Logo
Logo

Dlaczego perukowiec słabo rośnie: nie wypuszcza liści i nie kwitnie?

Pytanie czytelnika: Pomocy! Mój perukowiec słabo rośnie i kwitnie. W zeszłym roku zrzucił wszystkie kwiaty zanim się otworzyły. Natomiast w tym roku chyba będzie miał dużo kwiatów (bo ma wiele zawiązków), ale nie ma prawie liści. Co się dzieje? Jak teraz o niego dbać?

Perukowiec podolski (Cotinus coggygria) to bardzo popularny krzew ogrodowy, chętnie sadzony z uwagi na jego dekoracyjność: liście oraz kwiaty i owocostany – peruki. Jeśli nie kwitnie lub słabo rośnie, to spowodowane jest to błędami w uprawie, trudnymi warunkami lub chorobami. Na szczęście rzadko się to zdarza.

Dlaczego perukowiec słabo rośnie?

Perukowiec słabo rośnie zwłaszcza na początku uprawy (1-2 sezony po posadzeniu), bo musi się dobrze ukorzenić. Często można zaobserwować, że wiosną, gdy większość drzew i krzewów w ogrodzie ma już komplet liści, to perukowiec wciąż drzemie i ani myśli wypuścić choćby jeden listek. Nie należy się tym niepokoić, gdyż perukowce to śpiochy i nie śpieszno im do pokazywania swych wdzięków. Często perukowce wypuszczają liście dopiero w drugiej połowie maja – zwłaszcza na stanowiskach chłodnych i wietrznych oraz zacienionych (których nie lubią).

Czy perukowce trzeba podlewać i nawozić?

Liście perukowców mogą więdnąć w czasie okresowych suszy, ale dotyczy to także tylko roślin niedawno posadzonych. Warto wtedy im pomóc, ale trzeba pamiętać, że podlewanie musi być obfite i sporadyczne. Często podlewane perukowce płytko się korzenią (bo nie muszą głęboko szukać wody) i problem wciąż powraca. Nawożenie perukowców wcale nie jest potrzebne. Wystarczy raz na jakiś czas ściółkować glebę kompostem. Nie powinno się podsypywać roślin korą, gdyż zakwasza ona podłoże, a perukowce lubią zasadową glebę.

peruki perukowców fot. Artur Janas - Pixabay
Fot. Artur Janas / Pixabay
Napuszone peruki perukowców to ich największe ozdoby. To owocostany, które pojawiają się na miejscu kwiatów (także dekoracyjnych). Peruki zachwycają od lipca aż do końca września, kiedy zaczynają opadać. Jesienią jednak do gry wchodzą liście, które w zależności od odmiany, mogą zmienić kolor na żółty, pomarańczowy albo czerwony.
 

Czy perukowiec może przemarzać?

Pędy perukowców często przemarzają zimą, a na zeschniętych kikutach rośliny nie tworzą ani liści ani kwiatów. Na szczęście perukowce łatwo regenerują odmrożenia – praktycznie zawsze odrastają z pąków śpiących i stare pędy zastępują nowymi. Zbyt obficie nawożone perukowce wypuszczają wiele młodych pędów, które często nie zdążą zdrewnieć przed zimą – wtedy przemarzają.

Dlaczego perukowca nie trzeba mocno przycinać?

Warto także pamiętać, że zbyt mocne przycinanie perukowca wcale mu nie pomaga, a może wręcz osłabić kwitnienie, bo na miejscu wyciętych gałązek odrastają piękne i mocne pędy, na których rosną duże liście, ale nie kwiaty (które pojawiają się na starszych gałązkach).

Czy perukowiec może chorować?

Perukowce rzadko chorują, ale czasem mogą mieć problemy spowodowane przez werticiliozę (powodowaną przez grzyby z rodzaju Verticillium zasiedlające glebę). Choroba objawia się nagłym więdnięciem pojedynczych pędów. Porażonych roślin zwykle nie można odratować. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia choroby krzewom trzeba zapewnić jak najlepsze warunki do wzrostu należy – tzn. sadzić na miejscach ciepłych, podłożach przepuszczalnych, gdzie nie zalega woda.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż - Manfred Richter + Ulrike Leone + Sandra Hofherr / Pixabay

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl