Logo
Logo

Jak pozbyć się liści w ROD bez naruszenia regulaminu? Oto co mówią przepisy!

Jesień w pełni, a wraz z nią złote liście spadające z drzew, tworząc malowniczy dywan na naszych działkach. Dla wielu działkowców to czas, kiedy pojawia się pytanie: "Czy mogę spalić te liście na mojej działce w ROD?". Choć palenie liści może wydawać się łatwym i szybkim sposobem na pozbycie się ich, warto zastanowić się nad ekologicznymi i prawnymi aspektami tego działania. Czy wiesz, jakie konsekwencje niesie za sobą spalanie liści? Czy istnieją bardziej przyjazne dla środowiska metody ich utylizacji? Zanim sięgniesz po zapalniczkę, zanurz się w tym artykule i odkryj, jakie zasady obowiązują w ROD w kwestii pozbywania się liści i innych odpadów roślinnych.

Spis treści
Czy można palić liście na ogródkach działkowych? Jak dbać o środowisko na działce? Dlaczego warto kompostować liście? Jak prawidłowo pozbyć się odpadów zielonych? Jak wykorzystać liście do wzbogacenia gleby? Jak przygotować idealną ściółkę z gałęzi?

Czy palenie liści jest legalne?

Na podstawie obowiązujących przepisów zabronione jest wypalanie traw, liści, gałęzi czy śmieci na terenie ogrodów działkowych i taki czyn stanowi wykroczenie na podstawie art. 10 ust. 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (mandat w wysokości do 500 zł lub grzywna nawet do 5000 zł).

Należy pamiętać także, iż na podstawie § 68 pkt 5 obowiązującego od 1 stycznia 2016 roku Regulaminu Rodzinnego Ogrodu Działkowego zabronione jest spalanie na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego wszelkich odpadów i resztek roślinnych.

► Regulamin ROD dostępny tutaj: Regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego

Eko alternatywy dla spalania:

Kompostowanie

Najlepszą metodą pozbywania się części roślinnych na działce w ROD jest ich kompostowanie. Regulamin ROD nakłada na każdego działkowca obowiązek wyposażenia działki w kompostownik i kompostowania odpadów zielonych. Resztki roślinne powinny być kompostowane albo umieszczane w specjalnych pojemnikach na odpady zielone (dotyczy odpadów nie nadających się do kompostowania) i wywożone. Liście i pocięte, rozdrobnione gałęzie są świetnym materiałem na kompost i warto je wykorzystać i postarać się o własny kompostownik.

Wywóz odpadów zielonych

Większość gmin organizuje również odbiory odpadów zielonych. Są one zazwyczaj prowadzone cyklicznie, a szczegółowe informacje znajdziemy na stronach internetowych urzędów miast i gmin. Odpady przed odbiorem należy odpowiednio przygotować, tj. zapakować w worki.

Ziemia liściowa

Na bazie liści powstaje cenna ziemia liściowa, a suche liście mogą służyć jako ściółka i są doskonałym materiałem do okrywania wrażliwych roślin i bylin na zimę.

Ściółka pod rośliny

Grubsze gałęzie można także rozdrobnić i wykorzystać jako ściółkę pod różne rośliny, którą będę mogli wykorzystać działkowcy. Można zrobić to przy pomocy maszyn (rębarek, rozdrabniarek), które można zakupić na potrzeby ROD lub wspomóc się usługami firm fachowych wykonujących takie usługi.


Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: bulkabulka26 / Depositphotos

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Autor
Jak pozbyć się liści w ROD bez naruszenia regulaminu? Oto co mówią przepisy!
Jak pozbyć się liści w ROD bez naruszenia regulaminu? Oto co mówią przepisy!
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)