Wiosenna pielęgnacja ogrodu | 2 najważniejsze pierwsze kroki!

Wiosenna pielęgnacja ogrodu | 2 najważniejsze pierwsze kroki

Wiosną przyroda wybudza się ze snu. Rośliny zielenieją, a pąki na drzewach i krzewach wyraźnie pęcznieją, a w zbiornikach wodnych widać buzujące życie już po kilku ciepłych dniach. Co należy robić wtedy w ogrodzie? Jakie są pierwsze kroki pielęgnacji ogrodu wczesną wiosną? Poznaj 2 rzeczy, których nie wolno przegapić, by Twój ogród był prawidłowo zadbany!

Posłuchaj
00:00
20
Spis treści
Krok 1: Wiosenne cięcie krzewów i drzew ogrodowych Krok 2: Sprawdzenie stanu i roślin oczka wodnego

Od czego zacząć wiosenną pielęgnacje ogrodu?
2 najważniejsze kroki!

1. Cięcie drzew i krzewów

Cięcie roślin jest nieuniknionym zabiegiem w każdym ogrodzie. Często jednak jest wykonywane niewłaściwie, co doprowadza do nieprawidłowego rozwoju roślin, a czasem nawet do poważnego okaleczenia czy obumarcia. W przypadku drzew ozdobnych cięcie należy wykonywać jedynie w wypadkach koniecznych i uzasadnionych, ponieważ niewłaściwie przeprowadzony zabieg bardziej zaszkodzi, niż pomoże i doprowadzi do nieodwracalnych skutków.

  • W ogrodach przede wszystkim przeprowadza się cięcia na krzewach. Pierwszym rodzajem są cięcia sanitarne polegające na usunięciu obumarłych lub zainfekowanych chorobą pędów. Cięcia zwiększające kwitnienie przeprowadza się w celu podniesienia dekoracyjności poszczególnych egzemplarzy roślin kwitnących. Sposób i intensywność takiego zabiegu zależną od gatunku.
  • Krzewy kwitnące z pąków uformowanych w roku poprzednim, jak forsycja, migdałek trójklapowy czy tamaryszek, należy przyciąć po zakończeniu okresu kwitnienia. Zapewni to bujne kwitnienie w następnym okresie wegetacyjnym.
  • W przypadku róż wielkokwiatowych cięcie przeprowadza się wczesną wiosną (na początku kwietnia) tuż po usunięciu zimowych okryć. Skraca się głównie pędy słabsze – nad 5. lub 6. pąkiem, a pędy silniejsze pozostawia się nieco dłuższe. Kwiecień jest również miesiącem, w którym przycina się pozostałe róże. Egzemplarze miniaturowe skraca się do połowy, różom piennym pozostawia się około 20 cm długości pędu, zaś różom pnącym pozostawia się jedynie około 6 pędów, które należy nieco skrócić.

Przycinanie gałęzi (fot. hiphoto39 - Fotolia)
Fot. hiphoto39/Fotolia

2. Pielęgnacja oczka wodnego

Oczko wodne po zimie niewątpliwe również wymaga przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych. Powinniśmy zająć się tym wcześniej niż resztą ogrodu, ponieważ rośliny wodne budzą się do życia wcześniej niż inne!

  • Ważne jest, by przed wypełnieniem zbiornika wodą (niezależnie od rodzaju tworzywa) sprawdzić jego szczelność. Większość ubytków można naprawić, wykorzystując w tym celu odpowiednie materiały, które dostosowane są do rodzaju tworzywa, z jakiego zbiornik został wykonany.
  • Rośliny zimujące w wodzie z pewnością wymagają pewnych zabiegów sanitarnych. W pierwszej kolejności należy usunąć wszelkie obumarłe pędy. W razie ich nadmiernego wzrostu warto je nieco przerzedzić, aby umożliwić ich dalszy bujny rozwój. Fragmenty podzielonych egzemplarzy można ponownie posadzić w koszu napełnionym wilgotnym podłożem.

Czyszczenie oczka wodnego (fot. apcefoto - Fotolia) Fot. apcefoto/Fotolia

Tekst: Anna Grąziewicz, zdjęcie tytułowe: Arty Illustrations / Fotolia

 

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Komentarze

Gość Adam
19-05-2020 18:09
Polecam CleanGarden, trafiliśmy na nich jak kupowaliśmy pilarkę STIHL, oferują również usługi ogrodowe!
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści