiałów. Wydawałoby się więc, że doniczki najlepiej wybierać, dopasowując je do wystroju wnętrza. Jednak trzeba wiedzieć, że różne rośliny mają swoje specyficzne wymagania, co do pojemników, w których rosną. Źle dobrana doniczka może zaburzyć rozwój rośliny i ją osłabić. Jak więc wybrać najlepszą doniczkę dla roślin? Na co zwrócić uwagę, wybierając doniczkę?

Spis treści
W czym posadzić roślinę? Jak wybrać doniczkę? są typy doniczek? Z jakich materiałów mogą być wykonane? Jak dobrać wielkość doniczki? Doniczka z dziurkami czy bez?

W czym posadzić roślinę?

Ogromny wybór doniczek i osłonek w sklepach ogrodniczych daje nam możliwość wyboru tej najpiękniej i najlepszej dla rośliny. Co więcej, funkcję doniczki może pełnić każdy odpowiednio szczelny pojemnik np. ostatnio bardzo modne stały się kompozycje z palet uszczelnione grubą folią.

Trzeba jednak pamiętać, że w wyborze doniczki nie można się kierować jedynie wyglądem. Doniczka przede wszystkim musi sprawić, że roślina będzie czuła się dobrze i będzie miała odpowiednią ilość miejsca do wzrostu i rozwoju bryły korzeniowej. Oczywiście duża dostępność różnych doniczek daje możliwość, aby dopasować ją również do wystroju mieszkania i aby pojemnik podkreślał piękno rośliny.

Jak wybrać doniczkę?

Wybór doniczki może być trudniejszy, niż mogłoby się wydawać, gdyż różne rośliny wymagają innych pojemników. Doniczki różnią się rozmiarem, kształtem i wysokością, które trzeba dobrać do gatunku uprawianej rośliny.

  • Wielkość
    Podstawą jest oczywiście wielkość – doniczka nie może być zbyt mała, gdyż roślina nie będzie się prawidłowo rozwijać. Brak miejsca powoduje gorszy dostęp do wody, składników pokarmowych i tlenu. Z kolei zbyt duża doniczka może spowodować przerost bryły korzeniowej i osłabienie części naziemnych.

  • Kształt
    Kształt doniczek również trzeba dopasować do rodzaju rośliny. Okrągłe, średnie doniczki są najbardziej uniwersalne i można je zastosować do większości roślin. Kaktusy i sukulenty lubią małe i niskie doniczki. Pojemniki wąskie i wysokie najlepiej sprawdzają się dla jukk, dracen i palm ze względu na ich system korzeniowy. Natomiast rośliny, które przypominają krzewy, najlepiej czują się w szerszych pojemnikach. Do bonsai stosuje się pojemniki płytkie i szerokie, a doniczki do storczyków są dość wysokie i wąskie (często też przezroczyste, chociaż nie ma to większego znaczenia), które pozwalają na przerost korzeni i ich wystawanie poza pojemnik. Po ustaleniu rodzaju pojemnika można skupić się na jego wyglądzie, który powinien współgrać z pomieszczeniem, ale i wyglądem rośliny.

 

Jakie są typy doniczek? Z jakich materiałów mogą być wykonane?

Doniczki różnią się nie tylko wielkością i kolorem, ale i materiałem, z którego są wykonane. Rodzaj materiału ma spore znaczenie zarówno dla ogrodnika, jak i rośliny.

  • Doniczki plastikowe – tanie, lekkie i łatwo dostępne. Występują w najróżniejszych rozmiarach i kształtach, a dodatkowo mogą być bardzo ozdobne. Można je szybko i łatwo umyć, a w ich wnętrzu podłoże ma nieco wyższą temperaturę, co często pozytywnie wpływa na wzrost rośliny. Niestety doniczki plastikowe są mało odporne na uszkodzenia i mogą pęknąć pod wpływem nadmiernego rozrostu bryły korzeniowej. Dodatkowo są dość mało stabilne, jeśli zasadzi się w nich duże i ciężkie rośliny. Zaleca się ich stosowanie tylko do podłoża o dużej przepuszczalności, gdyż dłużej utrzymują wilgoć, co może być ich zaletą i wadą.

