Logo
Logo

Odświeżanie ceramicznych doniczek: sprytne sposoby na osad z wody!

Pytanie czytelnika: Podczas wiosennego przesadzania roślin zauważyłam na większości ceramicznych doniczek kamienne osady, które wbrew pozorom dość ciężko się usuwa. Czy ma Pani może jakieś sprawdzone sposoby na tego typu plamy?

Spis treści
Czym jest osad na ceramicznych doniczkach? Jak odświeżyć doniczki i usunąć osad?

Czym jest osad na ceramicznych doniczkach?

Osady i inne wykwity pojawiają się na doniczkach głównie z powodu twardej wody, której używamy do podlewania roślin oraz rozpuszczonych w niej nawozów. Zawarte w roztworze sole mineralne mają zdolność przenikania, szczególnie w porowatych, ceramicznych ściankach doniczek. W efekcie osadzają się też na zewnątrz doniczki, tworząc jasne lub brunatne plamy.

 
 

Jak prawidłowo odświeżyć doniczki i usunąć osad?

Podczas wiosennego przesadzania roślin do nowych pojemników jest okazja odświeżyć stare, zaśniedziałe doniczki.

  1. Na początku należy spróbować usunąć osad za pomocą niezbyt twardej ryżowej lub metalowej szczotki. Konieczne jest oczyszczenie wszystkich zakamarków z resztek ziemi i korzeni, w których mogą znajdować się niepożądane grzyby i inne mikroorganizmy.
  2. Na koniec warto sparzyć doniczkę – zarówno jej wnętrze jak i zewnętrzne ścianki.
  3. Jeśli sama woda nie jest w stanie wywabić plam, należy należy zrobić doniczce kąpiel z octu (rozcieńczyć ocet w połowie wodą) i zostawić je w niej na kilka dni. Kwas octowy powinien bez problemu rozpuścić wszystkie osady. Taki sam efekt uzyskamy nieco szybciej, stosując środek do usuwania zaprawy wapiennej, lub do usuwania kamienia z wody (np. do czajników elektrycznych).


Zdjęcie tytułowe: Rebecca Matthews / Pixabay

Autor
Odświeżanie ceramicznych doniczek: sprytne sposoby na osad z wody!
Odświeżanie ceramicznych doniczek: sprytne sposoby na osad z wody!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_kwiaty_na_balkon
NAJNOWSZE TREŚCI