Czy palenie liści jest legalne?
Na podstawie obowiązujących przepisów zabronione jest wypalanie traw, liści, gałęzi czy śmieci na terenie ogrodów działkowych i taki czyn stanowi wykroczenie na podstawie art. 10 ust. 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (mandat w wysokości do 500 zł lub grzywna nawet do 5000 zł).
► Regulamin ROD dostępny tutaj: Regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Eko alternatywy dla spalania:
Kompostowanie
Najlepszą metodą pozbywania się części roślinnych na działce w ROD jest ich kompostowanie. Regulamin ROD nakłada na każdego działkowca obowiązek wyposażenia działki w kompostownik i kompostowania odpadów zielonych. Resztki roślinne powinny być kompostowane albo umieszczane w specjalnych pojemnikach na odpady zielone (dotyczy odpadów nie nadających się do kompostowania) i wywożone. Liście i pocięte, rozdrobnione gałęzie są świetnym materiałem na kompost i warto je wykorzystać i postarać się o własny kompostownik.
Wywóz odpadów zielonych
Większość gmin organizuje również odbiory odpadów zielonych. Są one zazwyczaj prowadzone cyklicznie, a szczegółowe informacje znajdziemy na stronach internetowych urzędów miast i gmin. Odpady przed odbiorem należy odpowiednio przygotować, tj. zapakować w worki.
Ziemia liściowa
Na bazie liści powstaje cenna ziemia liściowa, a suche liście mogą służyć jako ściółka i są doskonałym materiałem do okrywania wrażliwych roślin i bylin na zimę.
Ściółka pod rośliny
Grubsze gałęzie można także rozdrobnić i wykorzystać jako ściółkę pod różne rośliny, którą będę mogli wykorzystać działkowcy. Można zrobić to przy pomocy maszyn (rębarek, rozdrabniarek), które można zakupić na potrzeby ROD lub wspomóc się usługami firm fachowych wykonujących takie usługi.
Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: bulkabulka26 / Depositphotos