Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
97
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

8 prostych zasad zimowego cięcia

Od późnej jesieni (od listopada) do wczesnej wiosny (do końca lutego) rośliny liściaste znajdują się w stanie uśpienia. To świetny czas na zimowe cięcie, ale zanim weźmiesz do ręki nożyce do gałęzi albo piłę ogrodniczą, warto przypomnieć sobie podstawowe zasady zimowego cięcia, by zrobić to raz a dobrze i uniknąć błędów!

Pamiętaj, by roślin nie przycinać, gdy panują mrozy! Ujemne temperatury powodują, że rany nie mogą się zabliźnić, a pędy są narażone na przemarzanie i choroby. Jeśli zima jest łagodna, już w styczniu można wykonać zimowe cięcie, jednak jeśli są mrozy – lepiej poczekać do przedwiośnia.

Które rośliny przycinać zimą?

Zimą możesz przyciąć wszystkie drzewa i krzewy owocowe oraz wiele roślin ozdobnych – np. o ozdobnych pędach i liściach oraz kwitnących na pędach tegorocznych.

Zasady zimowego cięcia

1. Usuwaj połamane gałęzie i rozdwojone pędy

Jednym z pierwszych zadań podczas cięcia roślin jest usunięcie zniszczonych gałęzi tak, aby nie wdała się choroba. Przycinamy do nienaruszonej gałęzi – tuż powyżej zdrowego pąka lub pędu, który podtrzyma zdrowe przyrosty. Jeżeli skutkiem zabiegu byłaby źle wyglądająca, dziwaczna gałąź, tniemy nieco niżej, pobudzając roślinę do wypuszczenia przyrostów z jeszcze głębiej położonych miejsc.

2. Zapobiegaj ocieraniu się pędów

Rosnące w zagęszczeniu lub krzyżujące się pędy i gałęzie ocierają się o siebie pod wpływem wiatru. Może to naruszyć chroniącą je korę i otworzyć drogę chorobom, dlatego wytnij wszystkie pędy ze śladami uszkodzeń. Gałęzie położone blisko siebie przycinaj do pąków skierowanych w różnych kierunkach, aby nowe pędy również nie rosły ku sobie.

przycinanie drzewek owocowych fot. Arunas Gabalis - Fotolia.comFot. Arunas Gabalis - Fotolia.com

3. Przycinaj środek rośliny

Nie tnij wyłącznie na brzegach krzewu, żeby nie wychodził poza rabatę, bo roślina będzie miała zagęszczony, pełny gałęzi, nieproduktywny środek ze słabą cyrkulacją powietrza, co przyciąga szkodniki i jest pożywką dla chorób. Śmiało usuń wszystkie pędy i gałęzie ze środka rośliny i przerzedź pozostałe zewnętrzne pędy, żeby wpuścić do środka jak najwięcej światła i powietrza.

4. Usuwaj konkurujące pędy

Pozostawione same sobie, dojrzałe drzewa, krzewy (również owocowe) i pnącza mogą produkować wiele pędów – każdy z nich będzie słaby w wyniku konkurowania o miejsce i światło. W takim przypadku wytnij jeden lub więcej pędów, aby te, które zostaną, zrobiły się silniejsze i były w stanie utrzymać swój własny ciężar, szczególnie gdy pokryją się kwiatami i owocami.

zimowe przycinanie krzewów owocowych fot. bildlove - Fotolia.comFot. bildlove - Fotolia.com

5. Usuwaj chore pędy

Sprawdzaj, czy pędów nie zaatakowała ich infekcja grzybowa, np. gruzełek cynobrowy, plamistość liści, rdza lub mączniak, które mogą przezimować na nagich pędach czy starych kikutach, a następnie wiosną zaatakować nowe przyrosty. Wytnij wszystkie zainfekowane pędy, przycinając je do zdrowego drewna.

6. Tnij tuż nad pąkiem

Pamiętaj, aby ciąć w odpowiednim miejscu – tuż nad zdrowym pąkiem skierowanym na zewnątrz rośliny. Cięcie należy wykonać ukośnie, w kierunku, w którym jest skierowany pąk. Cięcie zbyt wysoko nad pąkiem zostawia fragment pędu, który nie goi się, co może prowadzić do jego obumarcia. Staraj się ciąć 2–3 mm nad pąkiem, ale nie za blisko, żeby go nie naruszyć lub nie narazić na działanie mrozu.

zimowe przycinanie róz fot. Mathias Berndt - Fotolia.comFot. Mathias Berndt - Fotolia.com

7. Uważaj na pąki kwiatowe

Zawsze unikaj cięcia zbyt wielu gałęzi z pąkami kwiatowymi (są to zwykle pędy dwu-, trzyletnie). Jest to szczególnie istotne w przypadku drzew i krzewów kwitnących wiosną, bo pąki kwiatowe już zawiązały! Za to krzewy kwitnące latem wypuszczają kwiaty na końcach nowych przyrostów z tego samego roku, dlatego w stanie uśpienia można je mocno przycinać bez szkody dla kwitnienia.

8. Używaj ostrych narzędzi!

Tępy sekator czy nożyce nie przytną pędu równo, tylko go zmiażdżą, co skutkuje poszarpaną lub rozdwojoną końcówką pędu i może prowadzić do jego obumarcia. Tępymi narzędziami o wiele trudniej się pracuje i łatwiej też się nimi poranić. Zawsze czyść i ostrz narzędzia przed cięciem i w trakcie zabiegu, aby był on łatwiejszy i dla roślin, i dla ciebie.

Tekst na podstawie Gardeners` World Edycja Polska - Listopad-Grudzień 2017, zdjęcie: andreas160578 / Pixabay


Warto przeczytać

Komentarze

Gość FILM

03-03-2020 05:56

Może byście nakręcili jakiś filmik? Wole oglądać niż czytać! Wrzućcie na Youtube

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Powiązane artykuły
Nowe treści
To Cię zainteresuje
Nowe rośliny w katalogu
WYSIEWANIE
Na czasie
WYSIEWANIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu