ZRÓB TO JESIENIĄ W OGRODZIE!
Posadź rośliny
Październik to doskonały moment na sadzenie roślin i przesadzanie oraz dzielenie bylin. Rośliny iglaste przesadzane w październiku mają najlepsze warunki do zakorzenienia się do zimy. Warto także wysiać rośliny dwuletnie, które zakwitną wiosną. Październik jest również doskonałym miesiącem na sadzenie późnych roślin cebulowych, które w kolejnym roku kwiatami pięknie ozdobią ogród.
Zadbaj o trawnik
Z końcem lata trawa rośnie coraz wolniej, ale nie oznacza to zaprzestania prac pielęgnacyjnych. Jeśli chcemy, by trawa nadal byłą piękna i przetrwała zimę, musimy jesienią jeszcze o nią zadbać. W październiku należy trawę systematycznie grabić oraz oczyszczać z liści, by uchronić darń przed chorobami, i kosić. Częstotliwość koszenia, raz czy dwa razy w miesiącu, zależy od aury i tempa wzrostu prawy.
W tym okresie ważne jest, by nie kosić zbyt krótko. O tej porze zaczynamy kosić darń nieco wyżej niż latem, aby umożliwić trawie gromadzenie składników odżywczych pomagających przetrwać zimę. Dlatego warto posłużyć się kosiarką z regulowaną wysokością koszenia. Nadal warto pamiętać o sprawdzeniu ostrości noży, by nie ranić darni tępym ostrzem. Istotne jest też, aby nie dopuścić do przerostu źdźbeł i pozostawiania skoszonych resztek na trawniku. Przed zimą dobrze jest jeszcze trawę dokarmić nawozem jesiennym z niską zawartością azotu. - dodaje Lidia Tokarska.
Przytnij żywopłoty liściaste
Coraz częściej obserwuje się trend do wykorzystywania do nasadzeń żywopłotowych roślin liściastych naszej strefy klimatycznej w zamian za obce w naszym krajobrazie żywotniki.
Szczególnie przydatnym gatunkiem jest grab, który bardzo dobrze znosi cięcie. Początek października jest szczególnie wskazanym terminem na formowanie żywopłotów i szpalerów grabowych. Docinane o tej porze rośliny zdążą wypuścić jeszcze młode, króciutkie gałązki. Graby pozostawiają zaschnięte liście na młodych pędach przez zimę. Dzięki jesiennemu przycięciu uzyskamy gęstą osłonę chroniącą nas przed wiatrem. - wyjaśnia Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, prowadząca firmę wykonawczą Zielony Salon.
Zabezpiecz rośliny na zimę
Pod koniec sezonu trzeba również zabezpieczyć rośliny przed mrozami, a zwłaszcza rośliny pochodzące z cieplejszych stref klimatycznych. Sprawdzoną metodą ocieplania jest kopczykowanie - na przykład róż, rozkładanie grubej warstwy ściółki - np. wokół rododendronów, azalii japońskich, hortensji, wrzosów i wrzośców, oraz otulanie roślin stroiszem lub słomą. Istotne jest też zapewnienie przed zimą odpowiedniego poziomu wilgoci zwłaszcza rośliną zimozielonym o dużych liściach.
Przygotuj ogródek warzywny do zimy
Po zbiorze ostatnich plonów w ogródku warzywnym, należy przygotować zagony do zimy. Polega to na przekopaniu ziemi, dzięki czemu poprawimy przepuszczalność gleby i wydobędziemy na powierzchnię szkodniki, które wyginą podczas mrozów. Pozostawiona luźno przekopana, niewyrównana gleba zgromadzi przez zimę dużo wilgoci potrzebnej rośliną na wiosnę.
źródło: www.mojahonda.pl