  • Doniczki ceramiczne, terakotowe i gliniane – stosunkowo tanie, występują w różnych rozmiarach i są łatwo dostępne. Podłoże dość dobrze odparowuje, więc są idealne dla roślin, które nie lubią, gdy ziemia jest zbyt mokra. Dodatkowo zapewniają roślinie większy dostęp do powietrza i ograniczają wahania temperatury. Wykonane z naturalnych materiałów najlepiej wpasowują się w trend eko. Niestety są dość podatne na uszkodzenia, trudno utrzymać je w czystości i są ciężkie. Wiele osób narzeka również na małą dostępność kolorów i wzorów – są na pewno mniej dekoracyjne, chociaż idealnie wpasowują się we wnętrza, gdzie jest dużo nawiązań do natury.

  • Doniczki ceramiczne szkliwione – mogą być bardzo dekoracyjne i występują w ogromnej liczbie wzorów i kształtów. Nie są zbyt przepuszczalne, więc woda z podłoża słabo odparowuje, a to oznacza, że nie nadają się do ziem ciężkich i zbitych. Są stosunkowo lekkie, bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Można więc powiedzieć, że to lepsza wersja doniczek plastikowych: ładniejsze, trwalsze i bardziej eko.

 

Jak dobrać wielkość doniczki?

Dobór wielkości doniczki do rośliny nie jest trudny, ale trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wiek rośliny i rozmiar części naziemnych, ale zwrócić też uwagę na wielkość bryły korzeniowej.

Rośliny młode i małe przesadza do doniczek o średnicy o około 3 cm większych niż te w której były. W kolejnych latach należy przesadzać je, wybierając doniczki o kilka cm większe od poprzednich. Dopiero przy bardzo dużych roślinach można wybrać pojemniki nawet o 10 cm większy.

Doniczki plastikowe z otworami w dnie i bez otworów
Fot. atevi, Janet Worg, nipol / Adobe Stock
Większość plastikowych doniczek ma dziurki na spodzie. Jednak jeśli kupisz pojemnik bez nich, łatwo zrobisz otwory. Możesz wywiercić dziurki wiertarką (z wiertłem lub otwornicą) lub zrobić otwory rozgrzanym gwoździem.
Doniczki ceramiczne gliniane z otworami w dnie i bez otworów
Fot. nahhan, scharfsinn86 / Adobe Stock
Gliniane, ceramiczne pojemniki zwykle mają otwory w dnie. Wiercenie własnych otworów jest ryzykowne, ale możliwe (musisz mieć do tego specjalne wiertło do betonu i sporo umiejętności i cierpliwości. Pojemniki bez otworów możesz traktować jako osłonki i posadzić w nich plastikowe doniczki (z dziurkami).

Doniczka z dziurkami czy bez?

Dziurki w doniczce mają zapewnić prawidłowy odpływ nadmiaru wody, dzięki czemu trudniej o zalanie rośliny, więc zmniejsza się ryzyko rozwoju chorób grzybowych i pleśni. Większość roślin wymaga więc, aby doniczka miała dziurki odpływowe. Doniczki bez dziur sprawdzą się za to do sukulentów i kaktusów, ale na dno trzeba wysypać warstwę drenażową (kamienie, keramzyt), która spowoduje odpływ wody na dno pojemnika. Doniczki bez dziur mogą też posłużyć jako osłonki, do których wkłada się mniej ozdobne pojemniki lub doniczki produkcyjne.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: edytowane z pundapanda / AdobeStock

Autor
Jak dobrać doniczkę do rośliny? Poznaj typy i rodzaje doniczek – wady i zalety
Jak dobrać doniczkę do rośliny? Poznaj typy i rodzaje doniczek – wady i zalety
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl