Logo
Logo
13
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

8 prostych zasad zimowego cięcia

Od późnej jesieni (od listopada) do wczesnej wiosny (do końca lutego) rośliny liściaste znajdują się w stanie uśpienia. To świetny czas na zimowe cięcie, ale zanim weźmiesz do ręki nożyce do gałęzi albo piłę ogrodniczą, warto przypomnieć sobie podstawowe zasady zimowego cięcia, by zrobić to raz a dobrze i uniknąć błędów!

Pamiętaj, by roślin nie przycinać, gdy panują mrozy! Ujemne temperatury powodują, że rany nie mogą się zabliźnić, a pędy są narażone na przemarzanie i choroby. W praktyce z zimowym cięciem powinieneś wstrzymać się do przedwiośnia.


1. Usuwaj połamane gałęzie i rozdwojone pędy

Jednym z pierwszych zadań podczas cięcia roślin jest usunięcie zniszczonych gałęzi tak, aby nie wdała się choroba. Przycinamy do nienaruszonej gałęzi – tuż powyżej zdrowego pąka lub pędu, który podtrzyma zdrowe przyrosty. Jeżeli skutkiem zabiegu byłaby źle wyglądająca, dziwaczna gałąź, tniemy nieco niżej, pobudzając roślinę do wypuszczenia przyrostów z jeszcze głębiej położonych miejsc.

2. Zapobiegaj ocieraniu się pędów

Rosnące w zagęszczeniu lub krzyżujące się pędy i gałęzie ocierają się o siebie pod wpływem wiatru. Może to naruszyć chroniącą je korę i otworzyć drogę chorobom, dlatego wytnij wszystkie pędy ze śladami uszkodzeń. Gałęzie położone blisko siebie przycinaj do pąków skierowanych w różnych kierunkach, aby nowe pędy również nie rosły ku sobie.

3. Przycinaj środek rośliny

Nie tnij wyłącznie na brzegach krzewu, żeby nie wychodził poza rabatę, bo roślina będzie miała zagęszczony, pełny gałęzi, nieproduktywny środek ze słabą cyrkulacją powietrza, co przyciąga szkodniki i jest pożywką dla chorób. Śmiało usuń wszystkie pędy i gałęzie ze środka rośliny i przerzedź pozostałe zewnętrzne pędy, żeby wpuścić do środka jak najwięcej światła i powietrza.

4. Usuwaj konkurujące pędy

Pozostawione same sobie, dojrzałe drzewa, krzewy (również owocowe) i pnącza mogą produkować wiele pędów – każdy z nich będzie słaby w wyniku konkurowania o miejsce i światło. W takim przypadku wytnij jeden lub więcej pędów, aby te, które zostaną, zrobiły się silniejsze i były w stanie utrzymać swój własny ciężar, szczególnie gdy pokryją się kwiatami i owocami.

5. Usuwaj chore pędy

Sprawdzaj, czy pędów nie zaatakowała ich infekcja grzybowa, np. gruzełek cynobrowy, plamistość liści, rdza lub mączniak, które mogą przezimować na nagich pędach czy starych kikutach, a następnie wiosną zaatakować nowe przyrosty. Wytnij wszystkie zainfekowane pędy, przycinając je do zdrowego drewna.

6. Tnij tuż nad pąkiem

Pamiętaj, aby ciąć w odpowiednim miejscu – tuż nad zdrowym pąkiem skierowanym na zewnątrz rośliny. Cięcie należy wykonać ukośnie, w kierunku, w którym jest skierowany pąk. Cięcie zbyt wysoko nad pąkiem (jak na zdjęciu) zostawia fragment pędu, który nie goi się, co może prowadzić do jego obumarcia. Staraj się ciąć 2–3 mm nad pąkiem, ale nie za blisko, żeby go nie naruszyć lub nie narazić na działanie mrozu.

7. Uważaj na pąki kwiatowe

Zawsze unikaj cięcia zbyt wielu gałęzi z pąkami kwiatowymi (są to zwykle pędy dwu-, trzyletnie). Jest to szczególnie istotne w przypadku drzew i krzewów kwitnących wiosną, bo pąki kwiatowe już zawiązały! Za to krzewy kwitnące latem wypuszczają kwiaty na końcach nowych przyrostów z tego samego roku, dlatego w stanie uśpienia można je mocno przycinać bez szkody dla kwitnienia.

8. Używaj ostrych narzędzi!

Tępy sekator czy nożyce nie przytną pędu równo, tylko go zmiażdżą, co skutkuje poszarpaną lub rozdwojoną końcówką pędu (jak na zdjęciu) i może prowadzić do jego obumarcia. Tępymi narzędziami o wiele trudniej się pracuje i łatwiej też się nimi poranić. Zawsze czyść i ostrz narzędzia przed cięciem i w trakcie zabiegu, aby był on łatwiejszy i dla roślin, i dla ciebie.

Tekst na podstawie Gardeners` World Edycja Polska - Listopad-Grudzień 2017, zdjęcie: andreas160578 / Pixabay


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu